Životní cyklus cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Životní cyklus cache

Tato stránka popisuje životní cyklus cache a odpovědnosti jejích majitelů. Volně vychází z oficiálního textu na [1].

1. Založení listingu

Před zveřejněním cache je nutné založit listing. To dělá budoucí majitel cache na stránce Založení cache. Takto založený listing ještě není vidět na mapě a ostatní hráči se na něj nedostanou. Je nutná nejprve kontrola reviewera který cache schválí.

2. Schválení cache

V momentě, kdy je listing cache kompletně připravený a cache je fyzicky uložena na místě, je nutné listing odeslat ke schválení. To se dělá na stránce cache pomocí boxíku nahoře. Jakmile je keš odeslána ke schválení, další krok je na reviewerovi. Ten, v době kdy prochází frontu keší čekajících ke schválení, zkontroluje jestli listing splňuje všechny náležitosti a jestli je v souladu s pravidly. Pokud shledá, že je vše v pořádku, cache okamžitě publikuje. Čas publikace majitel cache vesměs nemůže ovlivnit. Pokud má nějaké speciální přání ohledně publikace, může požádat reviewera o publikaci v konkrétní čas, nebo třeba za světla, o víkendu atd. Reviewer může, ale nemusí, této žádosti vyhovět.

Pokud je v listingu nějaký problém bránící publikaci, reviewer informuje majitele cache pomocí logu typu Reviewer note o této skutečnosti a majitel musí sjednat nápravu. Úpravou listingu dojde k vyřazení cache z fronty ke schválení, takže po dokončení všech úprav je nutné cache opět odeslat ke schválení.

3. Život cache po publikaci

Jakmile dojde k publikaci keše, začíná její běžný život. Je viditelná na geocachingové mapě, je dostuná ve vyhledávání a aplikacích. V ideálním případě je schránka na místě a dochází k jejímu nalézání a logování dalšími cachery. Dle pravidel musí být keš lovitelná minimálně tři měsíce od publikace.

4. Disable cache

Pokud se objeví nějaký problém s keší, který zabraňuje jejímu nalezení ostatními cachery (ztráta, plný logbook, poškození, uzavření oblasti), je povinností majitele keš disablovat. To se dělá posláním logu typu Disable a uvedením důvodu v textu logu. Disable slouží ke krátkodobé deaktivaci listingu a informování geocacherského světa o tom, že keš nemají lovit, protože nejspíš neuspějí. Následně je povinností majitele v krátké době (obvykle se udává období čtyř týdnů [2]) uvést keš zpět do funkčního stavu.

Pokud je s keší dlouhodobě nějaký problém zabraňující jejímu lovení a majitel keše nezareaguje jejím disablováním, může tuto akci provést reviewer. Reviewer může listing disablovat i z dalších důvodů, například pokud se zjistí, že keš po publikaci porušuje platná pravidla nebo zákony, nebo třeba že reviewer obdržel žádost o odstranění cache od majitelů / správců pozemku, na kterém je keš umístěna. Disable keše reviewerem pouze supluje disablování cache samotným majitelem, postarat se o uvedení cache do lovitelného stavu musí i v tomto případě její majitel.

5. Enable cache

Pokud dojde k odstranění problémů, které vedly k disable cache, její opětovnou aktivaci provádí sám majitel pomocí logu Enable listing. Tím dává na jevo, že cache je opravena a opět je možné jí lovit. Po enablování listingu se keš dostává opět do stavu běžného života po publikaci (bod č. 3) až do příštího problému.

Enable cache velmi často probíhá spolu s provedením údržby. Samotnou údržbu je nutné zalogovat druhým logem typu Owner maintenance, protože jen tento typ logu odstraní červený atribut křížku značící nutnost údržby cache.

6. Archivace cache

Pokud dojde ke změnán na místě takovým, že tam už není možné keš umístit, nebo pokud owner ztratí zájem se o keš dále starat, posledním životním cyklem cache je archivace. Archivace slouží k trvalému zrušení cache, archivovaná cache přestává být vidět na mapách a ve výsledcích vyhledávání. Archivovanou keš je stále možné logovat, pokud tedy dojde k archivaci, cacheři kteří keš našli před archivací mají stále možnost si zalogovat nález.

Archivaci provádí primárně majitel cache pomocí Archive logu. Pokud jednou dojde k archivaci cache, jedná se o trvalý stav, který majitel cache nemůže zvrátit. V odůvodněných případech je možné cache odarchivovat, avšak toto musí po předchozí žádosti provést reviewer. K odarchivaci cache ale nemusí dojít, protože například v daném místě mohla mezi tím vzniknout jiná cache, která by byla v kolizní vzdálenosti, nebo by její umístění nebylo možné podle aktuálních pravidel. Odarchivace tedy podléhá stejné kontrole jako publikace cache.

K archivaci cache může přistoupit i reviewer, a to z několika důvodů, jmenujme ty nejčastější:

  • Cache je disablovaná delší dobu než dovolují pravidla a owner nejeví žádnou snahu o její obnovení.
  • Cache hrubým způsobem porušuje pravidla a je nutné její okamžité zrušení.

V případě archivace cache reviewerem se odarchivace zpravidla neprovádí. Stejně tak se neprovádí odarchivace dlouho archivovaných keší.