Additional waypoints

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání


Additional waypoints (rozšiřující body) jsou nejčastěji waypointy vytvořené autorem cache, které nějakým způsobem souvisejí s vlastní cachí. Jejich účelem je především usnadnit cacherům orientaci při hledání cache.

Povinně je potřeba uvádět tyto body u mystery a multicachí, pokud se na nich nacházejí fyzické schránky. Nikdy tedy při tvorbě listingu nezapomínejte uvést finální souřadnice (Final Location) a souřadnice fyzických zastávek u multicachí (Stages of a Multicache – nutno odlišovat od Question to Answer!), okolo kterých vzniká ochranné pásmo 0,1 míle (161 m). Bez udání těchto bodů Vám nebude cache schválena. Souřadnice těchto bodů budou cacherům skryty. Uvidí je pouze autor a revieweři (viz níže).

Ostatní body jsou nepovinné, cacheři však zajisté ocení, pokud si mohou do navigace stáhnout souřadnice zastávek multicache (Question to Answer, pokud se nedopočítávají), přístupových bodů, místa k zaparkování apod.

Typy waypointů

  • Final Location – finální souřadnice cache (s výjimkou cache tradiční, která je přímo na základních souřadnicích)
  • Parking Area – souřadnice parkoviště, místo, kde je možné zaparkovat
  • Question to Answer – odpověď na otázku, používá se u zastávek (stagí) multicachí, na kterých NENÍ uložena žádná schránka, pouze se má na něco odpovědět (spočítat, zjistit, ale ne hledat mezicache); na rozdíl od typu Stage of a Multicache není kolem ní ochranné pásmo a neblokuje své okolí pro jinou cache
  • Stages of a Multicachestage u multicache, taková zastávka multicache (ale klidně i jiné keše jako např. mystery, pokud obsahuje více schránek), na které se fyzicky nachází schránka, kterou je třeba hledat. Kolem tohoto bodu vzniká ochranné pásmo 161 metrů, ve kterém nebudou schváleny jiné cache. Na ostatní fyzické schránky téže multicache se však ochranné pásmo nevztahuje. Pokud se má jen něco zjistit, užívá se typ Question to Answer.
  • Trailhead – souřadnice křižovatky cest nebo rozcestníku, počátku přístupové cesty apod.
  • Reference point – další bod, o němž je například zmínka v textu listingu a který autor např.doporučuje navštívit (vyhlídka, zmiňovaný objekt apod.).

Položky formuláře zadávání waypointu:

  • Type - typ waypointu, viz výše
  • Name - samotné jméno waypointu vystihující jeho význam či lokalitu
  • Wpt. Lookup code - maximálně šestiznakový řetězec (složený z písmen bez diakritiky a čislic) stručně vystihující název, tedy např. PARKOV, STAGE1, FINAL a podobně (na obsahu tohoto textu obecně příliš nezáleží)
  • Prefix code - podstatnější než Lookup - dvouznakový řetězec obsahující podobně jako Lookup znaky či číslice, stručně charakterizující předponu pro stažený waypoint - dle Prefix kódu se add.waypointy abecedně řadí a též se používá jako začátek jména daného waypointu při stažení do GPS (čili např. keška GCABCD bude mít waypoint s prefixem S1 označen jako S1ABCD), čili je vhodné prefix s tímto vědomím volit - vhodné např. S1, S2... či 01, 02 pro zastávky multiny, SF či FI pro finálku, PA parkoviště a podobně.
  • Coordinates - samotné souřadnice waypointu (pozor na přepnutí západní délky W na východní E, na to se často zapomíná)
  • Description (nepovinné) - detailnější popis waypointu, např. u stage multiny stručný popis toho, co na daném místě zjistit
  • Volba zobrazení - volba ze 3 možností zobrazení waypointu, viz níže

Autor cache má možnost u každého takového waypointu zvolit jeden ze tří režimů jeho zobrazení:

  • v úplné podobě - tzn. popis i souřadnice jsou viditelné všem
  • pouze popis bez souřadnic - souřadnice ostatní cacheři vidí jako ???, vše ostatní, tj.popis, jméno waypointu, Lookup a prefix kód vidí normálně (vhodné u stagí multin, kde sice cacheři nemají znát souřadnice, ale je možné sdělit v popisu, co na daném místě zjistit)
  • plně skryté - takové body jsou určené pouze pro vlastníka cache a reviewera a vidět je můžou jenom oni. Tyto waypointy většinou obsahují souřadnice jednotlivých stage (pokud se souřadnice stage dané multicache průběžně dopočítavají, jinak se volí jako veřejné-tj. prvního typu) a výsledné final souřadnice u multicachí a mystery cachí.

Additional waypoints jsou součástí souboru GPX získaného prostřednictvím služby PocketQuery. Některé programy (např. GSAK) umožňují jejich upload do Přijímače GPS. Další programy jako Skrýšotlač umožňují i neplatícím uživatelům stažení těchto bodů jako víceprodukt stažení listingu z Geocaching.com pro tisk.

Zobrazení additional waypoints v mapě

Geocaching.com sám nenabízí možnost tyto body zobrazit v mapě. Existuje ale několik možností, jak je přesto zobrazit, jako:

  • použití GreaseMonkey skriptu pro prohlížeč Firefox, který funkčnost do stránky listingu doplní - viz Doplňky pro Firefox
  • použití jednoduchého skriptu přes webové rozhraní mimo listing Geocaching.com pro ty, co Firefox či GreaseMonkey nepoužívají: aw.geoteam.info