Earthcache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Unknowncache.gif Mystery Cache
Earthcache.gif Earthcache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Labs.png Lab Cache
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Cce.gif Community Celebration Event
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark


Earthcache je obdoba dnes již na Geocaching.com nezakládaných virtuálních cachí. Zakládá se v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se naší Země. Podobně jako u virtuálních cachí není úkolem najít cache, ale dojít si na dané místo, zjistit si pár informací, udělat nějaké fotky atd. Vždy záleží na přání autora, jaké podmínky uznání logu stanoví.

Založení earthcache:

1/ na stránkách www.earthcache.org (pod záštitou americké geologické společnosti) pod odkazem "submit your earthcache" stačí vyplnit formulář, až tak moc se neliší od těch při zakládání běžných cachí např.na Geocaching.com. Navíc je geologická charakteristika fenoménu, který je earthcachí zviditelňován, dále je třeba uvést právní status mista, kam budou lidé chodit (např. v Národních parcích v USA nedovolí tradiční cache, ale virtuální earthcache už ano)

2/ druhou zvláštností je implicitní požadavek na kontakt a číslo na majitele/správce pozemku, kde se daná Earthcache bude nacházet.

3/ stačí napsat listing tak, aby byl pochopitelný pro průměrného amerického středoškoláka (jejich požadavek)

4/ podmínkou schválení je, aby to byla virtuální cache + splnění edukačního goalu (tj. odpověď na vzdělávací otázku či otázky), tj. nestačí jen přiložené foto, nejraději mají výsledek nějakého měření-postačí však i např.požadavek na zaslání nějakých zjištěných informací mailem autorovi.

5/ po schválení technickým ownerem je následně zaslána nabídka cache k adopci. Po adopci je cache již vaše a je možné ji editovat jako ostatní běžné vlastní cache. I po úspěšné adopci má technický owner právo cache disablovat, pokud by přestala plnit podminky kladené na earthcache.

Přesné podmínky založení jsou zde

Nezapomeňte, ze cílem earthcache je se vzdělávat!

Soutěž EarthCache Master:

Bronzový odznak EarthCache Master.

Provozovatel programu EarthCache pořádá soutěž. Když najdete nebo založíte určitý počet Eartcachí v určitém počtu zemí, můžete se pak ucházet o titul EarthCache Master. Zde jsou kompletní pravidla. Pro základní stupeň, tedy bronzového Mastera, stačí najít tři Earthcache ve dvou zemích. Pak lze na stránce požádat o tento titul a zhruba za týden dostanete samolepku a bronzový odznáček - viz obrázek.