Etiketa

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Etiketa anebo zásady slušného chování v geocachingu.

  • Chovejte se ohleduplně. Neničte přírodu, budovy a podobně, abyste se dostali ke cachi. Nepřelézejte ploty a nezanechávejte po sobě nepořádek, který by dal geocachingu špatnou vizitku. Vezměte si příklad z CITO.
  • Nalezené travelbugy a geocoiny, tj. aktivované předměty umístěné v keši si neponechávejte příliš dlouho. Účelem těchto předmětů je cestovat a plnit určitý úkol a to se jim ve vašem šuplíku nepovede. Pokud budete mít tyto předměty v držení déle, informujte jejich majitele. V žádném případě si tyto předměty neponechávejte!
  • Další předměty umístěné v keši jsou povětšinou drobnosti určené k výměně (kterou ale nemusíte provádět), ev. prémie pro FTF nálezce nebo personalisované předměty (vložené většinou zakladatelem keše) určené ke sběratelským účelům - např. ze série CWG (Czech Wood Geocoin - viz katalog na http://www.volny.cz/jpa/katalog.html). Je slušností vložit do keše tolik předmětů, kolik jich nálezce vybírá (anebo více, pokud máte tu možnost a keš je prázdná).
  • Logujte své nálezy. Vaše zápisy jsou tou jedinou odměnou co autor za založení cache má, měly by být tedy i slušně formulované, i když se Vám keš (její umístění, obtížnost nebo obsah) nelíbila a chcete to autorovi sdělit.
  • Je vhodné upozornit autora na jakékoli problémy, na které jste při hledání či vyzvedávání keše narazili. Také je dobré popsat každé poškození keše, ev. její vyrabování, chybějící tužku nebo docházející nebo rozmočený deník - logbook. Pokud sebou nosíte repair kit, každý autor ocení, když jeho keši poskytnete "první pomoc" - doplníte tužku, vysušíte obsah, vyměníte deník, ev. zalepíte prasklinu.