Geokuk/Dialog/Render: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m
m (doplnění kategorie)
Řádka 27: Řádka 27:
 
=== Kmz soubor pro Google Earth nebo GarminOregon ===
 
=== Kmz soubor pro Google Earth nebo GarminOregon ===
 
Bude, bude
 
Bude, bude
 +
 +
 +
[[Kategorie:Software (geocaching)]]
 +
[[Kategorie:Software:geokuk]]

Verze z 1. 2. 2012, 21:18

TODO - na dokumentaci se pracuje

Obsah

Společné vlastnosti rendrování

Výběr rendrované oblasti a měřítka

Kdykoli je zobrazen dialog "rendrování/tisk", je v hlavním okně Geokuku vyznačena na mapě oblast, která bude rendrována (v současné verzi purpurovým obdélníkem).

  1. V hlavním okně zapneme vrstvy, které chceme vidět (mapový podklad, mapové dekorace, kešoidy, mřížky, měřítko, kruhy ...)
  2. Vyfiltujeme kešoidy které chceme vidět
  3. Volbou F6 - výběr fenotypu stanovíme, jak chceme waypointy vidět, (například nemusíme chtít vidět odlovené keše jako odlovené).
  4. Volbou měřítka v hlavním okně, posunem mapy a změnou velikosti okna nastavíme oblast, kterou budeme rendrovat. Velikost této oblasti v kilometrech se zobrazuje v rendrovacím okně.

V rendrovacím okně pak zvolíme:

  1. Zda srovnat mapu do severu. Při zvolení této volby vidíme, že obdélník v hlavním okně je nakřivo a to tím víc, čím dál jsme od 15. poledníku. Srovnávat do severu budeme chtít určitě při rendrování do free verze OziExploreru, která umí kalibrovat mapy jen na dva body. V ostatních případech je to na zvážení, otáčení mapy znamená přepočítání pexelů, což může vést ke ztrátě ostrosti. Všímejme si také mřížek. Pokud mapu srovnáme do severu, bude mřížka DD°MM.MMM rovnoběžná s okraji mapy, pokud mapu do severu nesrovnáme, bude UTM mřížka rovnoběžná s okraji mapy.
  2. Zvolíme měřítko, jehož podklady se mají rendrovat. Toto měřítko může být jiné než měřítko zvolené v hlavním okně. Typicky bude toto měřítko podrobnější (číáselně větší), protože tiskárny mají větší rozlišení než displeje. Tato možnost nastavit měřítko rendrované mapy nezávisle na hlavním okně nám umožní rendrovat větší oblasti než se vejdou na obrazovku. Všiměme si menšího purpurového obdélníku v hlavním okně, který vidíme vždy, když se obě měřítka liší. Tento obdelník neohraničuje žádnou oblast, pouze nám má vizuálně ukázat, kolikrát bude rendrovaný obrázek větší než ten, co vidíme v hlavním okně. Také se všimněme v rendrovacím okně rendrovacího tlačítka. Je na něm velikost výsledného obrázku v pixlech. V rendrovacím okně také vidíme ukázku z rendrovaného měřítka, abychom měli představu, jak bude výsledek vypadat.

Určení výstupu

Papírové měřítko
Nastavíme v jakém měřítku má být hotová mapa. Ihned se vedle objeví rozměr výsledku v milimetrech a hustota v různých jednotkách. Asi nejdůležitější údaj je DPI (body na palec). Pokud tiskneme, je údaj DPI přímo použit (vhodná je hodnota kolem 300). Při výstupu do souboru by tento údaj měl být zapsán do souboru s obrázkem. To však Geokuk zatím neumí, protože v Javě je to dost problematické. Údaj tedy do obrázku musíme zapsat rukama. Já používám IrfanView, který navzdory svůmu názvu dokáže tento údaj nastavit a také dokáže při tisku tento údaj respektovat. U windowsích tiskátek jsem nic takového nenašel. Také můžeme v rendrovacím okně vidět schématický náčrt papíru ve formátu A na výšku na šířku nebo oboje. Purpurově je zde vyznačen obdélník, do kterého by se obrázek vytisknul. Písmena uvnitř ukazují nejmenší možný formát papíru, na který je možné vybraný výřez ve vybraném měřítku vytisknou.
Výstupní složka
Složka kam budou umístěny výstupy (kromě tisku), lze přímo z rendrovacího okna vyvolat její změnu v dialogu "Umístění souborů".
Výstupní soubor
Jméno výstupního souboru. Je možné jméno zadat nebo vybrat jedno z navrhovaných. Jméno je navrhováno podle pozice záměrného kříže v hlavním okně. Pokud záměrný kříž není zobrazen tak podle středu hlavního okna. Kliknutím na vhodné místo, třeba nějaké město můžete rychl zvolit vhodný název charakteristický pro Zobrazí se paír formátu A na výšku na šířku nebo oboje. Purpurově je zde vyznačen obdélník, do kterého by se obrázek vytisknul. Písmena uvnitř ukazují nejmenší možný formát papíru, na který je možné vybraný výřez ve vybraném měřítku vytisknou.

Specifické vlastnosti jednotlivých formátů

Tisk

Bude, bude

Obrázek

Bude, bude

OziExplorer

Bude, bude

Kmz soubor pro Google Earth nebo GarminOregon

Bude, bude