Multi-Cache: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (Offset Multi-Cache: + odkaz na kolize)
m
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od 5 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
{{TypyCache}}
 
{{TypyCache}}
'''Multi-cache''' se skládá ze dvou nebo více částí. Je mnoho variant, ale většinou multi-cache obsahuje návod/výpočet k nalezení další cache či mezizastávky a druhá cache/mezizastávka má návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do vzorce. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš). Jednotlivé mezizastávky se zpravidla označují [[stage]]. Posunutá cache (dojdete na místo a dostanete instrukce pro danou cache) se počítá též jako multi-cache.
+
'''Multi-cache''' se skládá ze dvou nebo více částí. Neoficiálně se dělí na dvě varianty: klasická Multi-cache a Offset Multi-cache.  
  
Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, [[Ciferace|ciferací]] (crossfoot), [[Prime Factor]] a další v závislosti na invenci autora.
+
'''Délka multi-cache''' není pravidly omezena. Skrze zakládací formulář lze zadat 9 [[Additional waypoints|waypointů]], další je nutné zadat přes položku ''Edit Waypoints'' v menu listingu po jeho založení. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný [[Atributy cache|atribut]], aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multi, které se tímto neřídí. Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1KVVN Krkonose Crossing (GC1KVVN)] v Krkonoších. U dlouhých multi-cache je však dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.
 +
 
 +
==Klasická Multi-Cache ==
 +
Klasická Multi-cache se skládá z několika fyzických stagí. Začíná vždy na úvodních souřadnicích, kde je k nalezení obvykle krabička či plíšek obsahující souřadnice (/návod/výpočet) další fyzické zastávky a druhá zastávka má opět souřadnice/návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále až k souřadnicím finálky. Jednotlivé (mezi)zastávky se zpravidla označují [[stage]] a v případě klasických multikeší jsou tyto stage (vyjma té na úvodních souřadnicích) označovány typem [[Additional waypoints|waypointu]] buď fyzická zastávka (Physical stage) nebo virtuální zastávka (Virtual Stage). Rozdíl mezi fyzickou a virtuální spočívá v tom, že u fyzické je přítomno něco ukrytého (například PET se souřadnicemi nebo krabička s rébusem). Naopak u virtuální je úkolem něco zjistit (např. spočítat lavičky, přečíst číslo na sloupu) a je označovaná také jako "Question to answer" (otázka k zodpovězení). Na fyzické zastávky a finálku se vztahuje kolizní pravidlo, zatímco na virtuální nikoliv (tj. na stejném místě může zjišťovat skutečnosti více různých keší).
  
 
== Offset Multi-Cache ==
 
== Offset Multi-Cache ==
'''Offset Multi-Cache''' je neoficiální označení [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Multi-Cache Multi-Cache] která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. [[kolize]] s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Stage stage] s jednoduchým zjištěním číselných hodnot.
+
'''Offset Multi-Cache''' je neoficiální označení [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Multi-Cache Multi-Cache], která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. [[kolize]] s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Stage stage] s jednoduchým zjištěním číselných hodnot. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do [[vzorce]] ''(pro [[owner]]y: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat [[vzorce|konvence pro vzorce]], obvyklé v geocachingu, můžete přidat odkaz na [[ověřování finálních souřadnic]])''. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš).
 +
Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, [[Ciferace|ciferací]] (crossfoot), [[Prime Factor]] a další v závislosti na invenci autora.  
  
 
Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2G0YC Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC)] v Brně.
 
Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2G0YC Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC)] v Brně.

Aktuální verze z 8. 5. 2018, 09:35

Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Unknowncache.gif Mystery Cache
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Earthcache.gif Earthcache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark
Labs.png Lab Cache

Multi-cache se skládá ze dvou nebo více částí. Neoficiálně se dělí na dvě varianty: klasická Multi-cache a Offset Multi-cache.

Délka multi-cache není pravidly omezena. Skrze zakládací formulář lze zadat 9 waypointů, další je nutné zadat přes položku Edit Waypoints v menu listingu po jeho založení. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný atribut, aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multi, které se tímto neřídí. Příkladem může být Krkonose Crossing (GC1KVVN) v Krkonoších. U dlouhých multi-cache je však dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.

[editovat] Klasická Multi-Cache

Klasická Multi-cache se skládá z několika fyzických stagí. Začíná vždy na úvodních souřadnicích, kde je k nalezení obvykle krabička či plíšek obsahující souřadnice (/návod/výpočet) další fyzické zastávky a druhá zastávka má opět souřadnice/návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále až k souřadnicím finálky. Jednotlivé (mezi)zastávky se zpravidla označují stage a v případě klasických multikeší jsou tyto stage (vyjma té na úvodních souřadnicích) označovány typem waypointu buď fyzická zastávka (Physical stage) nebo virtuální zastávka (Virtual Stage). Rozdíl mezi fyzickou a virtuální spočívá v tom, že u fyzické je přítomno něco ukrytého (například PET se souřadnicemi nebo krabička s rébusem). Naopak u virtuální je úkolem něco zjistit (např. spočítat lavičky, přečíst číslo na sloupu) a je označovaná také jako "Question to answer" (otázka k zodpovězení). Na fyzické zastávky a finálku se vztahuje kolizní pravidlo, zatímco na virtuální nikoliv (tj. na stejném místě může zjišťovat skutečnosti více různých keší).

[editovat] Offset Multi-Cache

Offset Multi-Cache je neoficiální označení Multi-Cache, která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. kolize s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu stage s jednoduchým zjištěním číselných hodnot. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do vzorce (pro ownery: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat konvence pro vzorce, obvyklé v geocachingu, můžete přidat odkaz na ověřování finálních souřadnic). Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš). Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, ciferací (crossfoot), Prime Factor a další v závislosti na invenci autora.

Příkladem může být Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC) v Brně.