Mystery Cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Unknowncache.gif Mystery Cache
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Earthcache.gif Earthcache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark
Labs.png Lab Cache

Neznámá - anglicky mystery, puzzle nebo unknown cache, je taková cache, kde nejsou udány souřadnice a geocacher je musí získat nějakým výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak. Také pokud je k otevření potřeba nějaká pomůcka, např. magnet, šroubovák nebo nádoba s vodou, jde o mystery. Stejně tak jde o mystery v případě, že k otevření jsou třeba nějaké informace, ať již získané v terénu nebo z listingu - klasicky kód k číselnému zámku. Toto pravidlo se netýká přístupu ke keši: je-li k přístupu potřeba horolezecká, potápěčská a jiná výbava, dále třeba člun apod., řeší se to terénem 5*, nikoliv typem keše mystery. Typ mystery je záchytným typem "catch-all" pro všechny případy, kdy keš vybočuje některým ze znaků z ostatních typů.

Dalším typem mystery keši jsou takové, kde sice souřadnice listingu vedou standardně k cache (přímo či jako multi přes zastávky), ale k uznání logu je potřeba splnit nějakou podmínku, např. přiložit nějaké foto, video, do logu napsat verš, ..., jde o tzv. ALR cache (advanced log request) zařazené též do skupiny mystery/unknown ALR keše, tj. ty s povinnou podmínkou, byly počínaje dnem 4. 4. 2009 zrušeny - nyní jsou podmínky uznání logu dobrovolné u všech fyzických keší bez vlivu na typ keše.

Do této skupiny Unknown patří také noční keše - "Night Caches", kde je potřeba lovit za tmy s pomocí svítilen, případně i UV světla, a Chirp keše - "Beacon Caches".

Typem mystery se též označují tzv. challenge cache (keše s výzvou), a to takové, kde podmínka (žádost na kačery) souvisí výhradně přímo s Geocachingem, Waymarkingem či Wherigo (typicky s potřebným odlovem jiných keší, ať už několika či jedné).

Také je to typicky závěrečná bonus cache pro série mající podmínku právě odlovit ostatní keše série či jiné keše v oblasti. I zde si je třeba ale uvědomit, že splnění/nesplnění této podmínky (žádosti na kačery) nemá vliv na found it log kačera - ten je podle platných pravidel regulérní v okamžiku, kdy kačer kešku fyzicky najde a zaloguje se do logbooku bonusové keše, a v tomto případě owner není oprávněn smazat jeho log Found It. Tím se liší od challenge cache (keše s výzvou), kde nelze logovat bez splnění všech podmínek, a kde její owner je oprávněn takové logy smazat.

Příklady:

Pro ownery: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat konvence pro vzorce, obvyklé v geocachingu. Pokud zakládáte složitější mystery cache, u niž je vhodné hledačům poskytnout možnost ověření souřadnic výsledku, aby si byli jistí správným řešením, pak je dobrým zvykem přidat do listingu odkaz na Ověřování finálních souřadnic


Správný postup při přemístění finálky a/nebo změně výpočtu by měl být:

  • disablovat listing s uvedením důvodu (přemístění finálky), s dostatečným předstihem, nejlépe alespoň jeden den
  • vlastní přesun krabice
  • opravit text listingu PLUS opravit skryté souřadnice finálky na nové hodnoty
  • vložit log typu OWNERS MAINTENANCE s uvedením přehledu změn
  • enablovat listing


Tipy na stránky o šifrování / dešifrování:

A když už si nevím s luštěním rady? Kde mám hledat pomoc?