Nalezení cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Nalezení cache je základním úkolem geocachera.

Obsah

Příprava

Pro nalezení cache jsou potřeba její souřadnice. Ty lze získat na geocaching.com z listingu cache. Podle typu cache lze získat souřadnice přímo, nebo je nutné je podle popisu vypočítat. Získané souřadnice se zadají do přijímače GPS. To lze buď ručně, nebo pomocí vhodného software.

Vlastní hledání

Nyní můžete vyrazit do terénu a hledat cache podle souřadnic uložené v GPS tak, že se na dané místo necháte vaší GPS navigovat. Pokud je cache v některém z chráněných území, prostudujte si pravidla pro cache v chráněných územích, i když sám vlastník cache by měl při zakládání dbát na to, aby podmínky přístupu k cache nebyly v rozporu s těmito pravidly a uvést případná omezení přístupu do listingu.

Kdy použít hint?

To záleží na tobě jako hledači, tj. jakou máš ještě chuť hledat, kolik máš času, zda už jsi prohledal oblast dost... prostě je to na tobě, někdo hint užije hned, někdo vůbec.

Někdy je také lepší raději použít hint, než zuřivým prohledáváním místa riskovat prozrazení nebo i zničení místa. Záleží na šikovnosti a zkušenosti hledače, jak konkrétní situaci vyhodnotí.

Po nalezení

Po nalezení schránky se do papírového logbooku, který je uvnitř, zapíšou informace o návštěvě, případně se vymění geocoiny, travelbugy a věci určené na výměnu a cache se opět ukryje na správné místo a zamaskuje, aby se zabránilo náhodnému nálezu. Při vyzvednutí a skrytí cache je nutná zvýšená pozornost, aby se zabránilo prozrazení úkrytu.

Návštěva cache se ještě zaloguje na stránkách geocaching.com. Na listingu cache je vpravo nahoře odkaz "Log your visit", přes který se provede zápis návštěvy. Na stránce se zápisem logu vyberte typ zápisu "Found it", u Webcam cache vyberte "Webcam Photo Taken", po návštěvě eventu pak "Attended", zvolte správné datum a zapište poznámku k nálezu či návštěvě eventu. Pokud by v poznámce měly být nějaké spoilery, tak příslušné části zašifrujte.

Co dělat když nic nenajdu či najdu cache poškozenu

Jestliže nic nenajdete a myslíte si, že jste hledali na správném místě, mohlo to být způsobeno ztrátou nebo zničením cache. Z toho důvodu je vhodné napsat ke cachi poznámku. Postupujte stejně jako při zápisu návštěvy, ale jako typ logu použijte "Write note" nebo "Didn't find it". Pokud cache sice naleznete, ale bude nějak poškozena, tak pak kromě nálezu (found) můžete dát autorovi o problému vědět logem typu Needs maintenance. Autor nebo jiný geocacher tak budou informováni o možném problému a mohou oveřit, zda je cache v pořádku.A takhle je to podrobněji popsáno na serveru geocaching.com (v angličtině):

Guide to finding Geocache