Nevhodné příspěvky na fóru gc.cz: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(Jak stáhnout seznam keší do počítače? Nejlépe zdarma.)
Řádka 27: Řádka 27:
 
Pokud máte opravdu pocit, že si musíte stěžovat ([[listing]] okopírovaný z wikipedie, prasklá krabice, smetiště kolem úkrytu), napište to do [[Log|logu]] nebo přímo autorovi keše.
 
Pokud máte opravdu pocit, že si musíte stěžovat ([[listing]] okopírovaný z wikipedie, prasklá krabice, smetiště kolem úkrytu), napište to do [[Log|logu]] nebo přímo autorovi keše.
  
== Jak stáhnout seznam keší do počítače? Nejlépe zdarma. ==
+
== Jak stáhnout seznam všech keší ČR i s listingem do počítače? Nejlépe zdarma. ==
  
Tato funkce se nazývá [[Pocket Query]] a je dostupná pouze [[Premium Member|platícím členům]]. Zdarma takovýto seznam bohužel nezískáte.
+
Balíček "všech keší" nikde legálně nestáhnete. Pokud jste platící [[Premium Member|PM]], můžete využít službu [[Pocket Query]], jejímž prostřednictvím lze postupně po určitých úsecích stáhnout třeba všechny keše v ČR. Pokud jste [[Basic Member|BM]], můžete využít NELEGÁLNÍ možnost postupně stáhnout požadovaná data pomocí programů GeoJerry, Skrýšotlač nebo MoZiGo. Jejich popis lze dohledat v příslušných vláknech na [[Geocaching.cz]]
  
Pokud se ptáte, zdali by to nešlo nějak ošidit, pak se ptáte zbytečně. Byly tu různé pokusy pokoutně stahovat data ze serveru [[Geocaching.com]] a následně je zveřejnit. Žádný z nich dlouho nevydržel. Zkušení [[Geocacher|kačeři]] na fóru většinou již placené členství mají, takže vás budou mít za obyčejného podvodníka.
 
  
Berte to tak, že provoz serveru s miliony uživatelů z celého světa něco stojí. Od [[Groundspeak|Groundspeaku]] je velmi slušné, že základní služby nabízí zdarma a zpoplatňuje jen nadstandard. Kdo tvrdí, že by se server měl uživit z reklamy, ten zřejmě nemá zkušenosti s provozováním podobných webových portálů.
+
Záleží jen na vás, jaký způsob si zvolíte, ale berte to tak, že provoz serveru s miliony uživatelů z celého světa něco stojí. Od [[Groundspeak|Groundspeaku]] je velmi slušné, že základní služby nabízí zdarma a zpoplatňuje jen nadstandard. Kdo tvrdí, že by se server měl uživit z reklamy, ten zřejmě nemá zkušenosti s provozováním podobných webových portálů.
  
 
A pokud považujete placené služby za principiální zlo, zkuste [[Opencaching.cz]].
 
A pokud považujete placené služby za principiální zlo, zkuste [[Opencaching.cz]].

Verze z 10. 9. 2009, 13:46

 CacherNovy: Měl bych návrh, co takhle zavést XXX, YYY či ZZZ?
 CacherMazak1: Bóže, už zase???
 CacherMazak2: to se tu už řešilo stokrát
 CacherMazak3: jděte už s tím do [CENSORED]
 CacherMazak4: zkus rm -rf / :)

Určitě se vám to někdy stalo. Zaregistrujete se někde na fóru, odešlete svoji první otázku a zaplaví vás takovéto nelichotivé odpovědi. Bohužel ani fórum na Geocaching.cz není výjimkou. Chápu, že svůj dotaz myslíte v dobrém. Proto, abyste předešli podobným nedorozuměním, přečtěte si tuto stránku, než pošlete dotaz do fóra.

A nezapomeňte si také přečíst FAQ.

Obsah

Keše by měli zakládat jen kačeři s alespoň X nálezy

Nesmysl. Každý zkušený kačer vám řekne, že kvalitu keší ovlivňuje mnohem více osobní vlastnosti zakládajícího kačera. Existuje spousta velmi krásných keší založených nováčky, i naprosté propadáky, jejichž autor má již pár stovek odlovených.

Navíc kde je ta hranice, kde se kačer stává zkušeným? 100 keší? 200? 1000? Počet odlovených keší hodně závisí na tom, kde kačer žije (odlovit stovku v Praze je mnohem snadnější nežli někde na turisticky nezajímavém venkově), jaké keše rád loví (pokud má rád jednoduché Drive-in, odloví jich zřejmě více nežli když má rád těžké a dlouhé Multi-Cache).

Kdyby existovala nějaká bodová hranice, dosáhnete tím hlavně toho, že nováčci, kteří chtějí založit cache, budou prostě nahánět body na jednoduchých keších. Ne proto, aby získali zkušenosti, ale jen kvůli bodům.

Revieweři by neměli povolovat nekvalitní keše

Za prvé - reviewer podle pravidel na něco takového nemá právo. Reviewer smí odmítnout publikování nové keše pouze tehdy, pokud keš porušuje pravidla. Je to dlouhý seznam, ale kvalita keší na něm není.

Kvalita keší je nesmírně subjektivní pojem. Někdo má rád jednoduché městské microcache, někdo fyzicky náročné keše, a další pro změnu složité luštící mysterky. Jeden si bude stěžovat, že ke keši nelze dojet autem, druhému vadí že v keši nejsou žádné hodnotné poklady, třetímu vadí příliš stručný listing, čtvrtému naopak příliš rozvleklý listing. Kolik lidí, tolik názorů. Objektivní kritérium kvalitní keše ještě nikdo nevymyslel.

Další problém je v tom, že aby reviewer mohl opravdu dobře zhodnotit kvalitu nové keše, musel by ji fyzicky zkontrolovat. Což od nich nemůžete chtít, když v Česku vzniká kolem 10 nových keší denně. Revieweři jsou také jen lidé, kteří mají svoji práci a rodinu.

Pokud máte opravdu pocit, že si musíte stěžovat (listing okopírovaný z wikipedie, prasklá krabice, smetiště kolem úkrytu), napište to do logu nebo přímo autorovi keše.

Jak stáhnout seznam všech keší ČR i s listingem do počítače? Nejlépe zdarma.

Balíček "všech keší" nikde legálně nestáhnete. Pokud jste platící PM, můžete využít službu Pocket Query, jejímž prostřednictvím lze postupně po určitých úsecích stáhnout třeba všechny keše v ČR. Pokud jste BM, můžete využít NELEGÁLNÍ možnost postupně stáhnout požadovaná data pomocí programů GeoJerry, Skrýšotlač nebo MoZiGo. Jejich popis lze dohledat v příslušných vláknech na Geocaching.cz


Záleží jen na vás, jaký způsob si zvolíte, ale berte to tak, že provoz serveru s miliony uživatelů z celého světa něco stojí. Od Groundspeaku je velmi slušné, že základní služby nabízí zdarma a zpoplatňuje jen nadstandard. Kdo tvrdí, že by se server měl uživit z reklamy, ten zřejmě nemá zkušenosti s provozováním podobných webových portálů.

A pokud považujete placené služby za principiální zlo, zkuste Opencaching.cz.

Jak protlačit české znaky do listingu keše?

Jediná možnost je při vyplňování listingu odškrtnout políčko The descriptions below are HTML. Poté vložte text, v němž jste všechny české znaky nahradili HTML entitami, k čemuž můžete použít tento konvertor. Nevýhodou je, že v tomto případě už nemůžete použít žádné HTML tagy. Tj. výsledný listing bude jen čistý text, bez jakéhokoliv formátování, obrázků, odkazů apod.

České znaky a HTML formátování dohromady v listingu prostě nejdou. Tečka. Počítačoví mágové tu už zkoušeli všechno možné, od HTML entit přes vložený rámeček až po javascript, ale server všechny tyto finty odfiltruje.

Groundspeak již delší dobu anoncuje novou verzi Geocaching.com, která již bude podporovat národní abecedy, nicméně její spuštění se stále odkládá.

Co z toho máte, lovit kešky takhle?

Hele, koukejte na to, támhle Franta odloví průměrně 20 keší za den! Proboha, dyť von to loví jen pro body, takhle si žádnou kešku neužije. Úplně tím pošlapává původního ducha geocachingu!

Přátelé! Jakého ducha geocachingu máte na mysli? Půvab geocachingu je v tom, že to je velmi svobodná zábava, umožňující, aby si z něj každý vybral to, co mu vyhovuje. Někdo rád loví městské kešky cestou z práce, někdo na výletech s dětmi a někdo zorganizuje několikadenní expedici s vybavením za desítky tisíc korun kvůli jediné pětihvězdičkové krabičce. Máme tu kombajnéry, kteří chtějí mít co nejvíce odlovených kešek a lovce FTFek, kteří jdou do terénu klidně ve dvě v noci, jen aby byli u keše první. Že to jsou blázni? A v čem jsou větší blázni než horolezci, rybáři či filatelisté?

Buďte tolerantní, žijte a nechejte žít. Dokud neporušují pravidla a nikomu neškodí, není důvod se nad nimi rozčilovat.

Geocacherský kroužek pro děti? Panebože!

Ano, jako jsou kroužky taneční, modelářské, šachové a turistické, vznikají v Česku i kroužky geocacherské. Není důvod se nad tím rozčilovat. Pravidla geocachingu to nezakazují. Že to ničí "ducha geocachingu"? Viz předchozí odstavec.

Pokud máte strach, že děti z kroužku budou keše hromadně ničit, pak pláčete na nesprávném hrobě. Drtivá většina ničitelů keší jsou puberťáci, kteří se o geocachingu dozvěděli od kamarádů a hledají keše na vlastní pěst. Naopak v geocacherské kroužku jsou děti vedeny dospělým kačerem, který jim jistě vysvětlí základy slušného chování.