Obrázky v listingu

Z GeoWiki
Verze z 26. 5. 2010, 19:40; 30198-Pajast (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Jste-li autorem cache, můžete její listing pro ostatní zatraktivnit mimo jiné tím, že do něj vložíte vhodné obrázky. Editační formulář bohužel zatím nemá funkce, které by autorům usnadnily práci při tvorbě listingu. Pokud chcete mít v listingu své cache obrázky (a zároveň více než prostý, neformátovaný text), je třeba znát základy práce s formátem HTML v listingu. Zde najdete základní postupy práce s obrázky.

Při editaci listingu se nejprve ujistěte, že jste zaškrtli volbu The descriptions below are in HTML (níže uvedené popisky jsou ve formátu HTML). Nyní tedy můžete formátovat text pomocí značek (tagů) HTML a vkládat do něj obrázky.

Tag pro vložení obrázku

K vložení obrázku do stránky HTML slouží značka <IMG>. Do špičatých závorek se kromě textu IMG (který znamená image neboli obrázek) zapisují další parametry, které popisují parametry obrázky. Parametry se udávají tak, že se za název parametru přidá znak = a do uvozovek se uvede hodnota parametru (viz příklady níže).

Umístění obrázku

Nejdůležitějším parametrem je internetová adresa (URL), která odkazuje na umístění obrázku. Udává se jako hodnota parametru SRC (source neboli zdroj). Odkaz na obrázek tedy bude vypadat například takto:


<IMG SRC="http://img.geocaching.com/cache/359d7d93-44ba-4745-95de-f7263e050e9a.jpg" />


Takto můžete odkázat jak na obrázek, který je uložen na serveru Geocaching.com (viz příklad výše), tak i na obrázek, který je dostupný kdekoliv jinde na internetu.

Velikost obrázku

Dalším parametrem, který je nepovinný, ale často se používá, je šířka obrázku. Zadává se pomocí parametru WIDTH a zpravidla se udává v bodech. Je možné také udat výšku obrázku (parametr HEIGHT), například když chceme mít stejně vysoké obrázky vedle sebe. Parametry WIDTH a HEIGHT se zpravidla nepoužívají současně, není-li k tomu zvláštní důvod.

Pokud šířku nebo výšku neuvedeme, vloží se do textu stránky obrázek o skutečné velikosti. Šířku nebo výšku udáváme v případě, že chceme obrázek zvětšit (obvykle nevypadá výsledek hezky) nebo zmenšit. Obrázek je vhodné zmenšit, pokud je širší než 600 bodů, protože jinak rozhodí formátování listingu a při tisku dojde k oříznutí. Příklad obrázku, který má nastavenou šířku na 400 bodů:


<IMG SRC="http://img.geocaching.com/cache/359d7d93-44ba-4745-95de-f7263e050e9a.jpg" WIDTH="400" />