OpenStreetMap: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(Založení článku, první verze. V nejbližší době dojde k rozšíření, doplnění a přeformátování, aby to bylo hezčí :)))))
 
m (doplnění kategorie)
 
(Není zobrazena 1 mezilehlá verze od 1 uživatele.)
Řádka 15: Řádka 15:
  
 
Pokud nemáte v plánu řešit vlastní tvorbu mapy pro Garmin, doporučuji [http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_Map_On_Garmin/Download OSM Map On Garmin/Download] na OpenStreetMap wiki, je tam na výběr velká řada předpřipravených map.
 
Pokud nemáte v plánu řešit vlastní tvorbu mapy pro Garmin, doporučuji [http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_Map_On_Garmin/Download OSM Map On Garmin/Download] na OpenStreetMap wiki, je tam na výběr velká řada předpřipravených map.
 +
 +
== Greasemonkey skript ==
 +
 +
Jestli budeš chtít používat open street mapy, určitě se ti bude hodit tento [http://maso.php5.cz/gc/greasemonkey/link_to_osmorg_in_cache_.user.js GM skript]. Ten přidá do seznamu map na konci listingu odkaz na open street mapy. Můžeš si nastavit zoom a typ mapy.
 +
 +
(více o [[GreaseMonkey]] a [[Doplňky pro Firefox|další skripty]])
 +
 +
 +
[[Kategorie:Základní pojmy]]

Aktuální verze z 1. 2. 2012, 22:48

logo OpenStreetMap

OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby topografických map (např. silniční mapa, uliční mapa města, cyklomapa, routing) Pro tvorbu geodat se jako podklad využívá záznamů z přijímačů GPS nebo jiné zpravidla digitalizované mapy, která jsou licenčně kompatibilní. Projekt je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci Open source. Data jsou poskytována pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0. Projekt OpenStreetMap založil v červenci 2004 Steve Coast z Velké Británie. Citováno z článku OpenStreetMap na české Wikipedii

nezmapované území

Obsah

[editovat] A proč by mě to mělo zajímat?

Protože je to vhodný zdroj dat (i) pro geocaching. Data jsou volne dostupná, nic vám nebrání je jakkoli použít. Nejžádanejší bude asi možnost vytvořit si libovolnou vlastní Garmin mapu, ale o tom až dál. V dnešní době má OSM pokrytí v některých místech daleko lepší než komerční mapy, navíc nejste limitování hranicemi států, je to celosvětový zdroj geodat. Proč krást zahraniční topomapu, když existuje aktuální, volně dostupná a kvalitnější?

totéž uzemí po zběžném zmapování

[editovat] Nutí mě někdo pomáhat?

Nenutí. Jen můžete pomoct, ať už kompletním mapováním okolí, poskytnutím tracklogů z GPS, doplněním POI... Jakkoli. Nejsnažší je jen upozorňování na chyby v mapě pomocí webové aplikace OpenStreetBugs. Je to snadné a víc než lokalizovat problém se po vás nechce. Pokud ovšem chcete do tajů OSM proniknout hlouběji, je pro vás určena další kapitola.

[editovat] Již hotové mapy pro Garmin

Pokud nemáte v plánu řešit vlastní tvorbu mapy pro Garmin, doporučuji OSM Map On Garmin/Download na OpenStreetMap wiki, je tam na výběr velká řada předpřipravených map.

[editovat] Greasemonkey skript

Jestli budeš chtít používat open street mapy, určitě se ti bude hodit tento GM skript. Ten přidá do seznamu map na konci listingu odkaz na open street mapy. Můžeš si nastavit zoom a typ mapy.

(více o GreaseMonkey a další skripty)