Ověřování finálních souřadnic

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

U některých kešek typu mystery je v listingu uveden odkaz s možností ověření správnosti vyluštěných souřadnic. Ve většině případů se k tomu využívá služeb některého z níže uvedených serverů.


Obsah

Evince

Verifikace Evince vedle jiných metod (např. ciferný součet) slouží hledačům k ověření finálních souřadnic cache typu unknown/mystery nebo multi. Nastavuje ji owner, který jako jediný zná finální souřadnice. Owner ji nastaví na stránkách http://evince.locusprime.net/

Zde si owner vybere, zda chce, aby hledači mohli ověřit:

  1. přesné souřadnice (Use Normal Verification); nebo
  2. oblast zadanou okruhem od souřadnic (Use "Horseshoes & Atom Bombs" Verification)

Na další stránce owner nastaví souřadnice kešky ve formátu DD°MM.MMM'. Server Evince poté vyrobí hyperlink obsahující mnohamístný alfanumerický parametr q. Ownerovi poté nabídne připravenou část HTML kódu (link ve formě textu či obrázku) pro přidání do listingu kešky.

Při případném přesunutí kešky na jiné souřadnice je zapotřebí vygenerovat nový hyperlink.


Unikátní parametr q pravděpodobně obsahuje souřadnice zakodované tajným algoritmem. Neni nijak svazán ani s názvem kešky ani s jejim GC kódem. Evince nedrží databázi GC kódů a jejich souřadnic.

GeoCheck

Služba je dostupná na serveru http://geocheck.org/. Geocheck nabízí možnosti určení správných souřadnic finálky, včetně možnosti tolerance, statistiky jednotlivých pokusů s určením přesnosti, export výsledného bodu do GPX a LOC, přidání vlastní zprávy při úspěšném pokusu (možnost zadávat do výsledné zprávy obrázky, odkazy, formátovat písmo,...), zobrazení mapy s tipovanými pokusy a mnoho dalšího. Od roku 2010 je navíc vše hezky česky.


Podrobnosti o použití jsou na http://www.jirikhun.cz/geocheck-vyborny-nastroj-pro-overeni-souradnic-na-geocaching-1/

Doxina

Doxina byl další nástroj pro kontrolu vyluštěných souřadnic z mystery keší. Doxina nabízela v podstatě stejné funkce jako originální anglická verze - Evince, jen byla přizpůsobena českému uživateli, tedy plně v češtině, jako výchozí zeměpisná délka byla nastavena východní, měla hezčí grafiku a oproti Evince nabízela stažení .loc waypointu při správném určení souřadnic. Od září 2012 však není funkční.

GPS Kontrolor

http://geo.hermansky.net/ - sbírka 3 pomocníku pro kačery. Prvním je převnodník souřanic mezi třemi nejpoužívanějšími formáty v Geocachingu. Druhý je GPS Kontrolor s velice jednoduchým rozhraním a pokročilou ochranou proti vícenásobnému zadávání souřadnic po sobě (brute-force). Třetí se jmenuje hint decrypter a jde o ten samý dešifrovač hintu jako u každého listingu.

Výhoda oproti jiným kontrolorům je například neukládání identifikace uživatele a nepřiřazování gps souřadnic ke kódu cache. Souřadnice nejsou v jakékoliv formě uloženy v databázi, jejich zašifrovaná forma je pouze v adrese odkazu, který zkopírujete do listingu cache.

GeoChecker

http://www.geochecker.com/


Historické (již nefungující) servery

Geohelping

http://www.geohelping.com/