Série: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(Nová stránka: '''Sérií''' se v Geocachingu myslí určitá množina keší, která je tématicky nebo jinak (např. svým umístěním, provedením, ukrytím) provázána dohoromady. Série je v...)
 
(formát, rozšíření vysvětlení a příkladů, typos)
 
(Není zobrazena 1 mezilehlá verze od 1 uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Sérií''' se v Geocachingu myslí určitá množina keší, která je tématicky nebo jinak (např. svým umístěním, provedením, ukrytím) provázána dohoromady. Série je většinou ukončena tzv. bonusem k jehož nalezení potřebuje geocacher indície z jednotlivých keší v sérii, tzv. bonusová čísla.
+
'''Sérií''' se v geocachingu myslí určitá množina [[cache|keší]], která je tématicky nebo jinak (např. svým umístěním, provedením, ukrytím) provázána dohromady. Série je většinou ukončena tzv. bonusem, k jehož nalezení potřebuje [[cacher|geocacher]] indície z jednotlivých keší v sérii, tzv. bonusová čísla.
  
Série rozdělit na tři skupiny:
+
Série lze rozdělit na tři skupiny:
  
'''1) Tématické série''' - jednotlivé keše spojuje vztah ke společnému tématu, nemusí být uloženy nikterak blízko, ani od stejného autora. Mezi největší série tohoto typu u nás je např. [http://www.zpetkpramenum.webnode.cz/ "K pramenům"] nebo [http://vyznamnestromy.unas.cz/ Významné stromy] které pokrývají celou ČR. Daleko častěji se lze ale setkat se sériemi spíše lokálního charakteru, vztahující se k tématu místního významu, ať už přírodního, kulturního nebo městského. Jednotlivé keše jsou umístěny tak, aby vždy ukázali část "příběhu", příkladem může být série [http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?key=ZPJM&submit4=Go Zanedbané památky jižní Moravy].
+
; Tématické série
 +
: Jednotlivé keše spojuje vztah ke společnému tématu. Nemusí být uloženy nikterak blízko, ani nemusí být od stejného autora. Mezi největší série tohoto typu u nás jsou např. [http://www.zpetkpramenum.webnode.cz/ "K pramenům"] nebo [http://vyznamnestromy.unas.cz/ Významné stromy], které pokrývají celou ČR. Daleko častěji se lze ale setkat se sériemi spíše lokálního charakteru, vztahující se k tématu místního významu, ať už přírodního, kulturního nebo městského. Jednotlivé keše jsou umístěny tak, aby vždy ukázaly část "příběhu", příkladem může být série [http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?key=ZPJM&submit4=Go Zanedbané památky jižní Moravy] nebo [http://www.geocaching.com/bookmarks/view.aspx?guid=a49c7999-f660-4fbc-b29a-a9089d3c3fcf Pahorky pro stonožky].
 +
; Obrazce
 +
: Jednotlivé keše v sérii jsou umístěny v terénu tak, aby společně vytvářely na mapě rozpoznatelný obrazec. Více viz samostatná stránka [[Obrazec]].
 +
; Power traily
 +
: Keše série jsou obvykle umístěny v minimálních možných vzdálenostech podél cesty, aby geocacheři mohli dosáhnout co nejvíce úspěšných nálezů v co nejkratším čase. Příkladem může být např. [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2RA70 '''Vlečka na Orlík'''] u Příbrami. Více viz samostatná stránka [[Power trail]].
  
'''2) Obrazce''' - viz. samostatná stránka "[[Obrazec]]".
 
  
'''3) Power traily''' - viz. samostatná stránka "[[Power trail]]".
+
[[Kategorie:Základní pojmy (geocaching)]]

Aktuální verze z 9. 5. 2012, 17:17

Sérií se v geocachingu myslí určitá množina keší, která je tématicky nebo jinak (např. svým umístěním, provedením, ukrytím) provázána dohromady. Série je většinou ukončena tzv. bonusem, k jehož nalezení potřebuje geocacher indície z jednotlivých keší v sérii, tzv. bonusová čísla.

Série lze rozdělit na tři skupiny:

Tématické série
Jednotlivé keše spojuje vztah ke společnému tématu. Nemusí být uloženy nikterak blízko, ani nemusí být od stejného autora. Mezi největší série tohoto typu u nás jsou např. "K pramenům" nebo Významné stromy, které pokrývají celou ČR. Daleko častěji se lze ale setkat se sériemi spíše lokálního charakteru, vztahující se k tématu místního významu, ať už přírodního, kulturního nebo městského. Jednotlivé keše jsou umístěny tak, aby vždy ukázaly část "příběhu", příkladem může být série Zanedbané památky jižní Moravy nebo Pahorky pro stonožky.
Obrazce
Jednotlivé keše v sérii jsou umístěny v terénu tak, aby společně vytvářely na mapě rozpoznatelný obrazec. Více viz samostatná stránka Obrazec.
Power traily
Keše série jsou obvykle umístěny v minimálních možných vzdálenostech podél cesty, aby geocacheři mohli dosáhnout co nejvíce úspěšných nálezů v co nejkratším čase. Příkladem může být např. Vlečka na Orlík u Příbrami. Více viz samostatná stránka Power trail.