Vzorce: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m
m
Řádka 16: Řádka 16:
 
# někdy může jedna závorka zastupovat dvě nebo i tři cifry v desetinných místech minut
 
# někdy může jedna závorka zastupovat dvě nebo i tři cifry v desetinných místech minut
  
Příklad: '''N 50°<span style="color:green">(A+1)</span><span style="color:red">(B*C)</span>.<span style="color:green">C</span><span style="color:red">(C-A)</span><span style="color:green">(B*C*A)</span> 15°<span style="color:red">(D*E)</span>.<span style="color:green">B</span><span style="color:red">((A+E)*D/A)</span>'''
+
Příklad: '''N 50°<span style="color:green">(A+1)</span><span style="color:red">(B*C)</span>.<span style="color:green">C</span><span style="color:red">(C-A)</span><span style="color:green">(B*C*A)</span> E 15°<span style="color:red">(D*E)</span>.<span style="color:green">B</span><span style="color:red">((A+E)*D/A)</span>'''
  
když ''A=1 B=2 C=3 D=4 E=5'', pak výsledek bude '''N 50°<span style="color:green">2</span><span style="color:red">6</span>.<span style="color:green">3</span><span style="color:red">2</span><span style="color:green">6</span> 15°<span style="color:red">20</span>.<span style="color:green">2</span><span style="color:red">12</span>'''
+
když ''A=1 B=2 C=3 D=4 E=5'', pak výsledek bude '''N 50°<span style="color:green">2</span><span style="color:red">6</span>.<span style="color:green">3</span><span style="color:red">2</span><span style="color:green">6</span> E 15°<span style="color:red">20</span>.<span style="color:green">2</span><span style="color:red">12</span>'''
  
 
Pokud vám vyjde výsledek výrazně dál, než zlomky až jednotky kilometrů, bude zpravidla něco jinak, nebo jste počítali špatně.  
 
Pokud vám vyjde výsledek výrazně dál, než zlomky až jednotky kilometrů, bude zpravidla něco jinak, nebo jste počítali špatně.  

Verze z 23. 4. 2012, 13:57

Vzorce pro výpočet souřadnic v geocachingu

V listingu Multi-Cache nebo Mystery Cache nejsou obvykle uvedeny souřadnice uschované schránky s logbookem přímo, ale nějakou formou výpočtu ze zjištěných, nebo vyluštěných indicií, výsledku dešifrovaného textu atp.

Např. N 50°AB.CDE 15°FG.HIJ

kde A až J jsou jednociferná celá nezáporná čísla

Pro vzorce, kde se ještě z indicií něco přepočítává, platí však (alespoň v ČR) trochu jiná pravidla, než je běžné v matematice:

  1. užívá se znak + pro sčítání, - pro odčítání, * pro násobení, / pro dělení
  2. platí běžná priorita operací, tj, násobení a dělení má přednost před sčítáním a odčítáním
  3. pokud jsou uvedeny výrazy v (kulatých) závorkách vedle sebe, závorky se zpravidla navzájem nenásobí, výsledky z jednotlivých závorek se pak řadí prostě za sebe. Pro násobení se používá explicitně jako operátor znak * (hvězdička)
  4. není-li uvedeno v listingu jinak, předpokládá se obvykle jednociferný výsledek operací v závorkách, obvykle kladný. Jinak může být vyžadována také ciferace, nebo použití absolutní hodnoty, případně pouze poslední cifry - to bývá v listingu uvedeno.
  5. na pozici celých minut (AB nebo FG ve vzorcích výše) v souřadnicích by mělo vyjít dvouciferné číslo<=59, v některých případech však může být i jednociferné (první cifra nula)
  6. někdy může jedna závorka zastupovat dvě nebo i tři cifry v desetinných místech minut

Příklad: N 50°(A+1)(B*C).C(C-A)(B*C*A) E 15°(D*E).B((A+E)*D/A)

když A=1 B=2 C=3 D=4 E=5, pak výsledek bude N 50°26.326 E 15°20.212

Pokud vám vyjde výsledek výrazně dál, než zlomky až jednotky kilometrů, bude zpravidla něco jinak, nebo jste počítali špatně.

Některé listingy podporují automatizované výpočty pomocí MultiSolver.

Pokud jste na pochybách s interpretací vzorce, nejlepší je zeptat se ownera keše.