Jak na GPS Garmin (Oregon, Montana, Dakota, Colorado)

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Dostali jste navigaci Garmin (nebo si ji koupili) a nevíte, jak do ní naládovat keše, jak s ní zacházet, ani nechápete co po vás rádci chtejí?

Až si tohle přečtete, mělo by všechno fungovat a vy byste měli být o něco chytřejší.. Sice je to všechno po různu zodpovězeno v diskuzích a mělo by tudíž stačit hledat, ale už by to taky jednou mohlo být v jednom.

Spoustu užitečných informací k ovládání můžete najít například tady a tady

Návod je určen hlavně pro novější typy Garminů - Colorado, Oregon, Dakota a Montana

Některý věci zkuste brát trochu s nadhledem, neni to myšlený zle...

Předpokládá se, že víte co je geocaching a samosebou, že umíte číst a přemýšlet nad tím, co děláte

Všechno co je modře, tak je odkaz, který vám pojem vysvětlí...


Obsah

1. Jak se to sakra zapíná?

V návodu jsou všechny základní operace nádherně popsané, dokonce má i obrázky Předpokládám, že si návod přečtete, popř. si projdete navigaci a zkusíte si co umí - nemusíte se bát, nastavení není až tak "dokonalé" aby se vám podařilo něco "rozbít". Klidně vemte GPSku na procházku, ať se vzpamatuje po to velkym výletu od výrobce až k vám a nechte ji, ať si načte satelity. Může to trvat klidně i 20 minut, pro prvotní vzpamatování je dobrý ji nechat třeba těch 20 minut venku za oknem zapnutou, ona si to pošéfuje.

Systém souřadnic si nastavte na WGS-84 (jinak se vám bude poloha na mapě lišit řádově o 100-200m).

2. Navigaci jsem zapnul, když ťuknu na "Schránky s poklady" tak mi to říká, že žádné nemá a mám si je stáhnout... Jak je tam ale dostanu?

Na to je hned několik možností:

  • nejjednodušší (ale taky nejdražší) je zaplatit si PM (Premium Membership), pak si můžete keše poslat do GPS přímo z prohlížeče se všemi informacemi včetně listingu, hintu apod. nebo si nechat vygenerovat Pocket Query (PQ) přímo na GC.com. Ale pozor při přímém posílání keší ze serveru do GPS! Počet souborů s kešemi, které GPS zvládne zpracovat, je značně omezen, podstatné víc než celkový počet keší.
  • pro úplnýho začátečníka na poli GPS bychom doporučili cachelist, který krásně funguje jako plugin (nástavba) v prohlížeči Google Chrome. Prostě si jen označíte keše v mapě na GC.com, necháte si vygenerovat GPX a pak už jen nahrajete do GPSky. A věřte tomu, umí udělat i jednoduchej seznam z vybranejch keší... (diskuze k pluginu)
  • případně si můžete někoho poprosit, aby vám soubor(y) s kešema vygeneroval (tzn. připravil)

3. Co je GPX a LOC a kam s nima?

Jedná se o soubory s kešema, který GPSce řeknou všechno o zvolejech keších.

Pokud máte pouze základní členství (tzv. BM - Basic Member), tzn. nemáte PM, můžete si z GC.com poslat pouze LOC - ten obsahuje jen základní info o keši - není v něm hint ani listing, logy taktéž ne. Navíc je vždy pro každou kešku jeden soubor. Bohužel, nové Garminy už tento soubor neumí přečíst, takže je nutný "převod" na GPX. K tomu můžete využít buď některý z výše zmíněných programů, případně pohledat na internetu (třeba GPSBabel, program MapSource nebo Basecamp přímo od Garmina dodávaný s GPSkou)

Jestliže máte k dispozici soubor GPX z GC.com, je v něm veškeré info o keši (co vidíte na stránkách bude i v navigaci - BEZ OBRÁZKŮ). Pokud vám někdo GPX poslal, závisí to na tom, odkud pochází - pokud přímo z GC.com, je v něm všechno, pokud ho generoval některým z programů, záleží na tom, jak si to nastavil. V GPX můžete mít jednu jedinou keš stejně jako padesát. To už záleží na vás.

Pozor na češtinu! Starší listingy napsaně s diskritikou mohou mít české znaky v GPX od GC.com v takovém tvaru, že budou při jeho přímém nahrání do GPS velmi špatně čitelné.

Kam s nima?

Soubor GPX patří v případě Garminů do složky (v navigaci) GPX, kterou najdete v navigaci ve složce Garmin. Takže otevřete v počítači obsah navigace, najdete složku Garmin a v ní složku GPX. Jestli dáte soubor jinam, navigace ho nebudu umět použít. Možné je dát soubor i na paměťovku v navigaci, ale je nutné zachovat složky tak, jako to je v navigaci. Takže zase složka Garmin a pak GPX (pokud není, vytvořte ji). Výhodu uložení na kartu je znatelná hlavně v terénu, když navigace z nějakého důvodu špatně načte keše - pak stačí ji vypnout, vyndat kartu, zapnout, vypnout, zandat kartu zpátky a zapnout navigaci - keše by se měly načíst správně.

Soubory do navigace dostanete jedině tak, že ji připojíte k počítači a nakopírujete soubory do výše zmíněné složky. Jinak to na současných mašinkách nejde (bohužel).

Po odpojení navigace od počítače ji zapněte, chvíli počkejte až si všechno načte, keše by měly být mezi "Schránkami s poklady".

POZOR!! Garminy mají omezenou "paměť" na keše - vejde s ejich tam jen určitý počet, takže nečekejte, že si tam nahrajete celou ČR, celý svět apod. - to jde jedině přes POI, které nahrajete jenom s použitím dalších programů!! Kolik keší se vám vejde do navigace zjistíte buďto z návodu (mělo by to tam být) nebo si prostě najděte na internetu, liší se to podle typu navigace.

Hledání a hint

  • zvolíte v menu "Hledat keš", vyberete tu, kterou chcete hledat, zmáčknete "Start"
  • vrátíte se do nabídky "Keše", uvidíte tam nabídky "Zalogovat", "Zobrazit listing", "Zobrazit logy" a na 4. místě je tlačítko "Zobrazit hint"

(přístroj musí být v režimu navigace na keš, jinak nemusí být položky viditelné, a názvy na tlačítkách se mohou lišit podle typu přístroje a varianty češtiny, nahrané v přístroji - třeba "Ukaž hint", "Zobrazit radu", "Schránka s poklady" "Hledat poklad" a podobně, prostě použijte rozum)

4. Keše jako POI

Aby byl výčet možností kompletnější, je třeba ještě zmínit možnost uložit keše do GPS přístroje ve formátu POI.

Kromě nevýhod

  • o krok víc pro jejich uložení do GPS (po vytvoření zvláštního GPX je třeba spustit ještě program POILoader, který GPX převede do správného tvaru a uloží do GPS)
  • o 2 až 4 klikntutí více na displej GPS k nalezení keše v GPS přístroji
  • nemožnost poznačit nalezení keše přímo v GPS přístroji

má tento způsob i výhody

  • neomezené délka listingu
  • neomezený počet keší a waypointů
  • možnost změnit si ikony pro zobrazení keší a waypointů na mapě
  • nedochází k náhodnému zablokování GPS při načítání nové dávky keší

No a v neposlední řadě je možné i oba způsoby (GPX a POI) kombinovat - například blízké keše jako GPX a vzdálené keše a všechny waypointy jako POI.

5. Našel jsem hodně keší najednou, označil jsem je v navigaci jako nalezené, ale jak dostanu ty nálezy z navigace?

Není to nic složitého. Stačí připojit navigaci k počítači, otevřít složku Garmin a najít soubor "geocache_visits.txt". V něm jsou zapsané všechny vaše označené nálezy. Ten potom nahrajete na GC.com na stránce k nahrání Field Notes. Zbytek už pochopíte sami, jen je třeba dávat pozor na jeden fakt - navigace nepoužívá náš středoevropský čas, ale UTC - čas na nultém poledníku, takže je třeba přičíst časový rozdíl.

Pokud budete chtět nahrát tento soubor s nálezy např. do Geogeta, stačí použít možnost importu, GeoGet už se o přepočítání času i označení nálezu postará sám (u jiných programů to je podobné, ale nepoužívám je, nebudu mystifikovat)

Jestliže už jste všechny nálezy zaznamenali kam je potřeba, můžete soubor geocache_visits z navigace klidně smazat - přístě si ho vytvoří sama, navíc se vám při příštím nahrávání na GC.com nebudou plést již zalogované keše mezi nově nalezené.

6. Nalezené keše už v navigaci nepotřebuju, jak je smažu?

Stačí připojit navigaci k počítači a smazat onen soubor GPX nebo LOC, který jste do ní prve nahráli. Při příštím zapnutí budou kešky fuč.


POZOR, SMAŽETE VŠECHNY KEŠE, KTERÉ JSTE NAHRÁLI!! (v případě GPX, které obsahuje více keší najednou)

7. Super, ale ty mapy jsou úplně k ničemu... U navigace bylo instalační CD s mapami, jak je do ní dostanu? Existují i jiné mapy?

Vetšina navigací má v sobě už mapu nainstalovanou. Pokud ji chcete do počítače, případně chcete do navigace nastrkat jinou mapu, přečtěte si zbytek tohohle bodu.

Nainstalujte co je na CD do počítače a koukněte do návodu, který u navigace byl - nejspíš tam bude celý postup, případně zkuste tady na fóru najít výrazy jak "MapSource", "BaseCamp", měl by u toho být návod, jak mapu do navigace naládovat.

Jinou mapu?

Pokud byste chtěli použít jinou mapu (možnost je například OpenStreetMap), zkuste tenhle návod, ale to už je pro pokročilejší uživatele. Další možností je si mapu koupit. Pohledejte po internetu, je toho celkem dost.

Nezapomeňte, že navigace (nebo spíš program, kterým tam mapu nahráváte) pojmenuje mapu vždycky stejně, takže když nahrajete navou mapu, ta, co je v navigaci se přepíše. Ale i na to existuje lék - stačí soubor s názvem gmapsupp.img přejmenovat třeba na "mapa.img" a už se to nepřepíše. Navigace mapu i přesto uvidí.

Kde mapu najdu v navigaci?

Abych nezapomněla - soubory s mapou najdete buď na kartě v navigaci nebo přímo v navigaci ve složce Garmin. Smazat i přidávat jdou zase jenom při připojení k počítači.

Mapy doporučuji nahrávat na kartu, která je v navigaci - navigace samotná velmi malou paměť, takže by se vám tam brzo nevešly ani keše. Pokud si myslíte, že už některou z map potřebovat nebudete, stačí ji z navigace smazat. A tradičně přes počítač.


8. Ta čeština v navigaci je něco otřesného, můžu s tím něco udělat?

Jistěže, nejste první, koho to štve, takže verzí češtiny je hned několik. Stačí zkusit třeba strejdu Googla. Nejspíš najdete něco i tady na fóru. Rozhodně je tahle kapitola pro zkušenější uživatele.

Upravená čeština pro Garmin Oregon x50 a aktuální verzi firmware 6.40 je ke stažení ZDE. Stačí jí nahradit soubor stejného jména v [jednotka:]\Garmin\Text. Pro jistotu si nejdříve ten původní zazálohujte.

9. A kruci, kde najdu ten hint?

Hint sice používají jen káčata a baby, ale když už ho v té GPS máme, bylo by dobré vědět, že si jej také můžeme zobrazit.

Přístupnost hintu je hodně závislá na tom, jakým způsobem keše do GPS dáváte.

Nepatrně jednodušší je to u POI. Tam je hint přímo součástí zobrazeného listingu - je na jeho záčátku jako poslední položka v souhrnu vlastností keše, tedy v části ještě před vlastním listingem. (No, ono tedy záleží na tom, jak je vytvořen soubor s POI, ale řekněme, že výsledkem nejběžnějších postupů je právě toto.)

Trochu horší je to při nahrávání keší jako GPX, tedy keše zobrazitelné v menu pod položkou Poklady, Geocaching, Keše nebo jak je to ve vašem překladu češtiny. V tom případě je třeba napřed nastavit navigaci na příslušnou kešku a až potom se v menu (řekněme že to byla položka Geocaching) objeví několik nových položek. Mezi těmito položkami bude i ta nutně potřebná Nápověda. Pochopitelně je velmi důležité, aby data, která jste si do GPS uložili, tuto informaci obsahovala. Protože kde nic není, tam nebere ani smrt. A ani zázračná garminí GPS nezobrazí to, co sice nutně potřebujete, ale co jste si do ní neuložili.

10. Není tu, co hledám... Ale Garmina mám

Stačí říct, pokud budu vědět, doplním. Případně použijte hledání, ale každopádně je základem číst nejdřív návod k navigaci, potom mít alespoň základní znalosti o geocachingu, pak si přečíst, to, co jsem tu sesmolila, použít už zmiňované hledání (je vpravo nahoře) a pak teprve se ptát. Opravdu už tu je spousta věcí zodpovězených a není důležité to stokrát opakovat.