Logbook

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
V knížkové podobě se nejlépe udržuje, seženete v papírnictví za 25 Kč
Takhle dopadne po několika zápisech smotaný kus papíru - nepoužitelný moták

Logbook neboli návštěvní kniha se nalézá ve schránce cache a slouží k zaznamenání (zalogování) a tím i důkazu její fyzické návštěvy. Nejčastěji má podobu notesu či archů papíru s naznačenými rubrikami, u mikrocachí pak mnohdy dlouhých úzkých proužků papíru. Pro fyzické cache platí logbook jako nejzákladnější a povinná část výbavy, ale i u akcí typu Event cache nebo CITO se vyskytují prezenční listiny obdobné logbooku. Naopak třeba u Webcam Cache schránka ani logbook neexistuje a logování se odehrává pouze na internetu. Má být označen GC kódem a/nebo názvem keše.

Obsah

Co zaznamenat do logbooku?

Určitě

Dle libosti

  • Počasí
  • Průběh cesty
  • Jak snadné/obtížné bylo nalezení
  • Kritika
  • Poděkování
  • atd. atd.

Mnoho cacherů doplňuje zápis v logbooku svým osobním razítkem či samolepkou. Fantazii se meze nekladou.

Psací potřeby

Pokud to prostorové možnosti dovolují, měla by cache kromě logbooku obsahovat i potřeby na psaní, nejlépe obyčejnou tužku a ořezávátko. Dobrá a pohodlná je také propiska, ale ta na rozdíl od obyčejné tužky nezaručuje v zimních mrazech řádnou funkčnost. Neumožňuje-li velikost a tvar cache přiložit nástroj na psaní, musí autor v zadání návštěvníky upozornit, aby si nezapomněli přinést tužku vlastní. Takový případ se v angličtině označuje zkratkou BYOP (Bring Your Own Pen).

Na druhé straně se pak za slušné považuje, aby návštěvníci na případnou chybějící tužku či zaplněný logbook autora upozornili. Někteří geocacheři s sebou pro takový případ nosí rezervní tužky či návštěvní archy a kolegům pomohou řešit problém na místě.

Ochrana logbooku

Mikrovkový logbooku ve skládaném provedení

Protože logbook je až na výjimky z papíru, je zapotřebí ho dobře chránit před namočením. Pro tento účel se nejčastěji používají různé samozavírací a zipovací plastové sáčky. Nejen že pomáhají udržet logbook v suchu, ale zároveň slouží nálezci k rychlé orientaci, protože logbook mnohdy bývá jedinou věcí, která je ve schránce takovým způsobem zabalena. Dobré je (nakolik tvar a velikost cache dovolí) ukládat logbook navrchu cache, třeba hned pod pravidly pro náhodné nálezce. Usnadní to logování a v případě, že do cache nateče voda, je větší pravděpodobnost, že papíry vyváznou bez úhony, než kdyby ležely na dně.

Archy nebo sešity? Rubriky či volnost?

Někteří cacheři dávají přednost logbooku v podobě sešitu, jiní preferují jednotlivé listy. Oboje má své výhody i nevýhody, které je třeba zvážit (např. elegance, přehlednost, promíchatelnost, nahraditelnost, náročnost výroby, cena). Návštěvní archy bývají téměř vždy vybaveny předtištěnými rubrikami pro datum, jméno, poznámky atd. U sešitových logbooků někdy také, ale častější jsou bílé stránky. U předtištěných rubrik je menší pravděpodobnost, že nálezce zapomene vyplnit nějaký podstatný údaj (třeba vlastní přezdívku - kupodivu děje se to běžně), výhodou prázdných sešitů je zase, že si každý může "ukrojit" právě tolik prostoru k rozepsání, kolik potřebuje.

Externí odkazy

(návštěvní archy, připravené některými geocachery - odkazy ze sekce Soubory-Logbooky na Geocaching.cz - je nutné být na Geocaching.cz přihlášen, aby byly odkazy funkční a soubory stáhnutelné!)