Mudla

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Geomudla, obvykle pouze zkráceně mudla (mn. č. mudlové) je slovo, jímž jsou ve vztahu ke Geocachingu běžně označováni ne-geocacheři, zejména pak nezasvěcené osoby, vyskytující se v okolí při hledání cache ("Musel jsem s vyjmutím cache počkat asi čtvrt hodiny, než mudlové odešli.").

Tento výraz je inspirován cyklem románů o Harrym Potterovi od Joanne K. Rowlingové, kde je slovo mudla (v anglickém originálu muggle) užíváno pro ne-kouzelníky.

I když jsou mudlové zpravidla neškodní, přece jen je nejlépe postupovat tak, aby při lovu cache nebyla vzbuzena jejich pozornost. Nikdy totiž nevíte, z koho se může vyklubat vandal, který cache vykrade, rozšlape či odnese. Zvandalizované místo (chybějící keš, zničený úkryt,...) se též někdy užívá výrazu vymudlená keš. Problematičtí mohou být též mudlové, kteří příliš aktivně pozorují své okolí a mohou na neškodného kačera hledajícího keš a zavolat i policii (existuje několik případů, kdy byl kvůli keši organizován zásah pyrotechniků).

Pokud je však mudlou policista nebo jiná podobná autorita, jíž jste při odlovu keše osloven, je obecně doporučováno být poctivý a říci pravdu o tom, co právě děláte. Vysvětlete jim, že se věnujete geocachingu, případě, co je to geocaching a nepodnikáte nic zakázaného.