Multi-Cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Unknowncache.gif Mystery Cache
Earthcache.gif Earthcache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Labs.png Lab Cache
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Cce.gif Community Celebration Event
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark
Nová ikonka multi-cache

Multi-cache (nebo též multikeš či multina) se skládá ze dvou nebo více částí (stagí) a samotnou keš kačer nalezne po jejich navštívení. Existují různé varianty provedení, které se neoficiálně dělí na dvě varianty: klasická multi-cache a offset multi-cache.

Délka multi-cache není pravidly omezena. Skrze zakládací formulář lze zadat 9 waypointů, další je nutné zadat přes položku Edit Waypoints v menu listingu po jeho založení. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na její délku v listingu a použít příslušný atribut, aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači preferují, aby takovéto dlouhé multiny vedly "do kruhu" a končily nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné. Je mnoho úspěšných multin, které se tímto neřídí. Příkladem může být Krkonose Crossing (GC1KVVN) v Krkonoších. U dlouhých multi-cache je však dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.

Klasická Multi-Cache

Klasická Multi-cache se skládá z několika fyzických stagí. Začíná vždy na úvodních souřadnicích, kde je k nalezení obvykle krabička či plíšek obsahující souřadnice/návod/výpočet další fyzické zastávky a druhá zastávka má opět souřadnice/návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále až k souřadnicím finálky. Jednotlivé (mezi)zastávky se zpravidla označují stage a v případě klasických multikeší jsou tyto stage (vyjma té na úvodních souřadnicích) označovány typem waypointu buďto jako fyzická zastávka (Physical stage) nebo virtuální zastávka (Virtual Stage). Rozdíl mezi fyzickou a virtuální spočívá v tom, že u fyzické je na souřadnicích přítomno něco ukrytého přímo ownerem (PET se souřadnicemi, krabička s rébusem, štítek s číslem,...). Naopak u virtuální je úkolem něco zjistit (spočítat lavičky, přečíst číslo na sloupu, zjistit letopočet napsaný na objektu,...) a je označovaná také jako "Question to answer" (otázka k zodpovězení). Na fyzické zastávky a finálku se vztahuje kolizní pravidlo, zatímco na virtuální nikoliv (tj. na stejném místě může zjišťovat skutečnosti více různých keší).

Offset Multi-Cache

Offset Multi-Cache je neoficiální označení miltikeše, která má svoji finální stage nedaleko místa, kterému je věnován listing. Typicky je tak řešena např. kolize s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má offset multikeš pouze jednu stage (virtuální, na kterou se nevztahuje pravidlo o kolizi) s jednoduchým zjištěním číselných hodnot (kolik oken má tato budova, jaký je tu napsaný letopočet apod.). Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte zjištěné hodnoty do vzorce, z něhož vám pak vyjdou souřadnice finální keše (pro ownery: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat konvence pro vzorce, obvyklé v geocachingu, a doporučuje se přidat odkaz na ověřování finálních souřadnic nebo ciferný součet vypočtených souřadnic). Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, ciferací (crossfoot), Prime Factor a další v závislosti na invenci autora.

Příkladem může být Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC) v Brně.