Pravidla pro náhodné nálezce

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Stashnote, neboli informace (pravidla) pro náhodné nálezce, v běžném vyjadřování často zvaná prostě pravidla, je poučení, kterým je schránka cache vybavována pro případ, že by byla objevena osobami, nezasvěcenými do hry (mudly). Je považováno za základní součást, kterou by měla být vybavena každá fyzická cache, nakolik to její velikost umožňuje.

Poučení by mělo obsahovat přibližně tyto informace:

  • toto je skrýš pro hru
  • nepřemisťujte ji a neničte
  • můžete se zapsat do návštvní knihy
  • předměty uvnitř můžete vyměňovat
  • více podrobností o hře najdete na Internetu (+příslušné adresy)
  • v případě problému či požadavku na odstranění cache kontaktujte autora (+e-mail, telefon apod.)

Základní předpřipravený text je v mnoha jazycích ke stažení pod odkazy, nacházejícími se vpravo dole na stránce www.geocaching.com/seek. Česká verze, která je tam uvedena, však už je poněkud staršího data a obsahuje určité anachronismy. Někteří geocacheři si zpracovali tento text do vlastní grafické podoby, kterou dávají k dispozici na svých osobních stránkách. Stáhnutím a použitím takového hotového dokumentu si lze ušetřit práci při zakládání cache. Kromě obvyklého místního jazyka (češtiny) bývá běžně na poučení do cache přiložena i další jazyková verze - anglická, případně německá.

Fyzická podoba poučení může být různá. Velmi běžnou podobou je list papíru, ložený volně či v ochranném sáčku, obalu, nebo dokonce laminovaný. Jindy bývá text poučení vytištěn v úvodu logbooku či nalepen na jeho desky. Také může být poučení nalepeno na stěny či víko cache.

I když je podrobné poučení obsaženo na papíře uvnitř, je vhodné, aby nádoba cache byla byla zvenčí označena alespoň stručným nápisem ve smyslu: geocache, skrýš pro hru, nepřemisťujte a neničte. Snižuje se tak pravděpodobnost, že cache bude odstraněna při úklidu či považována za nebezpečný předmět (bombu). Kromě toho je v případě nálezu zvandalizované cache možno identifikovat označené pozůstatky nádoby.

Externí odkazy

Texty připravené některými geocachery - odkazy ze sekce Ke stažení-Pravidla na Geocaching.cz - je nutné být na Geocaching.cz přihlášen, aby byly odkazy funkční a soubory stáhnutelné!)

  • Zbycz pro mikrokeše + osvěta skládaných logbooků