Založení cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Dobrá rada na úvod: Nesnažte se za každou cenu hned zakládat svoji keš, zkuste nejdřív nasbírat dostatek zkušeností hledáním jiných keší. Kolik je dostatek? Minimálně několik desítek, nejlépe pár set, záleží na tom, kde a jaké - pokud možno v různých oblastech, různých ročních obdobích a co nejrůznorodější. Jednodenní absolvování stokusového power trailu z vás zkušeného experta taky neudělá, přestože počet nálezů rychle naskakuje.

„Když se chystáš založit geocache, přemýšlej o důvodech, pro které přivádíš lidi na ono místo. Pokud je jediným důvodem samotná geocache, pak raději najdi lepší místo.“

Geocacher briansnat, citováno dle stránky Geocache Listing Requirements / Guidelines


Přečtěte si nejprve články s doporučeními pro zakládání, které vznikly na fórech geocaching.cz zejména jako rady začátečníkům od zkušených geocacherů a reviewerů:

Pěkné návody také zpracoval Koloméďa v kešerům nejpřijatelnější formě – sérii Kačerova osvěta.

Dále je k dispozici postup založení vzniklý jako rozšířený upravený překlad postupu z geocaching.com:

Petelíkův text o zakládání keše je zde

Obsah

Založení cache velice zjednodušeně v pár bodech

Takhle dopadne po několika zápisech smotaný kus papíru - nepoužitelný moták user posted image více na logbook
  • Nastudujte pravidla (Česká verze pravidel) pro publikování cache.
  • Najděte vhodné místo pro uložení skrýše. Toto místo by mělo být něčím zajímavé, přínosné (ale to bude v každém případě alespoň pro lovce bodů ). Při výběru místa se doporučuje přemýšlet, vyhodnotit spolehlivost úkrytu, bezpečnost při hledání, technické podmínky (možnost příjmu signálu GPS). Je-li místo v některém z chráněných území (CHKO, PR, NPR, NP apod.), je vhodné si prostudovat pravidla pro cache v chráněných územích. Vezměte v úvahu změnu sezónních podmínek - jak to tu bude vypadat, když opadá listí z křoví, když napadne sníh, když přijde obleva, když stoupne voda v potoku, když zaroste travou a dvoumetrovými kopřivami... - musí fungovat po celý rok, KEŠE SE NA ZIMU (ani jiné období) NEUKLÍZEJÍ DOMŮ ZA PEC!
  • Přemýšlejte také o tom, zda podezřele vypadající cache nemůže vyděsit náhodného nálezce. Například u tuby olepené páskou a umístěné pod mostem si může myslet, že se jedná o bombu[1]. Krabičku je vhodné viditelně označit a napsat, oč se jedná. Stejně tak myslete na to, že lidé zoufale hledající cache na veřejných místech mohou vzbudit podezření ostatních. Jsou známy případy, kdy byla zbytečně zavolána policie. Majitel takové cache může být podle zákona postižen za vyvolání poplachu.
  • Kontrola kolize: Pokud si nejste jisti, zda Vaše cache není v kolizi s jinou keší (a to si nemůžete být stoprocentně jisti nikdy), proveďte betatest, nebo kontaktujte se žádostí o prověření některého z reviewerů, a to zasláním zprávy přes jeho profil na GC.com. Nedělejte to prostřednictvím Note To Reviewer, protože u neaktivního listingu (viz níže), který není zařazený ve frontě na schválení, tuto poznámku žádný reviewer neuvidí. Pamatujte, že platí pravidlo minimální vzdálenosti mezi fyzickými schránkami, která je 161 metrů. V plánovací mapě pro založení vidíte skutečné umístění pouze tradičních keší a viditelných waypointů. Z tohoto důvodu je vhodné požádat o prověření, zda je daná lokalita volná. Vyhnete se tím nepříjemnostem, pokud Vás reviewer požádá o přemístění již umístěné schránky.
    • Podrobný návod od reviewera: "Systém GC.com kontroluje kolize přímo nad nějakým listingem, bez ohledu na to zda je listing hotový či aktivní. Souřadnice bych tedy musel zadávat do pomocného listingu, proto je postup následný: založ si základ chystaného listingu keše, tj. listing neaktivní, nemusí zatím ani obsahovat žádný text, hlavní jsou ty souřadnice které chceš ověřit. Pro ověření více souřadnic zadej ty další jako add.waypointy typu Final location k tomu založenému listingu. Pak mi pošli GC kód listingu nebo přímo web.odkaz na něj, pak bude pro mne test na kolize snadný a rychlý a ty hned budeš moci v rozpracovaném listingu pokračovat, pokud nebude problém. Kdyby se nakonec ukázalo, že kolize existují, tak rozdělaný listing s nevyužitými souřadnicemi ničemu nevadí - můžeš ho užít kdykoliv na jinou zakládanou keš v budoucnu (souřadnice i vše ostatní lze změnit), čili nepůjde o zbytečnou práci." Po skončení kontroly (před publikací) nezapomeňte pomocné waypointy smazat!
  • Ovšem raději nevytvářejte listing zbytečně brzy, pokud očekáváte, že vám vytvoření a testování bude trvat několik měsíců. (Podle vyjádření Voyager Reviewera:) Pokud vytvoříte listing, tak jej reviewer, pokud jej ručně nevyhledá, normálně nevidí. V procesu schvalování jiné keše, mu ovšem systém hlásí všechny kolize. Proto, pokud narazíme na zjevně dlouho rozpracovaný listing, na kterém se nic neděje, tak jej archivujme a to obvykle s ručně vloženým komentářem. Samozřejmě, pokud byste v listingu chtěli v budoucnu pokračovat, tak stačí kontaktovat reviewera a ten vám to jistě rád odarchivuje. Platí takové nepsané pravidlo, že pokud je listing neaktivní (bez úprav) déle než měsíc, tak je kandidátem na archivaci.
    • Takze jeste jednou proc je nutne takove neaktivni listingy archivovat?
      • hlasi kolize pri schvalovani jinych kesi
      • neumerne prodluzuje odezvy systemu na automatickou detekci kolizi
      • neumerne narusta velikost databazi (neverili byste kolik jen pokusne zalozenych listingu je v systemu)
    • Jak pripadne zabranit, aby vam to reviewer archivoval kdyz vite, ze potrebujete vice casu?
      • nachystat si vse bokem a teprve v rozumny cas zalozit listing
      • do listingu napsat, ze na tom delate a kdy asi predpokladate dokonceni.
      • nesnazte se toho ale zneuzivat, tohle rozhodne neslouzi k dlouhodobemu blokovani souradnic
  • Na reviewera se rovněž můžete obrátit s dotazem v případě, že si nejste jisti, zda je Váš nápad na umístění či provedení cache v souladu s ostatními pravidly, a hrozí, že cache nebude schválena.
  • Zaměřte místo úkrytu. Optimálně proveďte více měření v různou dobu s dobrým signálem, naměřené hodnoty zpracujte a určete co nejpřesnější souřadnice. Pokud to jde, určete polohu pomocí fotomapy na GMaps nebo mapy.cz.
  • Uložte cache. Důležité je dobře zvolit kontejner cache. Myslete na to, že chrání obsah cache před znehodnocením. Proto by měl mít nějakou odolnost před poškozením a neměl by propouštět vlhkost. Cache by měla obsahovat minimálně pravidla pro náhodné nálezce, logbook a tužku, a označení GC kódem a/nebo názvem. U větších keší bývá hezkým zvykem připravit pro nálezce nějaké věci na výměnu.
  • Zaregistrujte cache:
    • V názvu cache nepoužívejte diakritiku, protože znemožňuje vyhledávání těm, kdo nemají diakritiku k dispozici. Dnes sice už není diakritika na počítačích problém, ale myslete na uživatele mobilů a na cizince.
    • Obrázky a tabulky vložené do popisu by neměly být širší než 600 pixelů, jinak bude při tisku oříznut nejen obrázek, ale i okolní text.
    • Vhodné je doplnit i anglický překlad zadání, zejména v turisticky exponovaných oblastech. U tradiční cache přeložte alespoň hint. U earthkeší je anglický popis povinný.
    • Při vyplňování listingu nezapomeňte správně vyplnit atributy obtížnost, terén a ostatní atributy keše. Návod na určení obtížnosti a terénu je zde: obtížnost | terén.
    • Pokud zakládáte složitější multi či častěji mystery cache, je vhodné hledačům poskytnout možnost ověření souřadnic výsledku, aby si byli jisti správným řešením. Snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat konvence pro vzorce, obvyklé v geocachingu. Do listingu můžete přidat odkaz na ověřování finálních souřadnic.
    • Yes, the listing is active: Pokud je volba zaškrtnutá, znamená to, že keš je připravena k provozu a je možné ji schválit reviewerem. Proto, pokud si jen rezervujete místo či připravujete listing a další náležitosti k němu patřící, zrušte zaškrtnutí. Zaškrtněte při editaci listingu až poté, co všechny náležitosti máte v listingu doplněny, cache je na místě a jsou splněny další pokyny z článku Založení cache-doporučení od reviewerů. Nerespektování tohoto doporučení vede k mnoha nedorozuměním a problémům.
  • Vyčkejte na schválení, které provede reviewer. V případě nejasností nebo problému Vás bude se svými připomínkami kontaktovat prostřednictvím logu (reviewer note) u schvalované cache. Buďte prosím trpěliví! Může trvat různě dlouhou dobu, než se Vám reviewer ozve, případně Vaši cache rovnou schválí. Záleží na tom, kolik dalších keší zrovna čeká ve frontě na schválení.
  • Nyní se již můžete těšit na první návštěvníky.
  • Vámi zřízená cache se automaticky stává součástí Vašeho watchlistu, a proto dostáváte e-mailem všechny logy zapsané v listingu cache.

Jak správně vyplnit formulář

Formulář pro přihlášení nové keše obsahuje rozloženě do několika stránek mnoho políček, které je třeba vyplnit. 0

Strana 1 - Type & Location:

  • Geocache Type – vyberte typ keše. Dokud nebyla keš schválena a publikována, můžete typ keše změnit. Po publikaci může typ změnit pouze reviewer.
  • Location - zapište souřadnice cache (v případě jiného typu než tradičky i úvodní souřadnice a souřadnice stagí) v libovolném formátu. V případě zakládání mysterky je nutné nejprve zadat finální souřadnice (stejně jako pokud byste zakládali challenge) a úvodní souřadnice následně zadat tlačítkem "+ Add Stage" a zvolením typu waypointu Virtual.

Strana 2 - Waypoints:

  • Waypoints - pokud chcete, můžete zde doplnit další waypointy, například souřadnice parkoviště.

Stránka 3 - Description

  • Geocache Name – jméno keše. V názvu nepoužívejte diakritiku.
  • Placed by – jméno osoby (nebo více osob), která keš založila. Standardně se vyplňuje přezdívka osoby, která je přihlášena. Můžete ji však přepsat (např. Peta a Pavlinka). Listing však má pouze jednoho majitele a tím je osoba, která jej prostřednictvím svého uživatelského účtu vytvořila. V případě adopce bývá dobrým zvykem uvádět v tomto poli i jméno původního autora, např. Petr, adopted by Pavel nebo Pavel, adopted from Petr (v případě, že původním autorem byl Petr a novým vlastníkem je Pavel).
  • Date Placed – datum, ve kterém byla keš umístěna do terénu.
  • Location – dumístění keše. Vybírá se ze dvou nabídek. V první nabídce je země, kde se keš nachází. V druhé nabídce se blíže specifikuje region. V České republice (Czech Republic) se povinně vyplňuje kraj. V jiných zemích může tato volba být nepovinná. Pokud má keš takový typ, kdy fyzické umístění je jiné než počáteční souřadnice (multicache a mysterycache), vyplní se země region podle toho, kde se nacházejí počáteční souřadnice. Finále se může nacházet na jiné straně hranice mezi regiony či zeměmi.
  • Summary & Description - krátký a dlouhý popis keše. Zde lze popsat keš samotnou, čemu je věnována, co je úkolem. Prostě vše, co je podle vás potřeba mít v listingu. Editor vše automaticky převede do HTML.
  • Background Image URL – webová adresa, na které je uložen obrázek, který se má zobrazovat v pozadí. Rovněž je možno ponechat nevyplněné.
  • Hint - nápověda pro nalezení cache, aby nedocházelo ke zbytečnému ničení okolí kačery. V listingu bude tento text zašifrován. Nebudou však zašifrovány interpunkční znaménka, číslice a znaky s diakritikou (raději nepoužívejte). Rovněž nebude zašifrován text, který umístíte do hranatých závorek.
  • Who can see this geocache? - pokud máte prémiové členství, můžete zde zvolit, aby se keš zobrazovala pouze uživatelům, kteří jej taktéž mají.
  • I have agree... - zde musíte zaškrtnout políčko, kterým stvrzujete že znáte pravidla hry a pravidla pro zakládání keší.

Stránka 4 - Size & Ratings

  • Size – vyberte velikost keše.
  • Difficulty – vyberte celkovou obtížnost (1–5).
  • Terrain – vyberte obtížnost terénu (1–5).
  • Attributes - zde můžete k vaší keši zvolit až patnáct atributů. Vybrat musíte minimálně jeden.

Stránka 5 - Reviewer Notes

  • Note to reviewer - vzkaz pro reviewera. Důležité informace, které chcete sdělit člověku, který bude Vaši keš schvalovat a publikovat. Pokud nevíte co sem napsat, je aspoň slušné reviewerům poděkovat. Je nutné tento log zapsat i v případě, kdy ještě není cache umístěná - bez něj nelze formulář dokončit. Pomocí reviewer note s Vámi bude reviewer komunikovat v průběhu schvalovacího procesu, např. bude-li nutné keš přemístit či provést jinou úpravu tak, aby byly splněny podmínky pro publikaci. V okamžiku schválení budou tyto poznámky z listingu vymazány. Reviewer dostává upozornění na Reviewer note jen tehdy, pokud je zároveň 1) keš aktivní, 2) nearchivovaná, 3) reviewer si ji převezme z fronty.

Vyplněním nebo zaškrtnutím všech polí jste poskytli informace potřebné pro schválení a publikaci keše. Nyní ještě musíte v záhlaví kliknout na tlačítko "Yes, the listing is active" či zapsat nový log typu Enable cache pro zařazení své cache do fronty k publikaci. Listing lze následně ještě až do publikace libovolně upravovat a měnit.

Před odesláním ke schválení

Dříve než klikneš na Yes, the listing is active a pošleš svůj nový listing ke schválení, zkontrolujte prosím ještě následující:

  • Keš je fyzicky uložena na místě.
  • Keš je opravdu fyzicky uložena na místě.
  • Opravdu skutečně je keš s logbookem fyzicky uložena na místě! Je vhodné o tom napsat do poznámky pro reviewera.
  • Mám dobře zaměřené souřadnice. Pokud to bylo možné, zkontroloval jsem je pomocí mapy.cz.
  • Mám správně zadané souřadnice, nespletl jsem se při jejich přepisování z GPS.
  • Vyplnil jsem atributy.
  • Je-li terén 1, opravdu může keš bez problémů lovit vozíčkář? V tom případě jsem nezapomněl na atribut vozíčkáře
  • U multi a mystery keše jsem zadal finálový waypoint (jako skrytý). U zastávek multikeše, kde se nachází fyzická schránka, jsem nezapomněl zadat waypointy jako Physical Stage.
  • Tam, kde se jen zjišťují indicie k nalezení finále (bez fyzické schránky), zadávám waypoint jako Virtual Stage.
  • Zjistil jsem si, zda keš (včetně fyzických schránek multikeše) není v kolizi s jinou schránkou (nechal jsem si prověřit kolize od reviewera).
  • Nezapomněl jsem na nápovědu.
  • U mystery keše jsem do poznámky pro reviewera popsal způsob řešení.
  • Složitější keše jsem si nechal otestovat od zkušených kačerů (tzv. beta-test).
  • Vzorce, které používám pro výpočty souřadnic z indicií, odpovídají běžným konvencím a jsou jednoznačné.

Dodržením základních pravidel ušetříte spoustu času sobě i reviewerovi.

Sledování cache a oznámení

Založením nového listingu se cache automaticky stává součástí Vašeho watchlistu (seznamu sledovaných). To znamená, že při každém přidání logu (nález, nenález, poznámka atd.) k tomuto listingu odbržíte e-mailovou zprávu. Někteří autoři jsou zaskočeni množstvím zpráv, které někdy chodí, případně se cítí obtěžováni. Častým dotazem je, zda lze tato oznámení vypnout. Možné to není. Oznámení vlastník dostává povinně.

Zasílání zpráv je součástí péče o dobrý stav cache. Vlastník je za její údržbu zodpovědný, a proto by měl číst všechny zprávy a v případě potřeby na ně reagovat.

Další odkazy související se zakládáním

Externí odkazy