GC kód: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (Zajímavosti)
 
Řádka 25: Řádka 25:
 
* Některé znaky vynechané v GC kódech se dají použít jako zástupné: např. GC55555 lze zapsat i jako GCSSSSS (https://coord.info/GC55555 = https://coord.info/GCSSSSS).
 
* Některé znaky vynechané v GC kódech se dají použít jako zástupné: např. GC55555 lze zapsat i jako GCSSSSS (https://coord.info/GC55555 = https://coord.info/GCSSSSS).
  
* Tu a tam se vyskytne i nějaký vtipný GC kód: GC1FART (fart = prd), GCHBT2U (Happy BirthDay 2 You), GCP00P (poop = kadit), GC1D10T (idiot), GCRAZY (crazy = šílený),...
+
* Tu a tam se vyskytne i nějaký vtipný GC kód: GC1FART (fart = prd), GCP00P (poop = kadit), GC1D10T (idiot), GCRAZY (crazy = šílený),...
  
 
== Externí odkazy ==
 
== Externí odkazy ==

Aktuální verze z 26. 12. 2021, 11:41

GC kód je unikátní alfanumerický kód s předponou GC označující neměnným způsobem listing každé keše. Je přidělován sekvenčně (postupně) a keše se podle jeho stáří řadí ve frontě pro review, ve výpisech a používají ho i databázové programy (např. Geoget, GSAK). Kromě listingů bývá daný kód často uvedený i na samotné keši v terénu a i na logbooku.

Většinou platí, že čím nižší toto číslo je, tím starší je samotná keš. Výjimku tvoří keše umístěné před zářím 2000, které byly umístěny na jiných webech a až poté postupně vloženy ručně do databáze Geocaching.com.

Obsah

[editovat] Historie GC kódů

Původně pracovala databáze na Geocaching.com s hexadecimálním kódem (1-9, A-F). Například keš Beverly je v pořadí 40. vytvořeným listingem a 40 je v hexadecimálním formátu 28, a proto má GC kód GC28.

V dubnu roku 2003 dosáhla databáze čísla 65 535 a dosáhla nejvyššího možného čtyřmístného alfanumerického kódu (v hexadecimálním formátu GCFFFF). Na základě toho byl rozšířen počet znaků na 31 (0-9, A-Z; s výjimkou písmen ILOSU). Jednotlivé kódy byly původně omezeny počtem celkem šesti znaků, protože většina jednotek GPS umožňovala použití pouze šesti znaků pro jeden waypoint.

V prosinci roku 2006 dosáhla databáze počtu 512 401, což znamenalo, že dosáhla kódu GCZZZZ (maximum pro čtyřmístný kód s bází 31 znaků). Řešením řešením se stalo rozšíření GC kódu na sedmimístný. První keška se sedmimístným GC kódem (GC10000) je věnována přávě této události.

[editovat] Struktura GC kódu

Jak již bylo uvedeno výše, kód začíná vždy předponou GC, která značí, že se jendá o geocache. Dalších pět pozic z celkem sedmimístného kódu může obsahovat některý z těchto 31 znaků: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H J K M N P Q R T V W X Y Z.

Písmena I L O S U se v GC kódu nevyskytují z důvodu možné záměny s jinými podobnými znaky (např. písmeno S je podobné číslici 5).

[editovat] Zajímavosti

  • Při rychlosti zakládání nových listingů do roku 2006 byl odhad, že nové sedmimístné kódy vydrží přibližně 360 let (dnes méně, neboť počet hráčů se značně zvýšil).
  • Zřejmě nejstarším GC kódem na webu Geocaching.com je GC4.
  • Tu a tam se vyskytne i nějaký vtipný GC kód: GC1FART (fart = prd), GCP00P (poop = kadit), GC1D10T (idiot), GCRAZY (crazy = šílený),...

[editovat] Externí odkazy