Mudla: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (1 revizi)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od 1 uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Geomudla''', obvykle pouze zkráceně '''mudla''' (mn. č. mudlové) je slovo, jímž jsou ve vztahu ke [[geocaching]]u běžně označováni ne-[[geocacher|geocacheři]], zejména pak nezasvěcené osoby, vyskytující se v okolí při hledání [[geocaching|cache]] (''"Musel jsem s vyjmutím cache počkat asi čtvrt hodiny, než mudlové odešli."'').
+
'''Geomudla''', obvykle pouze zkráceně '''mudla''' (mn. č. mudlové) je slovo, jímž jsou ve vztahu ke [[Geocaching]]u běžně označováni ne-[[geocacher|geocacheři]], zejména pak nezasvěcené osoby, vyskytující se v okolí při hledání [[geocaching|cache]] (''"Musel jsem s vyjmutím cache počkat asi čtvrt hodiny, než mudlové odešli."'').
 
   
 
   
 
Tento výraz je inspirován cyklem románů o Harrym Potterovi od Joanne K. Rowlingové, kde je slovo mudla (v anglickém originálu muggle) užíváno pro ne-kouzelníky.   
 
Tento výraz je inspirován cyklem románů o Harrym Potterovi od Joanne K. Rowlingové, kde je slovo mudla (v anglickém originálu muggle) užíváno pro ne-kouzelníky.   
 
    
 
    
I když jsou mudlové zpravidla neškodní, přece jen je nejlépe postupovat tak, aby při lovu cache nebyla vzbuzena jejich pozornost. Nikdy nevíte z koho se může vyklubat [[vandalismus|vandal]], který cache vykrade, rozšlape či odnese. Místo zvandalizovaná se též někdy užívá výrazu ''zmudlovaná'' cache.
+
I když jsou mudlové zpravidla neškodní, přece jen je nejlépe postupovat tak, aby při lovu cache nebyla vzbuzena jejich pozornost. Nikdy totiž nevíte, z koho se může vyklubat [[vandalismus|vandal]], který cache vykrade, rozšlape či odnese. Zvandalizované místo (chybějící keš, zničený úkryt,...) se též někdy užívá výrazu ''vymudlená keš''. Problematičtí mohou být též mudlové, kteří příliš aktivně pozorují své okolí a mohou na neškodného [[geocacher|kačera]] hledajícího keš a zavolat i policii (existuje několik případů, kdy byl kvůli keši organizován zásah pyrotechniků).
 +
 
 +
Pokud je však mudlou '''policista nebo jiná podobná autorita''', jíž jste při odlovu keše osloven, '''je obecně doporučováno být poctivý a říci pravdu o tom, co právě děláte'''. Vysvětlete jim, že se věnujete [[geocaching]]u, případě, co je to geocaching a nepodnikáte nic zakázaného.
  
 
{{Základní pojem geocaching}}
 
{{Základní pojem geocaching}}

Aktuální verze z 8. 2. 2020, 20:11

Geomudla, obvykle pouze zkráceně mudla (mn. č. mudlové) je slovo, jímž jsou ve vztahu ke Geocachingu běžně označováni ne-geocacheři, zejména pak nezasvěcené osoby, vyskytující se v okolí při hledání cache ("Musel jsem s vyjmutím cache počkat asi čtvrt hodiny, než mudlové odešli.").

Tento výraz je inspirován cyklem románů o Harrym Potterovi od Joanne K. Rowlingové, kde je slovo mudla (v anglickém originálu muggle) užíváno pro ne-kouzelníky.

I když jsou mudlové zpravidla neškodní, přece jen je nejlépe postupovat tak, aby při lovu cache nebyla vzbuzena jejich pozornost. Nikdy totiž nevíte, z koho se může vyklubat vandal, který cache vykrade, rozšlape či odnese. Zvandalizované místo (chybějící keš, zničený úkryt,...) se též někdy užívá výrazu vymudlená keš. Problematičtí mohou být též mudlové, kteří příliš aktivně pozorují své okolí a mohou na neškodného kačera hledajícího keš a zavolat i policii (existuje několik případů, kdy byl kvůli keši organizován zásah pyrotechniků).

Pokud je však mudlou policista nebo jiná podobná autorita, jíž jste při odlovu keše osloven, je obecně doporučováno být poctivý a říci pravdu o tom, co právě děláte. Vysvětlete jim, že se věnujete geocachingu, případě, co je to geocaching a nepodnikáte nic zakázaného.