Přijímač GPS

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Přijímač GPS je zařízení systému GPS pro příjem signálu a výpočet polohy. Přijímače mohou mít podobu modulů sloužících pro připojení k jinému zařízení, které se pak stará o zobrazení souřadnic apod., nabo jako samostatné zařízení.

Přijímač zpravidla umožňuje ukládat souřadnice v terénu jako waypoint, prošlé trasy jako track a nebo si připravit trasu k navigaci - route. Kromě nejlevnějších modelů jde GPS propojit s počítačem a za pomoci komunikačních a mapových programů, lze část práce vykonat v PC.


Dělení přijímačů GPS podle práce s mapou

  • nemapové - zobrazují pouze aktuální souřadnice, případně waypointy, prošlé tracky, trasy, POI
  • mapové - kromě toho co umí nemapové obsahují zabudovanou podkladovou mapu, ve které zobrazí aktuální polohu, polohu waypointů atd.


Dělení přijímačů GPS podle jejich použití

  • ruční (turistické) - obvykle se nosí v ruce, jsou připraveny pro venkovní použití (bývají vodotěsné), mají široké použití (turistika, cestování, paragliding, navigace do auta, na loď, motorku nebo kolo atd.)
  • do auta - skupina specializovaných navigačních přístrojů, určených pro instalaci do automobilů. Jejich cena dnes klesla na tak nízkou úroveň, že je dostupná každému.
  • námořní (tzv. mapové plottery)- určené pro navigaci na volném moři, bývají voděvzdorné, mají větší obrazovku pro zobrazení větších detailů a mohou být kombinované se sonary
  • letecké - přijímače pro použití v letadlech, mohou být vestavěné nebo ruční a obsahují vestavěné letecké mapové prvky (Jeppesen databáze, VOR, NDB apod.)
  • aplikační - přijímače používané ve spojení s počítači nebo PDA, připojují se kabelem přes USB nebo seriový port, nebo bezdratově pomocí Bluetooth či jsou dostupné jako přídavné karty