Adopce cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Adopce cache je předání vlastnictví jinému geocacherovi. Využívá se v případech, kdy současný vlastník není schopen o geocache nadále pečovat. Nový vlastník tím přebírá veškerá práva i povinnosti spojené s vlastnictvím a údržbou.

Vlastnictví cache může být předáno jinému geocacherovi výhradně stávajícím majitelem, tj. bez zásahu Groundspeaku nebo reviewera.

Není možné adoptovat cache, jejíž typ již není Groundspeakem podporován (virtuální, webcam, locationless).

Obsah

Jak adoptuji geocache do svého vlastnictví?

K adopci slouží samoobslužný nástroj – formulář. Aktuální vlastník před odesláním vyplní GC kód cache (poté kliknout na Lookup), uživatelské jméno (username) geocachera, kterému má být vlastnictví předáno, a do posledního pole nějaký vzkaz této osobě.

Zájemci pak přijde e-mailem nabídka adopce. Příjemce zprávy se pak kliknutím na odkaz, který je ve zprávě, dostane do stejného formuláře a potvrdí přijetí (nebo odmítne).

Příjemce keše si také musí otevřít odkaz k adopce a tam má možnost potvrdit adopci keše. Tím je vlastnictví převedeno. V listingu se pak objeví automatický log typu Write Note (poznámka), který informuje ostatní uživatele o proběhlé adopci.

Poznámka: stejný postup funguje pro travelbugy a geocoiny. Pro jejich adopce používejte veřejný kód uvedený na stránce TB nebo GC (tj. ve tvaru TBxxxxx), ne sledovací číslo vyražené na TB známce nebo minci.

Mám zájem o adopci cache, o kterou se vlastník dlouhodobě nestará

Může se stát, že původní vlastník ztratí o svoji cache zájem, odstěhuje se, zemře nebo má jiný důvod, proč se o ni přestal starat. Pokud se vám provedení cache líbí a rádi byste se o ni starali, zkuste nejprve vlastníka kontaktovat s nabídkou adopce. Pokud se vám neozve, není možná tzv. násilná adopce. Od dubna 2008 již Groundspeak neprovádí převod vlastnictví cache bez souhlasu původního vlastníka (prostřednictvím výše zmíněného formuláře).

V takovém případě napište k listingu log typu Need Archived (vyžaduje archivaci) s popisem problému, čímž upozorníte reviewera. Reviewer pak obvykle vyzve vlastníka k nápravě a poskytne mu přiměřenou lhůtu. Pokud majitel ani tak nereaguje, reviewer provede archivaci listingu. Tím se uvolní místo pro založení nové cache.

Pokud jste si jisti, že k archivaci dojde, můžete připravit nový listing, který po archivaci původního necháte schválit. Postup je stejný, jako když je schvalována zcela nová cache.

V případě úmrtí vlastníka je možné požádat Groundspeak (contact@geocaching.com), aby kontaktoval pozůstalé se žádostí o převedení vlastnictví. Vlastnictví uživatelského účtu, geokeší a jejich listingů se považuje za součást dědictví.

Není (Groundspeakem) dovoleno adoptovat keš, která je archivovaná, ve výjimečných případech může owner požádat o odarchivaci za účelem adopce.

Nelze adoptovat ani typy již nezakladatelných keší (virtuálky, webcam keše, ...)

Po adopci

Nový vlastník by měl okamžitě provést veškerou nutnou údržbu a napsat o tom log na stránku cache. Nový vlastník také může editovat listing cache a uvést sebe jakožto vlastníka. Měl by však být zachován původní ráz cache a zmíněna zásluha původního autora. Je zvykem v poli Who placed the cache (kdo umístil cache) vyplnit např. „Původní autor, adopted by Nový autor“ nebo „Nový autor, adopted from Původní autor“. Nepoužívejte adopci jen k tomu, abyste zabrali atraktivní místo a schovali na něm úplně jinou cache. Pokud se nová cache od původní výrazněji liší, je vhodnější založit a nechat schválit nový listing.

Původní historie keše, resp. GC/TB, se zachovává, žádné logy se nemažou!

Externí odkazy