Biltema cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Bilterma keš na háčku teleskopické týče

Biltema cache (v Německu též Angel cache) je zjednodušeně označení pro keše umisťované na stromy, na které se však neleze. Odlov takovýchto keší probíhá pomocí teleskopické tyče, pomocí níž kačer danou keš sundá ze stromu a po zápisu ji obdobným způsobem vrátí na své místo.

Podle dostupných informací mají tyto keše původ ve Švédsku. Jedná o schránky umísťované ve výši 5 metrů nad zemí a výše, které jsou zpravidla neodlovitelné pomocí žebříku či lezeckého vybavení. Název Biltema pochází ze jména švédského obchodního řetězce zabývajícího se mimo jiné prodejem teleskopických tyčí, s jejichž pomocí můžete s trochou šikovnosti kešku odlovit a zase umístit zpět na její místo. Stejnou službu však udělá i teleskopický rybářský prut. Biltema keše jsou v současné době poměrně značně rozšířeny ve státech západní Evropy (např. Německo, Holandsko, Belgie), ale v poslední době jich přibývá i u nás v ČR.

Biltema keše mívají zpravidla terénní hodnocení T1,5-T2,5 (závisí na okolním terénu). Je možné se setkat i s terénně náročnějšími kešemi, které se nachází například na skále, kde probíhá odlov jejího vrcholu. V otázce obtížnosti panuje v komunitě nesoulad. Zejména v západní Evropě bývají tyto keše hodnoceny nejčastěji jako D5. Část hráčů nesouhlasí s tím, aby byly všechny tyto keše hodnoceny D5, jelikož se jedná o devalvaci vysokého hodnocení obtížnosti (platí to zejména v případech umístění ve výšce s dobrou dostupností, do cca 7-8 metrů). Lepší je tedy snížit obtížnost na D4,5 a méně (dle ownerova uvážení). Ohodnocení D5 je pak vhodné využívat pouze u keší umisťovaných výše a vyžadujících složitější způsob odlovu.