Geolutin

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Geolutin Ursa Minor, zachycený na cestě z Rakouska na sever. Figurka s přivěšenou vzorovou kartičkou. Na vyobrazené straně kartičky vidíme identifikační číslo (částečně "cenzurováno"), název geolutina a účel cesty. Rubová strana pak obsahuje v několika jazycích stručné poučení pro nálezce.

Geolutin, francouzsky GéoLutin, je označení pro druh trackovatelného (stopovatelného) předmětu, cestujícího z cache do cache. je o nekomerční obdobu travelbuga, která není sledovatelná na serveru geocaching.com, ale na adrese www.geolutins.com. Tvůrcem myšlenky a provozovatelem této stránky je francouzský geocacher redregis. Vlastní geolutin má podobu libovolného předmětu, nějakým způsobem opatřeného jedinečným identifikačním číslem a odkazem na stránku geolutins.com (nejčastěji na přivěšené kartičce).

Obsah

Podoba stránek

Základní podoba stránek na geolutins.com je francouzská, je však možné přepnutí do několika dalších jazyků (angličtiny, němčiny, nizozemštiny, španělštiny a italštiny). Na interaktivní flashové mapce jsou velmi schematicky znázorněny trasy a zastavení všech geolutinů, pohybujících se po světě, obdobná mapka s trasou je pak k dispozici pro každý z nich.

Logování geolutinů

Po bezplatné registraci mohou přihlášení uživatelé, označovaní zde jako GeoMasters, zaznamenávat vyzvednutí (v místním žargonu angl. Disappearance) nebo uložení (Appearance) geolutina. Tyto základní operace je ale možno provést i anonymně. Celý postup je ve srovnání s logováním travelbuga komplikovanější, neboť stránka není provázána s geocaching.com a je tedy nutno do příslušných kolonek ručně vyplňovat název města, souřadnice a odkaz na listing cache, které se log týká. Ke každému logu je možno kromě komentáře nahrát i jednu fotografii (pouze přihlášení uživatelé), vzhledem k omezeným možnostem serveru však pouze menších rozměrů.

Vytváření geolutinů

Přihlášení uživatelé (geomasteři) mohou zdarma zakládat své vlastní geolutiny. Po vyplnění jednoduchého formuláře (název, úkol cesty, případně foto) je geolutin zaregistrován a je mu přiděleno identifikační číslo, obdoba Tracking Number u travelbuga. Jako Tracking Number také toto číslo se nezveřejuje. Zná je pouze majitel geolutina a je připojeno ke geolutinovi, čímž slouží k ověření správnosti logu. Na stránkách geolutins.com je k dispozici předpřipravená několikajazyčná kartička, kterou si majitel geolutina může vytisknout, doplnit do ní název, identifikační číslo a účel cesty a (nejlépe zalaminovanou) ke geolutinovi přivěsit.

Rozšíření

Z hlediska rozšíření jsou geolutiny spíše okrajovou záležitostí a v ČR se s nimi lze setkat spíše výjimečně. Na konci května 2006 bylo na stránkách geolutins.com registrováno 599 geolutinů a 805 uživatelů, především z Evropy.