Jasmer Challenge

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Jasmer je speciální typ challenge cache pojmenovaný podle tvůrce první keše s touto výzvou (GC1GBC1) kačera Jasmerb, který ji vytvořil v roce 2008. Pro splnění této výzvy je nutné zalogovat alespoň jednu keš umístěnou v každém měsíci až do počátků Geocachingu (tj. od května 2000). Oproti jiným výzvám je tato unikátní v tom, že neustále narůstá (s každým dalším rokem o 12 měsíců). Nejde tedy jen o hledání starých keší, ale i o hledání keších nových.

Jasmer challenge je jednou z nejnáročnějších challenge keší vůbec. Od roku 2001 není s kešemi až takový problém, i když ani ty musí být snadno dostupné, ale s kešemi z roku 2000 již v našich končinách potíž je. K dnešnímu dni (15. 4. 2020) se v Evropě nachází pouze 6 aktivních keší s datem založení v prvním roce Geocachingu. Těchto šest keší však nepokrývá všechny měsíce od května do prosince 2000. Tato challenge tedy vyžaduje poměrně dost cestování, neboť některé kombinace nejsou a ani nikdy nebyly v Evropě dostupné (první evropská keš je z června 2000).

Existují i různé variace na tento nápad, ale v základu je nejčastěji se možné setkat právě s výše popsanou verzí.

Seznam keší z roku 2000

U měsíců, v nichž byla v Evropě založena keš, je uveden odkaz přímo odkaz na daný listing, u zbylých měsíců jsou uvedeny země, v nichž je takovou keš možné najít.

  • květen - USA / Austrálie / Nový Zéland
  • říjen - USA / Austrálie
  • listopad - USA / Kanada / Austrálie / Nový Zéland

K dnešnímu dni (15. 4. 2020) je celosvětově aktivních 112 keší s datem založení v roce 2000.

Jasmer v ČR

S touto obtížnou výzvou je možné se setkat i u nás a to například u keše GC8E2BW. Obdobou základní Jasmer challenge je pak i česká verze GC7RFW3, kde je podmínou nalezení nejméně jedné keše založené v každém měsíci od doby začátku geocachingu v ČR (tj. od června 2001).