Lokalizace pomocí mobilní sítě

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Některé zahraniční sítě (např. v Německu) podporují GSM lokalizaci jako službu sítě. Tj. Java aplikace může pomocí standardního aplikačního rozhraní JSR-179 získat hrubé souřadnice i bez GPS přijímače. To umí tuším např. TrekBuddy v německu. Pro GeoCaching je to nepoužitelné - přesnost je vhodná pro orientaci v terénu, ale ne pro hledání cache.

V čechách to není ze strany žádné sítě podporováno. T-Mobile to dělá jako placenou službu na úrovni SIM karet, ale aplikace se k tomu nedostanou.

Dá se to řešit (v čechách) jen na úrovni aplikací - tak funguje funkce MyLocation v Google Maps. Ti to vyřešili tak, že jakmile někdo používá Google Maps s GPS přijímačem, sbírá zároveň čísla okolních buněk (pokud to telefon umožňuje) a posílá je spolu s aktuální GPS pozicí na server Googlu. Tam se vytváří databáze GSM buněk pro celý svět a když pak Google Maps použije někdo bez GPS, může mu server na základě ID/LAC kódů okolních buněk dát informaci, kde zhruba je. Funguje to s přesností cca 250 metrů (ve městě), což mi přijde super.

Nicméně získání ID/LAC okolních buněk nemají Java aplikace k dispozici, to umí jen "nativní" aplikace v telefonu (např. u Symbianu). Pro přesnější lokalizaci by navíc bylo potřeba ještě více věcí, např. TA (timing advance - dá se interpretovat jako vzdálenost od vysílače v kroku 554 metrů), síla signálu či offset vnitřních hodin ve vysílači proti hodinám v ostatních vysílačích a v telefonu. Tyhle věci většinou nemají k dispozici ani nativní aplikace.


Podívejte se také na