Můžu si zalogovat nález vlastní cache?

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Můžu si zalogovat nález vlastní cache?

NE. Považuje se to za neetické a rozhodně takový sběratel bodů za nálezy bude jen terčem posměchu.


Ale systém na geocaching.com to umožňuje mít Found na vlastní keši. Proč to teda technicky jde?

Představte si situaci, že naleznete a zalogujete nález na cizí keši. Po nějakém čase původní owner přestane mít možnost se o ni starat, a vy ji adoptujete, stanete se tedy novým ownerem této keše. Váš log Found It tam zůstává naprosto oprávněně. Na druhou stranu původnímu ownerovi se začne zobrazovat jako cizí a nenalezená, podobně logicky i on si nyní může tuto keš zalogovat jako nalezenou, a není to nic proti všeobecně uznávané etice.

Co na to říká Groundspeak? "Logovat nález na své vlastní keši se považuje za neslušnost bez ohledu na to, že ji "najdete". Stejnětak to platí když nějakou keš navštívíte znova (například abyste uložili nebo vyzvedli travel bug). K zaznamenání své návštěvy za těchto okolností použijte log "post a note". V obou těchto případech se nejedná o "nález", protože už víte, kde keš je. Šetřete si smajlíky jen pro ty případy, kdy se doopravdy jedná o nález ukryté keše." (Překlad z Logging My Own Geocache)Můžu si zalogovat účast na eventu, jehož jsem pořadatelem - ownerem?

ANO. Pokud tedy owner byl na vlastním eventu skutečně přítomen. Attended znamená zúčastnil se, navštívil, je tedy logické, že rovněž může logovat Attended.


No to ale bude mít za jeden event body dva, jeden za založení a druhý jako za nález! To je nespravedlivé!

Pokud někdo pořadateli eventu závidí, může si to zkusit sám, jak snadné bodíky do statistiky to jsou, a také uspořádat podobný event. Ona ho potom ta závist většinou rychle přejde.Jak tedy říká jeden z emeritních reviewerů, coby oficiální autorita:

Logovat vlastní krabku = blbost. Logovat svůj vlastní event = skoro povinnost.

Proč ten diametrální rozdíl? Protože vlastní krabka se nehledá, ale pouze udržuje v provozu. Zatímco vlastní event se navštěvuje, a proto logovat jako zúčastněn, tedy navštíven. Dávám tím najevo, že jsem se zúčastnil, což není to samé jako založil. Pár eventů jsem již uspořádal a vždy jsem se zúčastnil a proto mám vždy zalogováno. Kdybych se nezúčastnil, což jednou již hrozilo, tak bych log nedával a jen poslal na event logbook.