Members Only Cache

Z GeoWiki
(Přesměrováno z MOC)
Přejít na: navigace, hledání

Premium Member Only cache, PMO je cache, jejíž zadání je na serveru geocaching.com dostupné pouze pro platící uživatele (Premium Membery a Charter Membery). Na výpisech je signalizován malým symbolem Premium only ikona.png ve sloupci Info (od roku 2013, dříve Small profile.gif vpravo od ikony označující typ cache).

Kromě nepřístupnosti zadání běžným členům nemá PMO keš žádné jiné odlišnosti (vyjma podtitulku This is a Premium Member Only cache v záhlaví listingu). Typy, obtížnost, provedení i zdařilost mohou být stejně rozmanité jako u cache dostupné všem.

Majitel takové keše má navíc možnost (po kliknutí na odkaz Read the audit log (see who viewed your cache), který se nachází v záhlaví) podívat se, kdo, kdy a kolikrát prohlížel listing.

PMO keše nejsou v ČR (a v Evropě vůbec) příliš hojné a pro mnohé geocachery představují kontroverzní téma. Důvody pro zařazení keše mezi PMO mohou být různé. Autor například tímto způsobem chrání keš před příliš velkou návštěvností (exponované místo uložení) či chrání méně zkušené kačery např. před zraněním (náročný terén keše, riziko pádu).

Časté dotazy

Nemám prémiové členství, přesto jsem v doprovodu kamaráda cache našel. Mohu si zalogovat nález?
Třebaže neplatící uživatelé nemohou nahlédnout do listingu a logů, mají možnost log sami provést. Tato možnost je zde oficiálně například pro případ skupiny nálezců, v níž nejsou všichni Premium Members (například rodinné týmy, v nichž má zaplacené prémiové členství jen jeden člen).
Protože PMO keše jsou už pro BM při oddálení mapy viditelné (zmizí až při přiblížení), je možno už minimálně od poloviny roku 2011 logovat PMO keše z mapy, z odkazu Log Visit v bublině, která se objeví po kliknutí na ikonu PMO keše. Tento postup již nefunguje od srpna 2013, PMO keše se již pro BM na mapě nezobrazují vůbec. Následující dva postupy stále ještě fungují, ale ve většině případů je není nutno používat, jen např. při logování archiválie, která se nezobrazí na mapě.
Základní možností je si odkaz na log PMO keše vytvořit sám dle tohoto vzoru: http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?wp=GCABCD, kde GCABCD je waypoint příslušné PMO cache nalezitelný běžným hledáním např. dle jména cache. Pro novou verzi logovací stránky je to https://www.geocaching.com/play/geocache/gcabcd/log - všechno malými písmeny.
Postup, který se používal dříve byl takový, že Premium Member jednoduše poslal (např. emailem) odkaz přímo na tuto stránku logování příslušné PMO cache (tj. odkaz po kliknutí na Log your visit) všem neplatícím (BM) geocacherům, kteří s ním lovili.
Pomocí této stránky lze zobrazit i logy na PMO keši. Otevře se jedním z předchozích postupů formulář pro zapsání logu, v něm je i odkaz s názvem keše. Najede se na něj myší a tím se zobrazí odkaz obsahující guid, například http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=65c746ae-622f-4ce0-be8f-8f7e23cf7f20. Toto guid se následně použije pro vytvoření odkazu pro zobrazení logbooku ve tvaru http://www.geocaching.com/seek/cache_logbook.aspx?guid=65c746ae-622f-4ce0-be8f-8f7e23cf7f20.
Než složitě vytvářet a předávat přímé odkazy je mnohem jednodušší použít portál na adrese http://project-gc.com/Home/Dashboard, zadat GC kód keše a stisknout tlačítko "Log".
Jsem majitelem PMO cache a nepřeji si, aby je hledali neplatící geocacheři. Mohu jejich nálezy smazat?
Ne, smazat platný nález nesmíte. Pokud to uděláte, reviewer nebo Groundspeak nejspíše na žádost nálezce jeho log obnoví, případně i uzamkne proti dalšímu smazání. Pravidla nerozlišují platnost logů podle toho, jaké má geocacher členství. Jediným kritériem pro posouzení platnosti logu u jakékoliv fyzické cache je zápis v logbooku, u earthcache splnění úkolů. I když se vám to možná nelíbí, musíte na své cachi strpět i nálezy geocacherů, kteří si prémiové členství neplatí.
Založil(a) jsem PMO cache. Skončilo mi prémiové členství, které však nehodlám obnovovat. Co mám dělat?
Po skončení prémiového členství sice máte možnost upravovat listing, ale nebudou vám některé funkce přístupné. Pokud chcete zpřístupnit cache pro všechny geocachery, požádejte buď reviewera, nebo pošlete žádost na adresu contact@groundspeak.com. Nezapomeňte v žádosti uvést GC kód cache.

Premium Member Only Cache v ČR (seřazeny dle abecedy)

(celkem 662 PMO keší z asi 28800, z toho 19 kusů je archivovaných. Stav k 24.07.2012, další nicméně přibývají (a i ubývají), proto je tento seznam platný pouze k danému datu)

K 1.7.2013 z 34130 nearchivovaných keší v ČR je z toho 893 PMO.

K 10.5.2017 je v ČR 3139 PMO keší z 53145 aktivních, to je jen 5,9 % PMO (hlavně asi "díky" akci Seznamu, kdy zveřejnil bez souhlasu všechny keše na mapy.cz).

Externí odkazy