Nápověda

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Nápověda na GC.com

Nápověda (hint) bývá součástí listingu cache. Autor cache zpravidla zadává do formuláře pro založení či editaci spolu s listingem i nápovědu, která usnadňuje nalezení. Podrobnost použité nápovědy záleží zpravidla na terénu, v jakém je cache ukryta, uložení cache a na předpokládaném pokrytí signálem.

Nápovědu dává vlastník cache dle svého uvážení a pokud se tak rozhodne, nemusí ji udávat vůbec. Měl by však vždy dobře zvážit situaci. Pokud například hrozí, že hledající kačeři bez nápovědy poškodí okolí cache, je vhodné nějakou smysluplnou nápovědu poskytnout.

Na stránkách geocaching.com je nápověda označena Additional Hints a její obsah je zašifrován pomocí ROT13. Pro online dešifrování se použije odkaz Decrypt. Pro dešifrování vytištěné nápovědy se používá tabulka označená Decryption Key. Nápovědu dešifrujete prostou záměnou znaků podle této tabulky (např. A = N, N = A). Na jiných stránkách může být označení nápovědy jiné a na některých wapových stránkách může být nápověda již dešifrována.

Zašifrována budou pouze písmena bez diakritiky (velká i malá). Znaky s diakritikou (např. s čárkami, háčky apod.), číslice a interpunkční znaménka (čárka, tečka, středník, dvojtečka apod.) zašifrovány nebudou. Nebude rovněž zašifrován text, který umístíte do hranatých závorek (viz obrázek).