Obrazec

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
Příklad obrazce (Mölnbo, Švédsko)

Obrazcem (též geo-art) je v geocachingu myšlena určitá množina keší, která z nadhledu dohromady vytváří na mapě obrazec, obrázek či nápis, např. kruh, šipku nebo obličej. Vůbec prvním obrazcem v Česku byl Arrow od bxhome, publikovaný v květnu 2005. Zřejmě nejvíce obrazce zpopularizoval Smajlík nedaleko Brna. V červenci 2011 existovalo v Česku 15 aktivních obrazců a další přibývají. Z různých důvodů byly některé obrazce v historii archivováno.

Teoreticky se za obrazec dá považovat i power trail, protože keše dohromady také vytvářejí beztvarý obrazec, nicméně většina geocacherů to tak nebere. Hlavní odlišnosti obrazce od power trailu je, že zatímco power trail je vytvářen s důrazem na co možná nejmenší obtížnost a terén (kvůli rychlému lovu a přesunu na další keš), obrazec je tvořen primárně podle možnosti umístit jednotlivé keše aby dohromady vytvořili požadovaný obrazec, proto jsou zakládány spíše na větších zalesněných plochách, kde je takové „formování“ keší možné. Taktéž se neklade důraz na nízkou obtížnost a terén, a proto se lze setkat s rozdílnými obrazci, od jednoduchých až po těžké s terénem 4.

Stejně jako v případě power trailů, se názor na obrazce v komunitě geocacherů různí. Lze nalézt mnoho pozitivních argumentů, stejně tak i mnoho negativních.

Přehled aktivních i archivovaných obrazců naleznete v záložce od Sobikovi.

Omezení pro obrazce

Pro vytvoření obrazce lze použít různé typy keší. Zakládání se řídí obecnými pravidly pro zakládání keší. Kromě toho se však uplatňují ještě dodatečná omezení:

 • Finální souřadnice (fyzické umístění) typu letterbox hybrid a wherigo by neměly být ve vzdálenosti větší než 2 míle (3,2 km) od udaných souřadnic.
 • Multikeše, které se skládají pouze z waypointu a projekce souřadnic, nebudou pro tento účel publikovány. V takovém případě raději použijte typ mystery.

Obrazce v Česku

Tento seznam není úplný a nemusí být v každém okamžiku aktuální.

 • Zubatá žába u Bruntálu (Moravskoslezský kraj) – 115 keší + 4 bonusové
 • Liberecká ještěrka u Liberce (Liberecký kraj) – 40 tradičních keší + 5 bonusových
 • ILG u Verovic a Bordovic (Moravskoslezský kraj) – 12 tradičních keší
 • Moby Dick u Luhačovic (Zlínský kraj) – 24 mystery keší + 1 bonusová
 • Letadlo u Jehnic (Jihomoravský kraj) – 13 tradičních keší + 1 bonusová
 • Za šipkou u Vyškova (Jihomoravský kraj) – 45 keší
 • Prase u Rokycan (Plzeňský kraj) – 25 mystery keší
 • Geopivko mezi Libercem a Jabloncem (Liberecký kraj) – 16 mystery keší
 • Anezakova hvezdicka u Dubicka (Olomoucký kraj) – 20 tradičních keší + 1 bonusová

Marta

Série Marta

Značnou legendou se v českých luzích a hájích stala série/obrazec, kterému komunita vtiskla přezdívku Marta. Jednalo se o sérii 20 tradičních keší nedaleko Košťan u Teplic, které autor poskládal do tvaru kosočtverce se svislou čárkou uprostřed, tedy vulgárního symbolu. Tento počin vyvolal značné ohlasy v komunitě (pozitivní i negativní) a dokonce se k němu vyjádřila v článku publikovaném v MF Dnes i jistá paní učitelka Marta, která vyjádřila své rozladění nad podle jejího názoru nevhodným rozmístěním těchto 20 keší. Právě díky ní získala série mezi kačery svou přezdívku Marta. V komunitě se jedná o poměrně oblíbenou záležitost, na níž bývá v různých souvislostech odkazováno. Příběhem tohoto obrazce byla inspirována dnes už archivovaná Keš pro paní učitelku Martu (GC2B9HE).

K publikování keší do tohoto tvaru došlo díky tomu, že reviewer dopředu nepublikované keše na mapě nevidí, takže o tom, co je to za obrazec, neměl žádné tušení (viz jeho log). Obrazec byl publikován na začátku května 2010 a ještě na konci téhož měsíce byl autorem poslán do archivu (dodnes žije či spíše přežívá na opencaching.cz a je možné jej i stále zalogovat i na geocaching.com).