Hodnocení keší

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Hodnocení nalezených keší je dobrovolná aktivita, která by měla podobně jako Zlatý fond českých keší - LEGENDY (sestavovaný Malcorem z bookmarků), při dostatečném počtu hodnotících, oddělit zrno od plev a pomoci vám vybrat ty keše, které podle většiny hodnotících za něco stojí. Hodnotit své nalezené keše může každý kačer, jedinou podmínkou je registrace na serveru Geocaching.cz. Hodnocení spočívá v udělení "známky" vámi nalezené keší v rozmezí devítistupňové škály (0%, 12%, 25%, 37%, 50%, 62%, 75%, 87%, 100%). Hodnocení lze provádět několika způsoby, buďto na stránkách Geocaching.cz (odkud pochází nápad), některým z programů ke správě keší nebo Hodnotícími skripty pro "známkování" přímo z listingu na Geocaching.com (u všech způsobů je škála hodnocení shodná). Ať už hlasujete jakýmkoliv způsobem, veškeré vaše hodnocení se ukládá na stránkách Geocaching.cz a odtud si výše zmíněné programy tahají výsledné hodnocení. Vaše hodnocení je anonymní ve smyslu toho, že tato informace není veřejně přístupná, ale na serveru tyto údaje jsou, tzn. z jednoho nicku nejde naklikat hodnocení několikanásobně. Pokud uživatel své hodnocení změní, "známka" se nepřidává, ale přepisuje.

Veškeré parametry pro manipulaci s hodnocenim jsou vývojářům k dispozici v popisu API

Viz též Favorites


Obsah


Geocaching.cz - (pepa.z.pocernic)

Na hlavní stránce serveru Geocaching.cz je v levém horním sloupci "Navigace" nabídka Hodnocení. Když na ní kliknete, zobrazí se stránka, kde můžete keše hodnotit (v případě, že jste registrovaní a přihlášení). Zadejte GC kód keše, zvolte procentuální hodnocení a stiskněte "Ohodnotit". Výsledná hodnocení všech prozatím ohodnocených keší si můžete prohlédnout po kliknutí na nenápadný nápis Přehled. Tuto tabulku zatím nelze řadit podle sloupců (...jde to ve Firefoxu, ale je to trochu složitější, popis níže u Greasemonkey skriptů - Table sorter script).

Podle rozsahu výsledného hodnocení lze nyní filtrovat a zobrazit keše na Mapě (na Geocaching.cz). Požadovaný rozsah hodnocení a typy keší si vyberte pod tlačítkem "Kešky".

Informační statusbary

Vedle samotného hodnocení nabízí server Geocaching.cz možnost vložit do svých stránek či listingu informační statusbary, zobrazující informace o hodnocení každé jednotlivé keše. V tuto chvíli je možné využít dvou typů indikátorů. Pro jejich použití je třeba do html dokumentu vložit následující URL:

Textový statusbar: http://www.geocaching.cz/hodnoceni-ID_kese.png

Grafický statusbar: http://www.geocaching.cz/hodnoceni2-ID_kese.png

Statusbar.png

Pro získání statusbaru vámi požadované keše, je třeba "ID_kese" v internetové adrese nahradit konkrétním GC kódem. Pro uvedený příklad adresa vypadá takto:

Textový statusbar: http://www.geocaching.cz/hodnoceni-GC1900Y.png

Grafický statusbar: http://www.geocaching.cz/hodnoceni2-GC1900Y.png

Pokud chcete aby tento statusbar byl klikaci, muzete pridat odkaz na http://www.geocaching.cz/hodnoceni.php?w=ID_kese -- pote se waypoint sam predvyplni na strankach geocaching.cz

GeoGet2 - (HaLuMa)

Příprava - instalace, nastavení, import keší

Nainstalujte program. Pokud máte program v angličtině, přepněte do češtiny (Tools / Settings / Language / Czech ... stiskněte OK a restartujte GeoGet).

Nyní vyplňte jméno a heslo pro přístup na Geocaching.cz ... nutná předchozí registrace (Nástroje / Nastavení / Pluginy / Konfigurace / geocaching-cz).

Importujte do GeoGetu keše, v tomto případě hlavně ty nalezené (např. pomocí Pocket Query, nebo programem GeoJarry). Keše které jste našli označte jako nalezené. Buď to uděleje ručně (kontextová nabídka - pravé tlačítko myši po kliknutí na příslušnou keš) nebo se zkuste prokousat tímto návodem.

Příprava - vytvoření sloupců v seznamu

Abyste viděli celkové hodnocení, počet hodnotících a vaše hodnocení, musíte pro ně vytvořit sloupce: jděte do Nástroje / Nastavení / Sloupce ... zde v nabídce "Dostupné sloupce" označte položku "Kategorie tagů" a stiskněte šipku vpravo (Přidat). Tím se přidá hodnota "Tag:" na konec seznamu do pravého okna. V pravém sloupci nyní sjeďte na konec seznamu a označte hodnotu "Tag:". V sekci "Vlastnosti sloupce" ve chlívku "Kategorie tagů" vyberte tag "Hodnoceni", do políčka "Nadpis" zvolte název, který bude zobrazený nad sloupcem (tzn. třeba opět "Hodnocení", aby se to nepletlo), zaškrtněte "Číselné řazení" a potvrďte vytvoření nového sloupce tlačítkem "Zapsat". To samé udělejte i pro vytvoření sloupců s tagem "Hodnoceni-Pocet" (kolik lidí hodnotilo) a "Znamka" (jakou známku jste dali vy).

Hodnocení

Abyste mohli sami hodnotit, je nejprve dobré přidat si na lištu "plugin" příslušné ikonky. Jděte do Pluginy / Správce pluginů / Toolbar pro hlavní pluginy a zaškrtněte Geocacing.cz Oznamkuj kvalitu (czgcdorank.ggp.pas), Geocacing.cz Oznamkuj kvalitu (czgcdorank-list.ggp.pas), Geocacing.cz hodnoceni (czgcgetrank.ggp.pas), Geocacing.cz znamky (czgcsetrank.ggp.pas) a přidání ikonek na lištu potvrďte tlačítkem OK. Ikonka "Oznamkuje kvalitu pro hodnoceni na geocaching.cz" dovolí ohodnotit pouze právě označenou keš, ikonka "Postupne oznamkuje kvalitu pro hodnoceni na geocaching.cz" bude po stisku postupně nabízet možnost hodnotit právě zobrazené keše (nutné předtím vyfiltrovat). Aby se změny projevily i ve sloupcích, je nutné provést obnovení seznamu (nalezených keší) tlačítkem F5. Nyní, když máte oznámkováno, můžete vaše hodnocení odeslat na server Geocaching.cz ikonkou s popiskem "Nahraje známky kvality na server geocaching.cz" a následně přijmout souhrné hodnocení ze serveru ikonkou "Označí podle hodnocení kvality na geocaching.cz". Do seznamu dostanete hodnoty po jeho obnovení (opět tlačítko F5).


Hodnotící skripty do webového prohlížeče - (me2d09)

Firefox - hodnoťte keše z listingu

Greasemonkey

Před instalací samotného Hodnotícího skriptu je potřeba do Firefoxu nainstalovat rozšíření Greasemonkey (instalace tohoto rozšíření je nutná i před instalací Table sorter scriptu). Instalujte zde. Klikněte na "Instalovat rozšíření", pokud je instalace zablokována žlutým pruhem, klikněte na povolit, nainstalujte Greasemonkey a restartujte Firefox.

Hodnotící Greasemonkey skript

Tento skript pro Firefox přidá při otevření listingu na Geocaching.com do stránky škálu hvězdiček, zobrazuje se na nich současný stav hodnocení a při kliknutí na určitý počet hvězdiček můžete z listingu přímo hodnotit. Při prvním použití se vás skript zeptá na přihlašovací údaje. Pokud je vyplníte, už vás příště tímto nebude zatěžovat. Nevýhodou skriptu je, že nevidíte, jak jste hlasovali, vidíte pouze celkové hodnocení a počet hodnotících. (před instalaci tohoto skriptu musíte nejprve nainstalovat Greasemonkey)

Pokud chcete vidět, jak jste hlasovali, zkuste alternativní skript volny.cz/a.da_mek/caching/hodnoceni/hodnoceniBB09.user.js

Alternativní hodnotící script, který nezobrazuje hvězdičky, ale hodnotící škálu (od zelené po červenou). Zobrazuje také vlastní hodnocení. GcCzRating

Table sorter script

Tento skript pro Firefox přidává do prohlížeče výše zmíněnou možnost řadit tabulku "Přehled" (na Geocaching.cz) podle jednotlivých sloupců. (před instalaci tohoto skriptu musíte nejprve nainstalovat Greasemonkey)

Internet Explorer 7 - hodnoťte keše z listingu

IE7Pro

Před instalací samotného Hodnotícího skriptu je potřeba do Internet Exploreru 7 stáhnout a nainstalovat rozšíření IE7Pro.

Hodnotící IE7Pro Userscript

Tento skript pro Internet Explorer přidá při otevření listingu na Geocaching.com do stránky škálu hvězdiček, zobrazuje se na nich současný stav hodnocení a při kliknutí na určitý počet hvězdiček můžete z listingu přímo hodnotit. Pokud je vyplníte, už vás příště tímto nebude zatěžovat. Nevýhodou skriptu je, že nevidíte, jak jste hlasovali, vidíte pouze celkové hodnocení a počet hodnotících. (před instalaci tohoto skriptu musíte nejprve stáhnout a nainstalovat rozšíření IE7Pro)


GSAK - (Mejstro, XiXi)

Makro je urceno pro GSAK verze 7.5 a vyssi a jedna se o komplexni nastroj nejen pro hodnoceni, ale take pro logovani Vasich nalezu. Nejprve je treba stahnout program GSAK ze stranek autora (http://www.gsak.net) a po jeho instalaci jeste pridat makro, ktere ziskate na adrese http://www.mejstrik.eu/data/hodnoceni/hodnoceni_kesi.gsk (aktualni verze je 5.6)

Ceske diskusni forum na serveru Geocaching.cz: Hodnoceni kesi (makro pro GSAK))

Funkce makra

Makro hodnoceni_kesi.gsk umoznuje:

- provadet hodnoceni kesi primo z formulare

- zapisovat hodnoceni na server GC.CZ a do databaze GSAKu

- hodnoceni lze volitelne provadet i bez jakehokoliv zapisu do databaze GSAKu

- pro hodnoceni pouzivat zakladni - petibodovou i rozsirenou - devitibodovou stupnici

- prohlizet hodnoceni jednotlivych kesi (vlastni i celkova)

- zobrazovat statusbary GC.CZ tykajici se hodnoceni

- stahovat hodnoceni ze serveru geocaching.cz

- zvolit si vlastni pole pro umisteni hodnoceni v databazi GSAKu

- prohlizet vlastni logy a dalsi informace o hodnocenych kesich

- zobrazit SplitScreen o kesi primo ve formulari

- logovat kese primo z formulare makra (GC.COM, LogSection v UserNotes)

- definovat externi makro pro import logu z navigaci a pro generovani Field Notes

- automaticky kontrolovat nove verze makra a stahovat je z internetu

Nastaveni makra

Zakladni nastaveni

Pri prvnim spusteni makra je treba provest jeho konfiguraci, kterou vyvolate tlacitkem Nastaveni. Do formulare nejprve zadejte sve jmeno a heslo ze serveru Geocaching.cz (je treba registrace) a zvolte do kterych sloupcu databaze se budou informace o hodnoceni ukladat (vybirat muzete ze ctyr uzivatelskych sloupcu UserData, UserData2, UserData3, UserData4). Dale zvolte ostatni parametry dle Vasch osobnich preferenci:

GSAK - dialog pro instalaci makra (Macro - Run/Edit - CTRL-M)
Formular makra se SplitScreenem
Formular makra se zakladni stupnici
Nastaveni makra
SplitScreen okno s hodnocenim kesi

Podrobna nastaveni

Nastaveni statusbaru

Makro umoznuje zobrazovat ve formulari graficky ci textovy statusbar, obsahujici informace o hodnoceni vybranych kesi, ktere jsou stahovany on-line ze serveru Geocaching.cz. V teto skupine si muzete zvolit, ktery z nich bude lepe vyhovovat Vasim potrebam.

Stahnout hodnoceni z Geocaching.cz

Tlacitkem Stahnout hodnoceni v hlavnim formulari makra muzete kdykoliv stahnout celkova i vlastni hodnoceni ze serveru Geocaching.cz a umistit je do databaze GSAKu. Tato hodnoceni se ukladaji do uzivatelskych poli, ktere jste si zvolili pri prvni konfiguraci makra. Zvolit si muzete, zda chcete stahovat jen vlastni hodnoceni, jen celkova hodnoceni, nebo zda chcete stahovat vse. (V pripade stahoveni vsech hodnoceni muze oprerace trvat dele. Po stazeni bude makro ukonceno)

Cesty k souborum a slozkam

Pokud pouzivate navigaci Colorado/Oregon, muzete si sve nalezy importovat primo do databaze GSAKu pomoci externiho importniho makra (ColoradImportAndLog.gsk). Pomoci tohoto makra take muzete vytvaret Field Notes pro zalogovani Vasich nalezu na GC.COM

Nastaveni hodnoceni

- Pouzivat zakladni (petistupnove) hodnoceni - Volba umoznuje vypnout devitibodou stupnici a pouzit jen hodnoty 0%, 25%, 50%, 75%, 100%.

- Po ohodnoceni prejit na dalsi zaznam - Po ohodnoceni makro automaticky skoci na dalsi kes ve filtru

- Zapisovat vlastni hodnoceni do databaze - Standardne se Vase hodnoceni zapisuje do prislusneho pole databaze. Tato volba umoznuje hodnotit kese i uzivateli, ktery zadne zmeny v databazi provadet nechce.

Nastaveni logovani

- Ukladat data do UserNotes - Volba umozni ukladat texty Vasich logu do LogSekce GSAKu, coz je mozne vyuzit pri generovani Field Notes

- Pri logovani potlacit stranky GC.COM - Pokud je volba neaktivni, pri zalogovani kese tlacitkem Zaloguj kes se otevre stranka prislusne kese na serveru GC.COM, kam muzete pres schranku vlozit svuj log. V pripade, ze ukladate sve logy do UserNotes a pouzivate Field Notes pro logovani svych nalezu, doporucuji tuto volbu aktivovat.

Nastaveni makra

- Zobrazovat SplitScreen ve formulari makra - Umoznuje zobrazit cely listing ve formulari, coz muze byt vhodne pri zpetnem hodnoceni ci logovani

- Kontrolovat novou verzi pri startu makra - Makro podporuje autoupdate z internetu. Touto volbou jej muzete aktivovat ci deaktivovat

- Zobrazovat hlaseni serveru geocaching.cz - Pri aktivni volbe se po odeslani hodnoceni zobrazi vzdy informace o tom, jak cela akce probehla. Touto volbou nelze deaktivovat chybove hlasky.

Verze

- Overi aktualnost makra pres Internet


Pokud mate vse nastaveno, tlacitkem ulozit potvrdte sve volby (veskere parametry lze samozrejme pozdeji zmenit stejnym zpusobem).

Proces hodnoceni a logovani

- Samotne hodnoceni a logovani probiha pak v hlavnim formulari makra.

- Hodnoceny mohou byt pouze kese, ktere mate v databazi oznacene jako nalezene.

- Jednotlive kese muzete prochazet pomoci tlacitek dalsi a predchozi.

- Pokud chcete kes ohodnotit, zvolte na stupnici prislusnou hodnotu a tlacitkem odeslete hodnoceni na server (pripadne do databaze)

- Pokud chcete kes zalogovat, napiste Vas log do Log sekce ve formulari a tlacitkem Zaloguj kes odeslete svuj log (dle nastaveni)

- Pri logovani muzete vyplnit datum, FOUND, DNF status, pripadne FTF log

- Pokud chcete svuj rozepsany log vymazat, pouzijte tlacitko Vymaz Log

- Chcete-li volat externi makro pro Logovani a generovani Field Notes, stisknete tlacitko Colorado/Oregon Import. Makro hodnoceni bude ukonceno.

- Pro spravnou funkci makra je treba byt aktivne pripojen k Internetu. To neplati, pokud si chcete stazena data pouze prohlizet

Alternativni SplitScreen Makro

K dispozici je take alternativni SplitScreen Makro od rsc_cz, XiXi a Mejstra. Umoznuje provadet a zobrazovat (pokud je k dispozici) hodnoceni ve SplitScreen okne, ktere si muzete aktivovat pomoci klavesy F2. Toto makro pouziva pole UserData2 pro vlastni hodnoceni a UserData3 pro hodnoceni celkove.

Pro instalaci tohoto makra jej staci nakopirovat do adresare \GSAK\Macros a restartovat GSAK. Pri dalsim spusteni se ve vyberu SplitScreen okna zobrazi polozka Hodnoceni (GC.CZ).

MoZiGo - (klama)

Na stránkách Geocaching.cz si můžete přečíst, jak hodnotit v programu MoZiGoPro více informací se rozhlédněte na následujících stránkách:

Informace k jednotlivým programům

GeoGet2 FAQ

GeoGet2 - diskuze na Geocaching.cz

GSAK - článek na Navigovat.cz

GSAK - fórum

MoZiGo FAQ

Diskuse k hodnocení na serveru Geocaching.cz

Hodnoceni kesi - nova vize

Hodnoceni kesi

Hodnoceni kesi (GeoGet)

Hodnoceni kesi (makro pro GSAK)