Geocaching

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Geocaching (anglicky džiokešin, česky geokešink) je název hry, ve které geocacher (=> kačer) hledá geocache (keš) za pomoci vybavení, jehož typickým představitelem je přijímač GPS. Hledat jde také jen podle map, ale to není to pravé.

Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Hra je určena pro všechny generace od dětí školního věku až po seniory. Je to vlastně oddíl turistiky s motivací, na konci se ukrývá "poklad". Pokud chcete chodit na výlety, ale nevíte kam, je pro vás geocaching to pravé. Zapůsobíte tím i na děti. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Ti pak mohou s délkovými a šířkovými souřadnicemi skrýše vyrazit na lov. Souřadnice jsou zveřejněny na speciálních stránkách Geocaching.com.

Pokud chcete začít hledat, musíte se zaregistrovat na stránkách geocaching.com. Virtuální odměna za nalezení se většinou ukrývá uvnitř plastikového kontejneru. Vevnitř je zápisník (logbook) do kterého se zapíšete pod přezdívkou stejnou jako na gecaching.com. Pokud se jedná o větší krabičku, můžete zde nalézt i nějaké drobnosti (hračky z kinder vajíček, náramky...). Platí zde ale pravidlo, že jestli si chcete něco vzít musíte vložit předmět ve stejné nebo vyšší hodnoty - rozhodně si ale nejdřív přečtěte podrobnější pravidla na Cache#Výměna!. Do krabiček se nesmí vkládat jídlo, aby nepřilákalo divokou zvěř. Keš (krabička) je většinou u nějakého zajímavého místa (ať už u kostela, hřbitova či parku). Ale nemusí tomu tak být vždy. Zvláště si při odlovu dejte pozor na mudly (lidi netušící o geocachingu), chovejte se při odlovu nenápadně, aby vás nezahlédli.