Nevhodné příspěvky na fóru gc.cz

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
 CacherNovy: Měl bych návrh, co takhle zavést XXX, YYY či ZZZ?
 CacherMazak1: Bóže, už zase???
 CacherMazak2: to se tu už řešilo stokrát
 CacherMazak3: jděte už s tím do [CENSORED]
 CacherMazak4: zkus rm -rf / :)

Určitě se vám to někdy stalo. Zaregistrujete se někde na fóru, odešlete svoji první otázku a zaplaví vás takovéto nelichotivé odpovědi. Bohužel ani fórum na Geocaching.cz není výjimkou. Chápu, že svůj dotaz myslíte v dobrém. Proto, abyste předešli podobným nedorozuměním, přečtěte si tuto stránku, než pošlete dotaz do fóra.

Další dobrý návod, jak to dělat a nedělat, najdete třeba na Jak se správně ptát. Za "hacker" si dosaďte "zkušenější kolega" nebo "dotazovaný", je to sice psáno pro linuxové nadšence, ale platí to i obecně.

A nezapomeňte si také přečíst FAQ.


Obsah

"HELP!!!", "Prosím o radu!!!"...

Tak takhle ne. Každé nově zakládané vlákno by mělo mít vypovídající název, nikoliv nic neříkající nekonkrétní výkřik s tisícem vykřičníků. Kdo se v tom pak má vyznat, kdyby každé téma bylo nadepsané takto? Název by měl vystihovat podstatu dotazu, tedy konkrétní téma, kterého se týká.


Dám stejný dotaz do dvou, tří nebo více témat, bude odpověď dřív

Tak takhle taky ne. Ti, co fórum sledují, si všimnou každého nového příspěvku, protože se objeví například na stránce Nový obsah. Dublováním příspěvku se dopouštíš spamování a odpověď neurychlíš. Čím víc, tím hůř! Stačí jednou.

Je to dlouhé a nechce se mi to číst. Nemohl by někdo...

"Nějaké návody na XYZ jsem viděl, ale je to dlouhé a nechce se mi to číst. Nemohl by mi někdo napsat jednoduchý postup tak na jednu větu? Nejlépe hned."

Ne. Nemohl. Proč by měl někdo vynakládat další námahu na zestručňování již napsaného textu, nehledě na to, že asi není dlouhý jen tak bezdůvodně. A ještě pro někoho, kdo je líný si to sám přečíst.

Možná to tu někde už je napsané, ale nemám čas to hledat. Nemohl by někdo...

"Možná to ABC tady někde už je napsané, ale nemám čas to hledat. Nemohl by někdo napsat, jak to je? Spěchám."

Ne. Nemohl. Ty nemáš čas číst, proč by někdo jiný měl plýtvat svým časem za tebe? A uvědom si, že nikdo není placený za to, že ostatním odpovídá. Pokud to někdo dělá, je to v jeho volném čase, kdy by mohl dělat něco jiného pro sebe.

V kontextu geocachingu, tedy hry, jejímž základním principem je hledání, je zvláště zajímavé, že se někomu nechce hledat...nebo že by to neuměl?

Keše by měli zakládat jen kačeři s alespoň X nálezy

Nesmysl. Každý zkušený kačer vám řekne, že kvalitu keší ovlivňuje mnohem více osobní vlastnosti zakládajícího kačera. Existuje spousta velmi krásných keší založených nováčky, i naprosté propadáky, jejichž autor má již pár stovek odlovených.

Navíc kde je ta hranice, kde se kačer stává zkušeným? 100 keší? 200? 1000? Počet odlovených keší hodně závisí na tom, kde kačer žije (odlovit stovku v Praze je mnohem snadnější nežli někde na turisticky nezajímavém venkově), jaké keše rád loví (pokud má rád jednoduché Drive-in, odloví jich zřejmě více nežli když má rád těžké a dlouhé Multi-Cache).

Kdyby existovala nějaká bodová hranice, dosáhnete tím hlavně toho, že nováčci, kteří chtějí založit cache, budou prostě nahánět body na jednoduchých keších. Ne proto, aby získali zkušenosti, ale jen kvůli bodům.

Revieweři by neměli povolovat nekvalitní keše

Za prvé - reviewer podle pravidel na něco takového nemá právo. Reviewer smí odmítnout publikování nové keše pouze tehdy, pokud keš porušuje pravidla. Je to dlouhý seznam, ale kvalita keší na něm není.

Kvalita keší je nesmírně subjektivní pojem. Někdo má rád jednoduché městské microcache, někdo fyzicky náročné keše, a další pro změnu složité luštící mysterky. Jeden si bude stěžovat, že ke keši nelze dojet autem, druhému vadí že v keši nejsou žádné hodnotné poklady, třetímu vadí příliš stručný listing, čtvrtému naopak příliš rozvleklý listing. Kolik lidí, tolik názorů. Objektivní kritérium kvalitní keše ještě nikdo nevymyslel.

Další problém je v tom, že aby reviewer mohl opravdu dobře zhodnotit kvalitu nové keše, musel by ji fyzicky zkontrolovat. Což od nich nemůžete chtít, když v Česku vzniká kolem 10 27 (celoroční průměr za 2014) nových keší denně. Revieweři jsou také jen lidé, kteří mají svoji práci a rodinu.

Pokud máte opravdu pocit, že si musíte stěžovat (listing okopírovaný z wikipedie, prasklá krabice, smetiště kolem úkrytu), napište to do logu nebo přímo autorovi keše.

Jak stáhnout seznam všech keší ČR i s listingem do počítače? Nejlépe zdarma.

Balíček "všech keší" nikde legálně nestáhnete. Pokud jste platící PM, můžete využít službu Pocket Query, jejímž prostřednictvím lze postupně po určitých úsecích stáhnout třeba všechny keše v ČR. Pokud jste BM, můžete využít NELEGÁLNÍ možnost postupně stáhnout požadovaná data pomocí programů GeoJarry, Skrýšotlač nebo MoZiGo. Jejich popis lze dohledat v příslušných vláknech na Geocaching.cz

Záleží jen na vás, jaký způsob si zvolíte, ale berte to tak, že provoz serveru s desítkami tisíců uživatelů z celého světa něco stojí. Od Groundspeaku je velmi slušné, že základní služby nabízí zdarma a zpoplatňuje jen nadstandard. Kdo tvrdí, že by se server měl uživit z reklamy, ten zřejmě nemá zkušenosti s provozováním podobných webových portálů.

A pokud považujete placené služby za principiální zlo, zkuste Opencaching.cz.

Jak protlačit české znaky do listingu keše?

Jediná možnost je při vyplňování listingu odškrtnout políčko The descriptions below are HTML. Poté vložte text, v němž jste všechny české znaky nahradili HTML entitami, k čemuž můžete použít tento konvertor. Nevýhodou je, že uživatelé čtoucí listingy v různých přenosných zařízeních mohou mít potíže se zobrazením HTML entit.

Groundspeak již delší dobu anoncuje novou verzi Geocaching.com, která již bude podporovat národní abecedy, nicméně její spuštění se stále odkládá.

UPDATE 14.2.2012 listing od tohoto data již podporuje plně diakritiku, takže předchozí postup již není třeba a je možno psát normálně s háčky a čárkami. (ale prozatím ať tu zůstane, kdoví, jestli nebude znovu potřeba)

Co z toho máte, lovit kešky takhle?

Hele, koukejte na to, támhle Franta odloví průměrně 20 keší za den! Proboha, dyť von to loví jen pro body, takhle si žádnou kešku neužije. Úplně tím pošlapává původního ducha geocachingu!

Přátelé! Jakého ducha geocachingu máte na mysli? Půvab geocachingu je v tom, že to je velmi svobodná zábava, umožňující, aby si z něj každý vybral to, co mu vyhovuje. Někdo rád loví městské kešky cestou z práce, někdo na výletech s dětmi a někdo zorganizuje několikadenní expedici s vybavením za desítky tisíc korun kvůli jediné pětihvězdičkové krabičce. Máme tu kombajnéry, kteří chtějí mít co nejvíce odlovených kešek a lovce FTFek, kteří jdou do terénu klidně ve dvě v noci, jen aby byli u keše první. Že to jsou blázni? A v čem jsou větší blázni než horolezci, rybáři či filatelisté?

Buďte tolerantní, žijte a nechejte žít. Dokud neporušují pravidla a nikomu neškodí, není důvod se nad nimi rozčilovat.

Geocacherský kroužek pro děti? Panebože!

Ano, jako jsou kroužky taneční, modelářské, šachové a turistické, vznikají v Česku i kroužky geocacherské. Není důvod se nad tím rozčilovat. Pravidla geocachingu to nezakazují. Že to ničí "ducha geocachingu"? Viz předchozí odstavec.

Pokud máte strach, že děti z kroužku budou keše hromadně ničit, pak pláčete na nesprávném hrobě. Drtivá většina ničitelů keší jsou puberťáci, kteří se o geocachingu dozvěděli od kamarádů a hledají keše na vlastní pěst. Naopak v geocacherské kroužku jsou děti vedeny dospělým kačerem, který jim jistě vysvětlí základy slušného chování.


Jak vyluštím mysterku XYZ?

"Vrahem je zahradník!" Ne, žádný návod na řešení mysterky na fóru by se neměl objevit. Takže nečekejte, že vám někdo bude dávat konkrétní postup, jak se co konkrétně luští. Jak by se vám líbilo, že někdo prozrazuje veřejně pointu vtipu, nebo řešení detektivky nebo křížovky?

Tak co s tím? Ideálně v tomto pořadí:

  1. Zkusit se nad zadáním zamyslet, vyzkoušet další postupy luštění, jiné šifry, atd.
  2. Nechat to chvíli uležet, třeba vás něco mezitím osvítí.
  3. Zkusit se zeptat autora-ownera, jestli by nenapověděl. Někteří pomoc přímo nabízí v listingu, někteří ne, ale jen málokdo pomoc odmítne.
  4. Zkusit se zeptat nějakého kolegy, pokud už všechny předchozí body vyčerpáte a ani tak to nepomůže.
  5. Zajít na nějaký event, třeba se to tam bude probírat, nebo se někde stranou někoho zeptáte.
  6. Vzdát to a odložit ad acta. Nikdo nemá odloveny všechny keše na světě, vždycky zbývá spousta dalších, které na vás čekají.


Poměr nalezených a založených keší by měl být X:Y!

Nesmysl. Neexistuje na to žádné pravidlo, ani předpis, a co člověk - to názor. Diskuse na toto téma vede obvykle k flame a končí to jako žumpa. Každý ať si loví a zakládá podle svých schopností a chuti.


Politika a náboženství

Tak takováhle témata tu opravdu nemají co dělat! Ani v keších, ani na fóru! Agitaci si nechte jinam. Jakmile se začne probírat něco takového, skončí to vždy jako flame, zámek na diskusi a ban na provokatéra.


Hlasování do nej(h)různějších soutěží

Hlasování do nej(h)různějších soutěží, nesouvisejících s GC, o fotku nejupatlanějšího mimina, nejblbější škleb nad nějakým XY výrobkem, atd. atp. Žebrejte si o hlasy jen privátně mezi stejně postiženými a netahejte to sem.