Mystery Cache
Neznámá - anglicky mystery nebo unknown cache, je taková cache, kde nejsou udány souřadnice a geocacher je musí získat nějakým výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak.
Dalším typem mystery keši jsou takové, kde sice souřadnice listingu vedou standardně k cache (přímo či jako multi přes zastávky), ale k uznání logu je potřeba splnit nějakou podmínku, např. přiložit nějaké foto, video, do logu napsat verš, ..., jde o tzv. ALR cache (advanced log request) zařazené též do skupiny mystery/unknown ALR keše, tj. ty s povinnou podmínkou, byly počínaje dnem 4. 4. 2009 zrušeny - nyní jsou podmínky uznání logu dobrovolné u všech fyzických keší bez vlivu na typ keše.
Typem mystery se též označují tzv. challenge cache (keše s výzvou), a to takové, kde podmínka (žádost na kačery) souvisí výhradně přímo s Geocachingem, Waymarkingem či Wherigo (typicky s potřebným odlovem jiných keší, ať už několika či jedné – u nás typicky závěrečná bonus cache pro série mající podmínku právě odlovit ostatní keše série či jiné keše v oblasti, případně Wherigo Cache s podmínkou např. zaslat logovací soubor absolvované cartridge jako důkaz jejího absolvování). I zde si je třeba ale uvědomit, že splnění/nesplnění této podmínky (žádosti na kačery) nemá vliv na found it log kačera - ten je regulerní v okamžiku, kdy kačer kešku fyzicky najde a zaloguje se do logbooku keše.
Příklady:
- GCP3VY Tea 4 Free!
- GCVB8F Archivní cache
- GCVTWY Kuks
- GC117VQ Po stopach Gutha Jarkovskeho (priklad keše s výzvou)
Pokud zakládáte složitější mystery cache, u niž je vhodné hledačům poskytnout možnost ověření souřadnic výsledku, aby si byli jistí správným řešením, pak je dobrým zvykem přidat do listingu odkaz na Ověřování finálních souřadnic
Tipy na stránky o šifrování / dešifrování:
- Šifrovací mřížka (a spoustu jiných)
- Morseova abeceda x-krát jinak
- (De)kodér morseovy abecedy
- Kódy, šifry a podobně - vlákno na geocaching.cz