Založení cache-doporučení od reviewerů: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (1 revizi)
m (bod 8 - úprava menu)
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí od 8 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
''Následující doporučení jsou psána formou imaginárního dotazu od cachera -začátečníka na vhodné založení cache tak, aby byla pro [[reviewer]]y dobře schválitelná a odpovědi na něj. Jistě to tak bude čtivější a poučnější. K dispozici je i článek s bodovým postupem '''[[založení cache]]''' a s '''[[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|radami, jak založit dobrou cache]]'''.''
+
''Následující doporučení jsou psána formou imaginárního dotazu od cachera - začátečníka na vhodné založení cache tak, aby byla pro [[reviewer]]y dobře schválitelná a odpovědi na něj. Jistě to tak bude čtivější a poučnější. K dispozici je i článek s bodovým postupem '''[[založení cache]]''' a s '''[[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|radami, jak založit dobrou cache]]'''.''
  
  
 
   Milá Sally,
 
   Milá Sally,
 
   děkuji ti moc za [[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|rady jak založit dobrou cache]].
 
   děkuji ti moc za [[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|rady jak založit dobrou cache]].
   Mohla bys mi prosím poradit, jak to udělat, aby revieweři neměli ze schalováním mé cache moc práce?
+
   Mohla bys mi prosím poradit, jak to udělat, aby revieweři neměli se schvalováním mé cache moc práce?
 
   Děkuju,
 
   Děkuju,
 
   Fanda Nováček
 
   Fanda Nováček
Řádka 11: Řádka 11:
 
Ahoj Fando,
 
Ahoj Fando,
  
Vím, že si šikovný kluk a pred založením sis přečetl [[Pravidla schvalování na Geocaching.com]].
+
Vím, že jsi šikovný kluk a pred založením sis přečetl [[Pravidla schvalování na Geocaching.com]].
Vím, že ti angličtina dělá trochu problémy, ale kamarádi geocacheři ti pravidla přeložili zde na wikipedii, kde si je tedy můžeš pod uvedeným odkazem pročíst. Jsi hodný, že se snažíš [[reviewer]]ům práci ulehčit a tak ti zkusím pomoci několika radami, které tobě i jim při schvalování pomůžou:
+
Vím, že ti angličtina dělá trochu problémy, ale kamarádi geocacheři ti pravidla přeložili zde na GeoWiki, kde si je tedy můžeš pod uvedeným odkazem pročíst. Jsi hodný, že se snažíš [[reviewer]]ům práci ulehčit a tak ti zkusím pomoci několika radami, které tobě i jim při schvalování pomůžou:
  
'''Komunikace s reviewerem''' při schvalování cache probíhá pomocí logu Reviewer note, nemusíš se bát svěřit se tam ze vším i s řešením a popisem místa úkrytu. Všechny reviewer note se při publikovaní (zveřejnení cache) automaticky smažou. Takže žádný strach, nikdo jiný je kromě tebe a reviewera neuvidí. Je třeba si ale uvědomit, že Reviewer note se mailem reviewerům neposílají, ale čtou si je sami při procesu schvalování cache. Čili '''v okamžiku, kdy je cache již schválená (má svůj Published log), už na tvou poznámku Reviewer note nebudou nejspíš reagovat, jelikož se k nim nedostane'''-odpovědi by ses tak nedočkal. Čili je nutné v případě potřeby kontaktu reviewera po publikaci místo Reviewer note použít kontakt přes profil.
+
'''Komunikace s [[reviewer]]em''' při schvalování cache probíhá pomocí logu Reviewer note, nemusíš se bát svěřit se tam se vším i s řešením a popisem místa úkrytu. Všechny reviewer note se při publikování (zveřejnění cache) automaticky smažou. Takže žádný strach, nikdo jiný je kromě tebe a reviewera neuvidí. Je třeba si ale uvědomit, že Reviewer note se mailem reviewerům neposílají, ale čtou si je sami při procesu schvalování cache. Čili '''v okamžiku, kdy je cache již schválená (má svůj Published log), už na tvou poznámku Reviewer note nebudou nejspíš reagovat, jelikož se k nim nedostane''' - odpovědi by ses tak nedočkal. Čili je nutné v případě potřeby kontaktu reviewera po publikaci místo Reviewer note použít kontakt přes profil.
  
Reviewera se nemusíš bát, je to geocacher tak jako ty, jediný rozdíl mezi vámi je, že on přijal dobrovolnou práci schvalování keší a rád ti poradí, ty ale víš, že nemá na starost jen tebe a tak jeho nabídky pomoci nebudeš zneužívat a raději sám budeš pátrat a hledat odpověď v dostupných materiálech (Kamarádi, tato Wikipedie...gc.cz apod.)
+
Reviewera se nemusíš bát, je to geocacher tak jako ty, jediný rozdíl mezi vámi je, že on přijal dobrovolnou práci schvalování keší a rád ti poradí, ty ale víš, že nemá na starost jen tebe a tak jeho nabídky pomoci nebudeš zneužívat a raději sám budeš pátrat a hledat odpověď v dostupných materiálech (Kamarádi, tato GeoWiki... gc.cz apod.)
  
 
Než aktivuješ listing (zaškrtnutím checkboxu "Yes, this listing is active" ve formuláři) a odešleš ho tím ke schvalování, znovu se ujistíš:
 
Než aktivuješ listing (zaškrtnutím checkboxu "Yes, this listing is active" ve formuláři) a odešleš ho tím ke schvalování, znovu se ujistíš:
Řádka 22: Řádka 22:
 
1) Že '''cache je na svém místě'''
 
1) Že '''cache je na svém místě'''
  
2) Že '''máš v profilu své domovské souřadnice''' (aspoň přibližně) - použij [http://www.geocaching.com/my/home.aspx tento link]. Reviewerům se pak snáz odhaduje, jestli máš cache dostatecně blízko domova, abys o zvládl pečovat. Pokud dáváš dále než 150km od domova (což ti při tvé tvé první raději nedoporučuji) hned napiš jako reviewer note vysvětlení (např. že o zvládneš pečovat, protože tam máš např. babičku, za kterou pravidelně jezdíš) Je to slušné a ušetříš reviewerovi práci s tipováním tvého akčního rádiusu.
+
2) Že '''máš v profilu své domovské souřadnice''' (aspoň přibližně) – použij [https://www.geocaching.com/myaccount/settings/homelocation tento link]. Reviewerům se pak snáz odhaduje, jestli máš cache dostatečně blízko domova, abys o ni zvládl [[Dlouhodobá péče o cache|pečovat]]. Pokud ji dáváš dále než 150 km od domova (což ti při tvé první raději nedoporučuji) hned napiš jako reviewer note vysvětlení (např. že o ni zvládneš pečovat, protože tam máš např. babičku, za kterou pravidelně jezdíš). Je to slušné a ušetříš reviewerovi práci s tipováním tvého akčního rádiusu.
  
3) Že '''všechny stage a šifry mají jedno jasné řešení'''.<br> Ideální je užít někoho z kamarádů jako beta-testera ale to už jsem ti [[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|říkala minule]].
+
3) Že '''všechny stage a šifry mají jedno jasné řešení'''.<br> Ideální je užít někoho z kamarádů jako beta-testera, ale to už jsem ti [[Založení cache-rady (nejen) začátečníkům|říkala minule]].
  
 
4) Že '''cache nemá žádnou kolizi'''.<br>
 
4) Že '''cache nemá žádnou kolizi'''.<br>
 
Pravidla (Guidelines) doporučují minimální vzdálenost mezi jednotlivými cachemi aspoň 0.1míle = 161m - viz již zmíněná Pravidla schvalování, část Hustota cache ([http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#sat v angličtině] nebo [[Pravidla schvalování na Geocaching.com#Hustota_cache|v češtině]])<br>
 
Pravidla (Guidelines) doporučují minimální vzdálenost mezi jednotlivými cachemi aspoň 0.1míle = 161m - viz již zmíněná Pravidla schvalování, část Hustota cache ([http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#sat v angličtině] nebo [[Pravidla schvalování na Geocaching.com#Hustota_cache|v češtině]])<br>
Pokud si nejsi jist a nemáš odlovené všechny cache v okolí, nerozpakuj se poprosit o prověření situace reviewera. Jak ho kontaktovat víš... ano, uděláš to přes jeho profil nebo přímým odkazem zde z článku [[Reviewer]]. Pokud se ti to přece jen stane a reviewer tě na to upozorní, tak zkus cache presunout, nebo si vytipuj a zameř jiné úkryty v okolí, zadej je ke cachi jako waypointy a napiš o tom do reviewer note - pak bude reviewer moci snadno oveřit, který z nich nekoliduje s okolními cachemi a informovat tě o tom.
+
Pokud si nejsi jist a nemáš odlovené všechny cache v okolí, nerozpakuj se poprosit o prověření situace reviewera. Jak ho kontaktovat víš... ano, uděláš to přes jeho profil nebo přímým odkazem zde z článku [[Reviewer]]. Pokud se ti to přece jen stane a reviewer tě na to upozorní, tak zkus cache přesunout, nebo si vytipuj a zaměř jiné úkryty v okolí, zadej je ke cachi jako waypointy a napiš o tom do reviewer note - pak bude reviewer moci snadno ověřit, který z nich nekoliduje s okolními cachemi a informovat tě o tom.
Pokud to nezvládneš, napiš o tom reviewerovi. Nikdy to nenechávej být bez jakékoliv reakce, i ty můžeš sám cache deaktivovat, je zbytečné čekat až jí reviewer po týdnech čekání na nějakou reakci od tebe sám [[Archivace cache|zaarchivuje]].
+
Pokud to nezvládneš, napiš o tom reviewerovi. Nikdy to nenechávej být bez jakékoliv reakce, i ty můžeš sám cache deaktivovat, je zbytečné čekat až jí reviewer po týdnech čekání na nějakou reakci od tebe sám [[Archivace cache|archivuje]]. '''Přesný postup prověření [[kolize]] je popsaný v [[Založení cache]].'''
  
5) Že '''zadané souřadnice ukazují na mapě, tam kde si cache nechal'''.<br>
+
5) Že '''zadané souřadnice ukazují na mapě, tam kde jsi cache nechal'''.<br>
Zkontroluj si korektní umístění cache pomocí odkazu na mapy.cz přímo v listingu cache (Czech maps from mapy.cz). Pokud si chceš zkontrolovat umístění waypointů či finálovky, stačí jen na webu mapy.cz zadat souřadnice do políčka Hledej (nejlépe pomocí copy a paste a pak odmazat písmena N a E). Rozhodně přepni ze základní mapy na fotomapu (ta využívá letecké snímky a je i proto narozdíl od základní kreslené velmi přesná).
+
Zkontroluj si korektní umístění cache pomocí odkazu na mapy.cz přímo v listingu cache (Czech maps from mapy.cz). Pokud si chceš zkontrolovat umístění waypointů či finálovky, stačí jen na webu mapy.cz zadat souřadnice do políčka Hledej (nejlépe pomocí copy a paste a pak odmazat písmena N a E). Rozhodně přepni ze základní mapy na fotomapu (ta využívá letecké snímky a je i proto na rozdíl od základní kreslené velmi přesná).
 
Pokud to takto provedeš, máš výbornou kontrolu, že jsi nikde neudělal chybu v souřadnicích a cache (stage) je opravdu tam, kde jí chceš mít... (typická chyba začátečníků je prohození W a E v souřadnicích zeměpisné délky či prohození souřadnic finálky se stage)<br>
 
Pokud to takto provedeš, máš výbornou kontrolu, že jsi nikde neudělal chybu v souřadnicích a cache (stage) je opravdu tam, kde jí chceš mít... (typická chyba začátečníků je prohození W a E v souřadnicích zeměpisné délky či prohození souřadnic finálky se stage)<br>
 
Pokud ti není jasné umístění cache z fotomapy, pravděpodobně nebude ani reviewerovi. Proto klidně už předem do poznámky Reviewer note napiš upřesnění místa a způsobu uložení cache.
 
Pokud ti není jasné umístění cache z fotomapy, pravděpodobně nebude ani reviewerovi. Proto klidně už předem do poznámky Reviewer note napiš upřesnění místa a způsobu uložení cache.
 
To samé platí, pokud místo leží uprostřed pole a dle fotomapy k němu nevede žádná cesta. Hned napiš, jak se dá ke keši přijít, aby se nemuselo pošlapávat např. obilí.
 
To samé platí, pokud místo leží uprostřed pole a dle fotomapy k němu nevede žádná cesta. Hned napiš, jak se dá ke keši přijít, aby se nemuselo pošlapávat např. obilí.
  
6) Že jsi pri mystery nebo multi-cache '''nezapomněl na [[Additional waypoints|final stage waypoint]]'''.<br>
+
6) Že jsi při mystery nebo multi-cache '''nezapomněl na [[Additional waypoints|final stage waypoint]]'''.<br>
Častý problém je zapomenutí na souřadnice finálního bodu. Nezapomínej uvádět souřadnice finálního bodu v mystery a multi keškách. Neboj se, uvádí se jako skrytý waypoint, vidíš ho pouze ty a reviewer (v menu vpravo nahore Waypoints - Add a new waypoint - vyber "Hide this waypoint from view except by the owner or administrator" ), aby mohl reviewer posoudit, jestli finálovka neleží příliš blízko jiné cache a naopak - aby v budoucnosti nedošlo ke zveřejnění nové cache, která by byla finálovkou příliš blízko tvé.
+
Častý problém je zapomenutí na souřadnice finálního bodu. Nezapomínej uvádět souřadnice finálního bodu v mystery a multi keškách. Neboj se, uvádí se jako skrytý waypoint, vidíš ho pouze ty a reviewer (v menu vpravo nahoře Waypoints - Add a new waypoint - vyber "Hide this waypoint from view except by the owner or administrator" ), aby mohl reviewer posoudit, jestli finálovka neleží příliš blízko jiné cache a naopak - aby v budoucnosti nedošlo ke zveřejnění nové cache, která by byla finálovkou příliš blízko tvé.
  
 
7) Že '''Když je terén 1... myslíš na vozíčkáře'''.<br>
 
7) Že '''Když je terén 1... myslíš na vozíčkáře'''.<br>
Pokud cheš dát terén 1, pokus se zhodnotit, zda by mohla být cache odlovitelná i osobou na invalidním vozíku a přidat [[Atributy cache|atribut]] ''Wheelchair accessible''. Pokud si nejsi jist (ano, není lehké to odhadnout), tak to na atribut není a označ proto terén min.1,5. Reviewer pak při schvalování neuvidí hlášku: "Terrain is level 1... WARNING: User didn't add the handicapped attribute." A nebude ti muset připisovat Reviewer note o tom, že by bylo dobré zhodnotit, zda je cache při tom jedničkovém terénu dostupná i pro tělesně postižené geocachery.
+
Pokud chceš dát terén 1, pokus se zhodnotit, zda by mohla být cache odlovitelná i osobou na invalidním vozíku a přidat [[Atributy cache|atribut]] ''Wheelchair accessible''. Pokud si nejsi jist (ano, není lehké to odhadnout), tak to na atribut není a označ proto terén min. 1,5. Reviewer pak při schvalování neuvidí hlášku: "Terrain is level 1... WARNING: User didn't add the handicapped attribute." A nebude ti muset připisovat Reviewer note o tom, že by bylo dobré zhodnotit, zda je cache při tom jedničkovém terénu dostupná i pro tělesně postižené geocachery.
  
8) Že si '''nezapomněl přidat [[Atributy cache|atributy]]''', (info o) cache.<br>
+
8) Že jsi '''nezapomněl přidat [[Atributy cache|atributy]]''' (info o) cache.<br>
Vím, říkáš si - není to povinnost, ale reviewer tě bude na chybějící atributy zbytečně upozorňovat a když tam nějaký přidáš, nic to neudělá a z listingu zmizí ošklivý žlutý rámeček s vykřičníkem. Geocachery to bude přijato s povděkem. Aributy přidáváš v Menu Navigation a záložka edit attributes Pokud si s [[Atributy cache|atributy]] nevíš rady, můžeš kromě zde uvedeného odkazu do wiki [http://geocaching.unas.cz/atributy-kese/index.htm použít i tento externí].  
+
Vím, říkáš si - není to povinnost, ale reviewer tě bude na chybějící atributy zbytečně upozorňovat a když tam nějaký přidáš, nic ti to neudělá a z listingu ti zmizí ošklivý žlutý rámeček s vykřičníkem. Geocachery to bude přijato s povděkem. Atributy přidáváš v Menu "Admin tools" -> "Edit Attributes". Pokud si s [[Atributy cache|atributy]] nevíš rady, můžeš kromě zde uvedeného odkazu do wiki [http://geocaching.unas.cz/atributy-kese/index.htm použít i tento externí].  
  
9) Že si '''nezapomněl pridat hint'''<br>.
+
9) Že si '''nezapomněl přidat hint'''.<br>
Cache ale přece může být bez hintu viď? Ano, je to tak. Ovšem při schvalování je vždy trochu o reviewerově rozhodování...zapomněl autor hint přidat, nebo je bez hintu schválně? Co když je cache někde nekorektně uložená (třeba zakopaná) a autor nechce, aby to reviewer věděl? Nebude docházet díky tomu, že není hint, při hledání k ničení okolí? Pokud do Reviewer Note napíšeš, jak se věci s hintem mají (např. nezapomněl jsem, je to schválně), a upřesnění umístění cache, bude to reviewerem vždy přijato s povděkem, on při schvalování také hint pročítá a odhaduje, zda je místo na mapě a způsob uložení cache reálný.<br>
+
Cache ale přece může být bez hintu viď? Ano, je to tak. Ovšem při schvalování je vždy trochu o reviewerově rozhodování... zapomněl autor hint přidat, nebo je bez hintu schválně? Co když je cache někde nekorektně uložená (třeba zakopaná) a autor nechce, aby to reviewer věděl? Nebude docházet díky tomu, že není hint, při hledání k ničení okolí? Pokud do Reviewer Note napíšeš, jak se věci s hintem mají (např. nezapomněl jsem, je to schválně), a upřesnění umístění cache, bude to reviewerem vždy přijato s povděkem, on při schvalování také hint pročítá a odhaduje, zda je místo na mapě a způsob uložení cache reálný.<br>
 
Obzvláště při kombinaci Micro cache a No hints se za to přimlouvám. Rozhodně ušetříš reviewerovi jednu note o tom, zda si náhodou nezapomněl hint přidat, že by to bylo vzhledem k velikosti cache vhodné.
 
Obzvláště při kombinaci Micro cache a No hints se za to přimlouvám. Rozhodně ušetříš reviewerovi jednu note o tom, zda si náhodou nezapomněl hint přidat, že by to bylo vzhledem k velikosti cache vhodné.
  
 
10) Že '''máš správně [[Additional waypoints|Waypointy]] multicache'''.<br>
 
10) Že '''máš správně [[Additional waypoints|Waypointy]] multicache'''.<br>
Zkontroluj si v klidu všechny zadané souřadnice a pamatuj si, že u "virtuálních" zastávek, kde není ukrytá fyzická cache, ale jen se počítají nějaké věci (např. počty písmen) nebo odečítá číslo (např. z cedule), se doporučuje použít typ ''Question to Answer'' místo ''Stage of Multicache'' - dáváš tím najevo, že ti nevadí, když v budoucnu někdo umístí novou cache poblíž této zastávky. Samozřejmě můžeš nechat waypointy jako Stage of Multi, ale potom bude kolem nich "ochranné pásmo" 161m = minimální vzdálenost mezi cachemi, tahle volba je na tobě jakožto na vlastníkovi. Ovšem pokud pro to není zjevný důvod, tak to nedělej. Pokud uděláš jednu multinu přes celé město a ostatním tím znemožnís uložit nějakou jinou cache z důvodu tohoto blokování zastávek, rozhodně si tím nezískáš přátele.<br>
+
Zkontroluj si v klidu všechny zadané souřadnice a pamatuj si, že u "virtuálních" zastávek, kde není ukrytá fyzická cache, ale jen se počítají nějaké věci (např. počty písmen) nebo odečítá číslo (např. z cedule), se doporučuje použít typ ''Virtual stage'' místo ''Physical stage'' - dáváš tím najevo, že ti nevadí, když v budoucnu někdo umístí novou cache poblíž této zastávky. Samozřejmě můžeš nechat waypointy jako Physical stage, ale potom bude kolem nich "ochranné pásmo" 161m = minimální vzdálenost mezi cachemi, tahle volba je na tobě jakožto na vlastníkovi. Ovšem pokud pro to není zjevný důvod, tak to nedělej. Pokud uděláš jednu multinu přes celé město a ostatním tím znemožníš uložit nějakou jinou cache z důvodu tohoto blokování zastávek, rozhodně si tím nezískáš přátele.<br>
Pokud budeš v tomto případě autorem nově vznikající kolidující cache kontaktován nebo tě kontaktuje přímo reviewer, který se bude snažit problém kolize vyřešit, s dotazem, abys důvod ochranného pásma rozumně zdůvodnil, je velmi neslušné neodpovědět. Ale vím, že ty bys to neudělal a jistě bys na dotaz proč, co nejdříve odpověděl.
+
Pokud budeš v tomto případě autorem nově vznikající kolidující cache kontaktován nebo tě kontaktuje přímo reviewer, který se bude snažit problém [[kolize]] vyřešit, s dotazem, abys důvod ochranného pásma rozumně zdůvodnil, je velmi neslušné neodpovědět. Ale vím, že ty bys to neudělal a jistě bys na dotaz proč, co nejdříve odpověděl.
  
 
11) Že '''komunikuješ'''.<br>
 
11) Že '''komunikuješ'''.<br>
Řádka 74: Řádka 74:
  
 
''cacheři, kteří se na článku podíleli a podílejí (přímo textem či inspirací k doplnění):''Geohorse reviewer (Poník-většina textu v článku a nápad na vytvoření), minarjo (drobné stylové úpravy textu a odkazů pro lepší "zapadnutí" do wiki), ... a časem třeba i další.
 
''cacheři, kteří se na článku podíleli a podílejí (přímo textem či inspirací k doplnění):''Geohorse reviewer (Poník-většina textu v článku a nápad na vytvoření), minarjo (drobné stylové úpravy textu a odkazů pro lepší "zapadnutí" do wiki), ... a časem třeba i další.
 
 
 
  
 
[[Kategorie:Postupy]]
 
[[Kategorie:Postupy]]
 
[[Kategorie:Měli byste znát]]
 
[[Kategorie:Měli byste znát]]

Aktuální verze z 25. 1. 2015, 15:39

Následující doporučení jsou psána formou imaginárního dotazu od cachera - začátečníka na vhodné založení cache tak, aby byla pro reviewery dobře schválitelná a odpovědi na něj. Jistě to tak bude čtivější a poučnější. K dispozici je i článek s bodovým postupem založení cache a s radami, jak založit dobrou cache.


 Milá Sally,
 děkuji ti moc za rady jak založit dobrou cache.
 Mohla bys mi prosím poradit, jak to udělat, aby revieweři neměli se schvalováním mé cache moc práce?
 Děkuju,
 Fanda Nováček


Ahoj Fando,

Vím, že jsi šikovný kluk a pred založením sis přečetl Pravidla schvalování na Geocaching.com. Vím, že ti angličtina dělá trochu problémy, ale kamarádi geocacheři ti pravidla přeložili zde na GeoWiki, kde si je tedy můžeš pod uvedeným odkazem pročíst. Jsi hodný, že se snažíš reviewerům práci ulehčit a tak ti zkusím pomoci několika radami, které tobě i jim při schvalování pomůžou:

Komunikace s reviewerem při schvalování cache probíhá pomocí logu Reviewer note, nemusíš se bát svěřit se tam se vším i s řešením a popisem místa úkrytu. Všechny reviewer note se při publikování (zveřejnění cache) automaticky smažou. Takže žádný strach, nikdo jiný je kromě tebe a reviewera neuvidí. Je třeba si ale uvědomit, že Reviewer note se mailem reviewerům neposílají, ale čtou si je sami při procesu schvalování cache. Čili v okamžiku, kdy je cache již schválená (má svůj Published log), už na tvou poznámku Reviewer note nebudou nejspíš reagovat, jelikož se k nim nedostane - odpovědi by ses tak nedočkal. Čili je nutné v případě potřeby kontaktu reviewera po publikaci místo Reviewer note použít kontakt přes profil.

Reviewera se nemusíš bát, je to geocacher tak jako ty, jediný rozdíl mezi vámi je, že on přijal dobrovolnou práci schvalování keší a rád ti poradí, ty ale víš, že nemá na starost jen tebe a tak jeho nabídky pomoci nebudeš zneužívat a raději sám budeš pátrat a hledat odpověď v dostupných materiálech (Kamarádi, tato GeoWiki... gc.cz apod.)

Než aktivuješ listing (zaškrtnutím checkboxu "Yes, this listing is active" ve formuláři) a odešleš ho tím ke schvalování, znovu se ujistíš:

1) Že cache je na svém místě

2) Že máš v profilu své domovské souřadnice (aspoň přibližně) – použij tento link. Reviewerům se pak snáz odhaduje, jestli máš cache dostatečně blízko domova, abys o ni zvládl pečovat. Pokud ji dáváš dále než 150 km od domova (což ti při tvé první raději nedoporučuji) hned napiš jako reviewer note vysvětlení (např. že o ni zvládneš pečovat, protože tam máš např. babičku, za kterou pravidelně jezdíš). Je to slušné a ušetříš reviewerovi práci s tipováním tvého akčního rádiusu.

3) Že všechny stage a šifry mají jedno jasné řešení.
Ideální je užít někoho z kamarádů jako beta-testera, ale to už jsem ti říkala minule.

4) Že cache nemá žádnou kolizi.
Pravidla (Guidelines) doporučují minimální vzdálenost mezi jednotlivými cachemi aspoň 0.1míle = 161m - viz již zmíněná Pravidla schvalování, část Hustota cache (v angličtině nebo v češtině)
Pokud si nejsi jist a nemáš odlovené všechny cache v okolí, nerozpakuj se poprosit o prověření situace reviewera. Jak ho kontaktovat víš... ano, uděláš to přes jeho profil nebo přímým odkazem zde z článku Reviewer. Pokud se ti to přece jen stane a reviewer tě na to upozorní, tak zkus cache přesunout, nebo si vytipuj a zaměř jiné úkryty v okolí, zadej je ke cachi jako waypointy a napiš o tom do reviewer note - pak bude reviewer moci snadno ověřit, který z nich nekoliduje s okolními cachemi a informovat tě o tom. Pokud to nezvládneš, napiš o tom reviewerovi. Nikdy to nenechávej být bez jakékoliv reakce, i ty můžeš sám cache deaktivovat, je zbytečné čekat až jí reviewer po týdnech čekání na nějakou reakci od tebe sám archivuje. Přesný postup prověření kolize je popsaný v Založení cache.

5) Že zadané souřadnice ukazují na mapě, tam kde jsi cache nechal.
Zkontroluj si korektní umístění cache pomocí odkazu na mapy.cz přímo v listingu cache (Czech maps from mapy.cz). Pokud si chceš zkontrolovat umístění waypointů či finálovky, stačí jen na webu mapy.cz zadat souřadnice do políčka Hledej (nejlépe pomocí copy a paste a pak odmazat písmena N a E). Rozhodně přepni ze základní mapy na fotomapu (ta využívá letecké snímky a je i proto na rozdíl od základní kreslené velmi přesná). Pokud to takto provedeš, máš výbornou kontrolu, že jsi nikde neudělal chybu v souřadnicích a cache (stage) je opravdu tam, kde jí chceš mít... (typická chyba začátečníků je prohození W a E v souřadnicích zeměpisné délky či prohození souřadnic finálky se stage)
Pokud ti není jasné umístění cache z fotomapy, pravděpodobně nebude ani reviewerovi. Proto klidně už předem do poznámky Reviewer note napiš upřesnění místa a způsobu uložení cache. To samé platí, pokud místo leží uprostřed pole a dle fotomapy k němu nevede žádná cesta. Hned napiš, jak se dá ke keši přijít, aby se nemuselo pošlapávat např. obilí.

6) Že jsi při mystery nebo multi-cache nezapomněl na final stage waypoint.
Častý problém je zapomenutí na souřadnice finálního bodu. Nezapomínej uvádět souřadnice finálního bodu v mystery a multi keškách. Neboj se, uvádí se jako skrytý waypoint, vidíš ho pouze ty a reviewer (v menu vpravo nahoře Waypoints - Add a new waypoint - vyber "Hide this waypoint from view except by the owner or administrator" ), aby mohl reviewer posoudit, jestli finálovka neleží příliš blízko jiné cache a naopak - aby v budoucnosti nedošlo ke zveřejnění nové cache, která by byla finálovkou příliš blízko tvé.

7) Že Když je terén 1... myslíš na vozíčkáře.
Pokud chceš dát terén 1, pokus se zhodnotit, zda by mohla být cache odlovitelná i osobou na invalidním vozíku a přidat atribut Wheelchair accessible. Pokud si nejsi jist (ano, není lehké to odhadnout), tak to na atribut není a označ proto terén min. 1,5. Reviewer pak při schvalování neuvidí hlášku: "Terrain is level 1... WARNING: User didn't add the handicapped attribute." A nebude ti muset připisovat Reviewer note o tom, že by bylo dobré zhodnotit, zda je cache při tom jedničkovém terénu dostupná i pro tělesně postižené geocachery.

8) Že jsi nezapomněl přidat atributy (info o) cache.
Vím, říkáš si - není to povinnost, ale reviewer tě bude na chybějící atributy zbytečně upozorňovat a když tam nějaký přidáš, nic ti to neudělá a z listingu ti zmizí ošklivý žlutý rámeček s vykřičníkem. Geocachery to bude přijato s povděkem. Atributy přidáváš v Menu "Admin tools" -> "Edit Attributes". Pokud si s atributy nevíš rady, můžeš kromě zde uvedeného odkazu do wiki použít i tento externí.

9) Že si nezapomněl přidat hint.
Cache ale přece může být bez hintu viď? Ano, je to tak. Ovšem při schvalování je vždy trochu o reviewerově rozhodování... zapomněl autor hint přidat, nebo je bez hintu schválně? Co když je cache někde nekorektně uložená (třeba zakopaná) a autor nechce, aby to reviewer věděl? Nebude docházet díky tomu, že není hint, při hledání k ničení okolí? Pokud do Reviewer Note napíšeš, jak se věci s hintem mají (např. nezapomněl jsem, je to schválně), a upřesnění umístění cache, bude to reviewerem vždy přijato s povděkem, on při schvalování také hint pročítá a odhaduje, zda je místo na mapě a způsob uložení cache reálný.
Obzvláště při kombinaci Micro cache a No hints se za to přimlouvám. Rozhodně ušetříš reviewerovi jednu note o tom, zda si náhodou nezapomněl hint přidat, že by to bylo vzhledem k velikosti cache vhodné.

10) Že máš správně Waypointy multicache.
Zkontroluj si v klidu všechny zadané souřadnice a pamatuj si, že u "virtuálních" zastávek, kde není ukrytá fyzická cache, ale jen se počítají nějaké věci (např. počty písmen) nebo odečítá číslo (např. z cedule), se doporučuje použít typ Virtual stage místo Physical stage - dáváš tím najevo, že ti nevadí, když v budoucnu někdo umístí novou cache poblíž této zastávky. Samozřejmě můžeš nechat waypointy jako Physical stage, ale potom bude kolem nich "ochranné pásmo" 161m = minimální vzdálenost mezi cachemi, tahle volba je na tobě jakožto na vlastníkovi. Ovšem pokud pro to není zjevný důvod, tak to nedělej. Pokud uděláš jednu multinu přes celé město a ostatním tím znemožníš uložit nějakou jinou cache z důvodu tohoto blokování zastávek, rozhodně si tím nezískáš přátele.
Pokud budeš v tomto případě autorem nově vznikající kolidující cache kontaktován nebo tě kontaktuje přímo reviewer, který se bude snažit problém kolize vyřešit, s dotazem, abys důvod ochranného pásma rozumně zdůvodnil, je velmi neslušné neodpovědět. Ale vím, že ty bys to neudělal a jistě bys na dotaz proč, co nejdříve odpověděl.

11) Že komunikuješ.
Na reviewer note a dotazy reviewera je slušnost odpovědět, to ti snad nemusím říkat. Odpovědět co nejdříve je ostatně ve tvém zájmu, tak jako je v zájmu reviewera tvou cache zdárně dovést ke schválení. Pokud na reviewer note nebudeš nějak reagovat, tak o tom sice nikdo z tvých přátel a geocacherů nebude vědět, ale reviewer si o tobě nebude myslet nic pozitivního, to mi věř. Pokud na jeho dotazy a připomínky budeš úspěšně kašlat po dobu dvou týdnů, tak tvá cache bude archivována a to bys přeci nechtěl.

12) Že máš-li extra požadavky na schválení-např. při požadavku na konkrétní termín publikace, pak předáváš cache k publikaci s předstihem.
Jistě tě třeba už někdy napadlo, že bylo by super, kdyby ti reviewer schválil cache třeba ve tři hodiny ráno a tys mohl pročítat logy, jak se ti na cache valili rozespalí FTFkaři a jaká to byla sranda. No, v tom případě počítej s tím, že bys měl cache poslat minimálně tři dny před plánovaným schválením (netýká se eventů, nejpozdější doba pro publikaci eventu je 2 týdny předem) a do reviewer note popsat proč, co a kdy nejlépe publikovat a hlavně poděkovat.
Poslat cache na schválení několik hodin před požadovaným termínem se považuje za neslušné. Obzvlášť, když připíšeš "Schvalte mi to za hodinu!" Pokud máš nějaké takovéto požadavky, tak vždy pamatuj, že reviewer tu není jen pro tebe a nemusí ti vyhovět, je to jen jeho dobrá vůle a ochota ti splnit přání.
Čili čím dříve cache s požadavkem na konkrétní datum/čas publikace do fronty zařadíš, tím větší šanci na vyhovění tomuto požadavku máš (revieweři se stihnou lépe domluvit, kdo bude mít v danou dobu čas)

13) Že jsi slušný.
Nadáváním, jízlivými poznámkami a poukazováním na jiné schválené cache, schválení své cache neurychlíš, ale to ty víš. Naopak, pokud poděkuješ a popřeješ tomu co tvou cache bude schvalovat krásný den, ukážeš, že si slušný geocacher, jehož cache za snahu o schválení určitě stojí.

Pamatuj: Vše co upřesní myšlenku a způsob uložení cache, bude reviewerem přijato s povděkem a podstatně to urychlí schválení tvé keše.

Měj se krásně!

Tvá Sally

P.S. Pokud se chceš dozvědět více informací (nejen) k jednotlivým bodům, které jsou postupně doplňovány, tak Geohorse reviewer (Poník) tato doporučení dále rozšiřuje na webu Plzeňské geokomunity.

cacheři, kteří se na článku podíleli a podílejí (přímo textem či inspirací k doplnění):Geohorse reviewer (Poník-většina textu v článku a nápad na vytvoření), minarjo (drobné stylové úpravy textu a odkazů pro lepší "zapadnutí" do wiki), ... a časem třeba i další.