Dlouhodobá péče o cache

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání

Dlouhodobá péče o cache patří k základním odpovědnostem vlastníka. Pokud založíte novou cache, schválením a publikováním vaše odpovědnost nekončí. Cache se schvalují s tím, že by měly na místě vydržet co nejdéle. Je proto nutné sledovat, v jakém jsou stavu nebo zda se nezměnila situace na místě uložení, a v případě potřeby neodkladně přijmout nutná opatření.

Zde najdete několik rad, na co byste měli myslet, pokud vlastníte nějakou cache:

 1. Dříve, než založíte novou cache, přemýšlejte o vhodnosti místa a způsobu umístění. Snažte se vytvořit schránku, která bude trvanlivá a bude vyžadovat jen minimální údržbu.
 2. Pokud vás někdo informuje u problému s keší (chybějící, poškozená, mokrá apod.), prověřte její stav co nejdříve. Je-li třeba, uveďte cache dočasně mimo provoz (temporarily disabled), aby ostatní věděli, že ji nemají hledat. Tato funkce Vám dává rozumnou lhůtu (obvykle několik týdnů) k naplánování návštěvy cache.
 3. Věnujte pozornost logům Did Not Find (DNF, nenalezeno). Pokud jich je několik za sebou, cache může být ztracená, ačkoliv to nikdo nenahlásil. Můžete také zkusit napsat lidem, kteří logovali DNF, a zeptat se jich, kde hledali.
 4. Pokud zapíše DNF geocacher, který je ve hře nový, a vy jste si jisti, že cache je na místě, můžete mu poslat e-mailem nějaký tip, který mu pomůže s hledáním.
 5. Měli byste kontrolovat cache pravidelně, i když nikdo žádný problém nehlásí. Může být potřeba donést nový logbook, pokud už ve starém zbývá málo místa, nebo můžete doplnit předměty na výměnu.
 6. Vlastníci keší rovněž zodpovídají za kontrolu příspěvků, které jsou k listingu připsány. Mažte proto podvodné logy nebo logy, které nevyhovují daným požadavkům.
 7. Pokud jste při vytvoření listingu nepřidali žádné atributy, přidejte je kliknutím na edit attributes v pravém horním rohu stránky. Atributy pomáhají geocacherům zjistit, které cache nejlépe vyhovují jejich potřebám.


(Volný překlad článku Habits of a Good Geocache Owner z pravidelného zpravodaje Groundspeak Weekly Newsletter ze dne 10. února 2011.)

Kontrola a údržba

Při kontrole a údržbě fyzické cache byste měli věnovat pozornost především těmto doporučením:

 1. Vyměňte schránku, pokud ta stávající neodolává vlivům prostředí nebo je poškozená.
 2. Ujistěte se, že schránka nepropouští vodu a odstraňte z jejího obsahu smetí.
 3. Pokud se ve schránce nacházejí vlhké nebo mokré věci, vysušte je nebo odneste pryč.
 4. Zkontrolujte, kolik zbývá v logbooku volného místa. Je-li třeba, dodejte logbook náhradní.
 5. Před zimou raději do cache vkládejte obyčejné tužky. Propiska může zmrznout a přestat psát. Mějte u sebe náhradní tužku pro případ, že došlo k její ztrátě. Tužku při kontrole ořežte.
 6. Zjišťujte, zda se shoduje inventář trasovatelných předmětů (najdete v pravé části listingu) se skutečným stavem. Jako vlastník cache máte možnost přesunout předměty uvedené v inventáři na „neznámé místo“ (unknown location; viz Odstranění trackables z inventáře cache), pokud se v keši ve skutečnosti nenacházejí.
Firstaid-yes.gif

Pokud na nutnost údržby upozornil geocacher logem Needs Maintenance (vyžaduje údržbu), nezapomeňte po provedení opravy zapsat log Owner Maintenance, který odstraní příslušný atribut (viz obrázek) z listingu cache.

Logy (včetně Didn't find it, Write note, Needs archived, Needs maintenance, Will attend, Reviewer note, Owner Maintenance, Update Coordinates, Temporarily Disable Listing, Enable Listing, Archive, Annoucement, Publish Listing, Retract Listing) se zásadně nemažou, pokud nejsou vulgární, urážlivé a neslušné, nebo v případě Found It neoprávněné. Zůstavají natrvalo v historii listingu keše!

Viz také Životní cyklus cache

Adopce

Fyzická cache a její listing jsou majetkem autora. Pokud už se z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete o cache starat, zvažte možnost její adopce jiným geocacherem. Tímto způsobem lze převést veškeré povinnosti a práva plynoucí z vlastnictví cache na někoho jiného.

Nabídnout cache k adopci můžete buď přímým oslovením geocachera, o kterém si myslíte, že by mohl mít o adopci zájem, nebo veřejným oznámením (v listingu cache, v diskusním fóru na Geocaching.cz apod.).

Externí odkazy