Lab Cache
Lab cache (zkráceně česky jen labky) je speciálním typem cache, pod kterým se mohou skrývat různé nové testované typy keší. Po odlovu bývá jejím lovcům v některých případech nabídnut dotazník, ve kterém se mohou k labkám vyjádřit. Testované typy s kladným feedbackem se nádledně mohou objevit jako plnohodnotný typ cache. V České republice se labky poprvé objevily 15. prosince 2013 během konání mega-eventu Adventní geoskořápky 2013.
Lab cache většinou fungují stejně jako virtuálky (například na daném místě spočítat počet soch). Méně často se objevují jako tradičky - v takovém případě pro ně platí stejná pravidla, jako pro jiné fyzické keše (donavigovat na místo, najít cache a zapsat se do logbooku). Liší se však v tom, že v keši musíte najít speciální kód, bez jehož znalosti nelze takovou keš označit za nalezenou.
Obsah |
Historie testování
Dočasné megaeventové keše
Tento typ keší byl vyvinut s cílem vyřešit problém eventových keší. Na megaeventech jsou často publikovány nové eventové keše, avšak jelikož dočasné keše nejsou povoleny, končí takové keše často velmi zanedbané. Tento nový typ keší umožňuje megaeventům mít vlastní dočasné keše.
Keše pro jednu osobu
Při akci I <3 Geocaching v průběhu února 2014 mohli všichni PM hráči vytvořit jednu labku pro dalšího libovolného hráče. Po vytvoření listingu se autorovi zobrazil jeho tajný odkaz, který mohl následně rozeslat libovolnému počtu osob. Kdo první keš našel a kód v listingu zapsal, ten dostal bod a zároveň tím byl listing archivován.
Adventures
V únoru 2019 bylo vybráno prvních 250 geocacherů z celého světa, kteří mohli vytvořit vlastní sérii o maximálně pěti keších. Tento počet se postupně navyšoval, a o rok později již bylo na světě téměř 1500 sérií. Zároveň bylo zrušeno webové rozhraní a vytvořena nová aplikace, skrz kterou je možné labky logovat. Do února 2020 mohly být Adventures i fyzického rázu (krabičky, štítky, speciální zařízení, ...), od tohoto data mohou vznikat série již pouze virtuální (spočítej okna, opiš nápis ze dveří, ...). Zakladatelé dále mají na výběr z následujících možností:
Veřejné × Tajné
Veřejné série jsou v aplikaci přímo zobrazované. Tajné série je do aplikace nutné nejprve dostat naskenováním speciálního QR kódu.
Lineární × Volitelné pořadí
V případě lineární série musí lovci takovou sérii odlovit v udaném pořadí. Na mapě ale vidí, kam je další keše ze série zavedou.
Geofencing
Pod tímto neznámým slovem se skrývá volba vzdálenosti, ze které se lovcům objeví formulář pro zadání kódu. Minimální možnost je 20 metrů (do února 2020 to byl 1 metr), maximální vzdálenost 100km. Běžně se používá omezení v řádu desítek metrů. Doporučené je několik kilometrů, aby lovci bez datového připojení mohli sérii zalogovat například z blízké veřejné wifi. Do února 2020 bylo také možné toto omezení nezapínat, po vzniku několika gaučových sérií (např. Project-GC.com) bylo toto omezení u všech adventures zapnuto.
Text × Video
Listingy nemusí být tvořeny pouze textovými informacemi, ale i videi z portálu YouTube. Skrze video může být vysvětlen úkol ke zjištění kódu, stejně jako se lovci může zobrazit nějaké video za zadání správného kódu, případně dokončení celé série.
Vytvoření bonusové keše
Plnohodnotná bonusová keš (tradička či mysterka) je skvělým způsobem, jak na sérii upozornit i lovce, kteří adventures běžně neloví. Lovci mohou bonusové keši také udělit bod oblíbenosti, který Adventures přidělit nelze. Souřadnice bonusové keše (v případě, že se jedná o mysterku) se kačer dozví po navštívení všech labek z dané série. Vytvoření bonusové keše podléhá pravidlům pro publikování na webu geocaching.com.
Listingy a logování
Lab cache se započítávají do počtu vašich nálezů, avšak nikoliv do klasického seznamu nálezů. Seznam vámi odlovených labek lze rozkliknout přímo z vašeho profilu, záložky Geocaches.
Lab cache nemají své listingy přímo na geocaching.com, ale dají se zobrazit v aplikaci pro Android. Z tohoto důvodu však nedostanete za nalezení tohoto typu cache žádný suvenýr ani na něj nelze nastavit notifikace.
Aktivní Lab keše u nás
Přehled aktuálně aktivních labek je k dispozici v aplikaci, ale pro plánování vaší cesty lze využít některou z map dostupných na kačery spravovaných neoficiálních webech věnovaných Adventure Lab.
Na webu labgpx.cz spuštěném počátkem března 2020 se nachází jednak mapa aktivních lab sérií v ČR a někteřých v blízkém okolí (vždy pouze úvodní souřadnice), ale i jejich GPX soubory (využitelné např. pro Geoget). Další možností je mapa na webu georabbits.cz, kde jsou k nalezení aktivní labky v ČR a některých blízkém okolí a navíc jsou na mapě vidět i jednotlivé labky ze sérií.
Nezapomeňte, že žádný uvedený seznam aktivních sérií Adventure Lab nemusí být v daný okamžik aktuální. Jediným spolehlivým zdrojem je oficiální aplikace.
Megaeventové Lab keše u nás (2019 a 2020)
2019
Terezin games 2019 - Být druhý/Zweiter sein/To be second
AfterParty Plumlov 2019 - Vesele kravicky / Happy cows
Praga Astronomica - places of astronomical science
Praga Astronomica - history of astronomy
Praga Astronomica - city of astronomers
Adventní geoskořápky / Advent Geonutshells 2019
2020
Externí odkazy
- http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=314497 - Oznámení o spuštění Lab caches
- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.groundspeak.react.adventures - Aplikace pro Android
- https://www.geocaching.com/blog/2014/01/iheartgeocachingfaq/ - článek s FAQ ohledně akce I <3 Geocaching
- http://vypatlator.cz/lab/ - Generátor statistik pro ownery Adventures
- https://georabbits.cz/viewpage.php?page_id=33 - GPX soubory Adventure Lab (ČR a blízké okolí); OD 1. 3. 2020 DÁLE NEAKTUALIZOVÁNO
- https://labgpx.cz/ - nový web pro GPX soubory Adventure Lab (ČR a blízké okolí), nahradil výše uvedený počátkem března 2020
- https://georabbits.cz/alc/GeoGet/mapa.html - Neoficiální mapa Adventure Lab (ČR a blízké okolí, kompletní údaje)
- https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1CbuZErPABzTp34St2faQPS_-EL7g8vI- - Neoficiální mapa Adventure Lab (celosvětová, pouze úvodní souřadnice sérií a názvy)