Earthcache: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(Soutěž EarthCache Master:: aktualizace a upřesnění)
(Založení earthcache: přeformulování, doplnění)
Řádka 4: Řádka 4:
  
 
== Založení earthcache ==
 
== Založení earthcache ==
# Na [[Geocaching.com]] se vyplňuje stejný formulář jako při [[Založení cache|zakládání běžných cachí]], postup se příliš neliší. Navíc je geologická charakteristika jevu, který je earthcachí zviditelňován. Dále je třeba uvést právní status mista, kam budou lidé chodit (např. v národních parcích v USA nedovolí [[Tradiční Cache|tradiční cache]], ale virtuální earthcache už ano).
+
# Na [[Geocaching.com]] se vyplňuje stejný formulář jako při [[Založení cache|zakládání]] běžných cachí. Postup se příliš neliší. Nelze však založit earthcache, kdekoliv se autorovi zlíbí. Důležité je, aby ukázala na nějaký geologický jev a srozumitelným způsobem v listingu tento jev vysvětlila. U earthcachí neplatí podmínka minimální vzdálenosti 161 metrů od ostatních cachí. Earthcache však zřejmě nebude schválena, pokud se již v okolí (není přesně specifikováno, jak daleko) nachází earthcache s podobnou tématikou.
# Druhou zvláštností je výslovný požadavek na kontakt a telefonní číslo majitele/správce pozemku, kde se daná earthcache bude nacházet. Toto je potřeba uvést do poznámky pro reviewera (''Note to Reviewer'').  
+
# Druhou zvláštností je výslovný požadavek na kontakt a telefonní číslo majitele/správce pozemku, kde se daná earthcache bude nacházet. Dále je třeba uvést právní status mista, kam budou lidé chodit (např. v národních parcích v USA nedovolí [[Tradiční Cache|tradiční cache]], ale virtuální earthcache už ano). Toto je potřeba uvést do poznámky pro reviewera (''Note to Reviewer'').  
# [[Listing]] má být napsán tak, aby byl pochopitelný pro průměrného amerického středoškoláka (jejich požadavek). Oproti jiným keším (kde stačí čeština) tak kromě nepovinné češtiny MUSÍ být v textu anglická verze vystihující hlavní charakteristiku místa a požadavky na uznání návštěvy (earthkeše jsou zkrátka více mezinárodní než jiné typy)
+
# [[Listing]] má být napsán tak, aby byl pochopitelný pro průměrného amerického středoškoláka. Oproti jiným keším (kde stačí čeština) tak kromě nepovinné češtiny musí být v textu anglická verze. Ta může být stručnější, ale musí vystihovat hlavní charakteristiku místa a požadavky na uznání návštěvy (earthkeše jsou zkrátka více mezinárodní než jiné typy).
# Podmínkou schválení je, aby to jednak byla [[Virtuální Cache|virtuální cache]], a zároveň splnění vzdělávacího cíle (tj. odpověď na vzdělávací otázku či otázky). Tedy nestačí jen přiložené foto, nejraději mají výsledek nějakého měření. Postačí však i např. požadavek na zaslání nějakých zjištěných informací mailem autorovi. Nemají to ale být informace, které lze snadno najít na webu. Autor rovněž nemá vyžadovat odpovědi na otázky, které se nedají zjistit na místě.
+
# Earthcache musí být pouze virtuální, tj. na místě se nenachází žádná fyzická schránka. Zároveň musí být koncipována tak, aby návštěvníci při plnění úkolů neničili přírodu a majetek.  
# Vlastník earthkeše tedy může typicky požadovat jako důkaz návštěvy např. přiložení fotografie z místa k logu a k tomu zaslání e-mailu s odpověďmi na kontrolní otázky. Oproti fyzickým keším tedy JE zde podmínka vymahatelná pro uznání logu (nejde o fyzickou keš)
+
# Earthcache plní vzdělávací účel. Autor musí vymyslet úkoly a vyžadovat jejich splnění jako podmínku uznání logu. Úkoly musí být splnitelné přímo na místě a musí se vztahovat ke geologii daného místa. Nelze požadovat odpovědi na otázky, které návštěvníci musí hledat na internetu. Úkolem může být např. nějaké měření či odhad, případně zjištění nějakých údajů z informačních tabulí. Návštěvník úkoly obvykle splní zasláním e-mailu s odpovědmi autorovi earthcache. Autor může vymyslet i netradiční úkoly i jiný způsob prokázání jejich splnění. Musí to však vyhovovat níže uvedeným pravidlům zakládání.
# Earthcache nejsou schvalovány běžnými reviewery, kteří schvalují ostatní typy keší. Schvalování mají na starosti revieweři pověření Americkou geologickou společností (GSA), pod jejíž záštitou projekt probíhá. Tito revieweři se skrývají pod přezdívkou ''geoawareXX'' kde XX je zpravidla kód země (pokud je XX prázdné pak jde přímo o "jádro" geoaware týmu v USA). Komunikace v reviewer note proto probíhá zásadně v angličtině, kterou ovládájí (lépe či hůře :)) všichni revieweři
+
# Autor earthkeše může požadovat jako důkaz návštěvy přiložení fotografie z místa k internetovému logu. Na rozdíl od fyzických cachí je tato podmínka k uznání návštěvy vymahatelná. Autor však nemůže předepisovat, co a jak má návštěvník vyfotografovat (např. pohled do tváře, fotografie s GPS a podobně). Pokud je takový požadavek uveden, považuje se za dobrovolný. Záleží jen na vůli návštěvníka, zda autorovu přání vyhoví. Autor tedy smí smazat log bez přiložené fotografie, ale není oprávněn mazat, pokud přiložená fotografie nevyhoví jeho požadavkům na obsah. Přiložení fotografie navíc nemůže být jedinou podmínkou pro uznání logu. Vždy musí být doplněno úkoly zmíněnými v předchozím bodě.
 +
# Earthcache nejsou schvalovány běžnými reviewery, kteří schvalují ostatní typy keší. Schvalování mají na starosti revieweři pověření Americkou geologickou společností (GSA), pod jejíž záštitou projekt probíhá. Tito revieweři se skrývají pod přezdívkou ''geoawareXX'' kde XX je zpravidla kód země (pokud je XX prázdné, pak jde přímo o "jádro" týmu v USA). Komunikace v ''reviewer note'' proto probíhá zásadně v angličtině, kterou ovládájí (na různé úrovni) všichni revieweři.
  
'''Nezapomeňte, ze cílem earthcache je se vzdělávat!'''
+
'''Nezapomeňte, že cílem earthcache je se vzdělávat!'''
  
 
=== Podmínky GSA pro založení earthcache ===
 
=== Podmínky GSA pro založení earthcache ===

Verze z 7. 11. 2010, 13:29

Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Unknowncache.gif Mystery Cache
Earthcache.gif Earthcache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Labs.png Lab Cache
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Cce.gif Community Celebration Event
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark


Earthcache je obdoba dnes již na Geocaching.com nezakládaných virtuálních cachí. Zakládá se v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se naší Země. Podobně jako u virtuálních cachí není úkolem najít cache, ale dojít si na dané místo, zjistit si pár informací, udělat nějaké fotky atd. Vždy záleží na přání autora, jaké podmínky uznání logu stanoví.

Založení earthcache

  1. Na Geocaching.com se vyplňuje stejný formulář jako při zakládání běžných cachí. Postup se příliš neliší. Nelze však založit earthcache, kdekoliv se autorovi zlíbí. Důležité je, aby ukázala na nějaký geologický jev a srozumitelným způsobem v listingu tento jev vysvětlila. U earthcachí neplatí podmínka minimální vzdálenosti 161 metrů od ostatních cachí. Earthcache však zřejmě nebude schválena, pokud se již v okolí (není přesně specifikováno, jak daleko) nachází earthcache s podobnou tématikou.
  2. Druhou zvláštností je výslovný požadavek na kontakt a telefonní číslo majitele/správce pozemku, kde se daná earthcache bude nacházet. Dále je třeba uvést právní status mista, kam budou lidé chodit (např. v národních parcích v USA nedovolí tradiční cache, ale virtuální earthcache už ano). Toto je potřeba uvést do poznámky pro reviewera (Note to Reviewer).
  3. Listing má být napsán tak, aby byl pochopitelný pro průměrného amerického středoškoláka. Oproti jiným keším (kde stačí čeština) tak kromě nepovinné češtiny musí být v textu anglická verze. Ta může být stručnější, ale musí vystihovat hlavní charakteristiku místa a požadavky na uznání návštěvy (earthkeše jsou zkrátka více mezinárodní než jiné typy).
  4. Earthcache musí být pouze virtuální, tj. na místě se nenachází žádná fyzická schránka. Zároveň musí být koncipována tak, aby návštěvníci při plnění úkolů neničili přírodu a majetek.
  5. Earthcache plní vzdělávací účel. Autor musí vymyslet úkoly a vyžadovat jejich splnění jako podmínku uznání logu. Úkoly musí být splnitelné přímo na místě a musí se vztahovat ke geologii daného místa. Nelze požadovat odpovědi na otázky, které návštěvníci musí hledat na internetu. Úkolem může být např. nějaké měření či odhad, případně zjištění nějakých údajů z informačních tabulí. Návštěvník úkoly obvykle splní zasláním e-mailu s odpovědmi autorovi earthcache. Autor může vymyslet i netradiční úkoly i jiný způsob prokázání jejich splnění. Musí to však vyhovovat níže uvedeným pravidlům zakládání.
  6. Autor earthkeše může požadovat jako důkaz návštěvy přiložení fotografie z místa k internetovému logu. Na rozdíl od fyzických cachí je tato podmínka k uznání návštěvy vymahatelná. Autor však nemůže předepisovat, co a jak má návštěvník vyfotografovat (např. pohled do tváře, fotografie s GPS a podobně). Pokud je takový požadavek uveden, považuje se za dobrovolný. Záleží jen na vůli návštěvníka, zda autorovu přání vyhoví. Autor tedy smí smazat log bez přiložené fotografie, ale není oprávněn mazat, pokud přiložená fotografie nevyhoví jeho požadavkům na obsah. Přiložení fotografie navíc nemůže být jedinou podmínkou pro uznání logu. Vždy musí být doplněno úkoly zmíněnými v předchozím bodě.
  7. Earthcache nejsou schvalovány běžnými reviewery, kteří schvalují ostatní typy keší. Schvalování mají na starosti revieweři pověření Americkou geologickou společností (GSA), pod jejíž záštitou projekt probíhá. Tito revieweři se skrývají pod přezdívkou geoawareXX kde XX je zpravidla kód země (pokud je XX prázdné, pak jde přímo o "jádro" týmu v USA). Komunikace v reviewer note proto probíhá zásadně v angličtině, kterou ovládájí (na různé úrovni) všichni revieweři.

Nezapomeňte, že cílem earthcache je se vzdělávat!

Podmínky GSA pro založení earthcache

Originální anglický text najdete zde. (Tato verze pravidel je platná od 11. 1. 2010.)

  1. Stránky earthcache musejí poskytovat vědecké ponaučení o Zemi. Přivádějí lidi na místa, která mohou pomoci vysvětlit tvorbu krajiny, nebo na místa zajímavých jevů jako vrásy, zlomy, poruchy nebo odhalit, jak vědci poznávají naši Zemi (jako např. naleziště zkamenělin atd.).
  2. Stránky earthcache musejí být vzdělávací. Poskytují přesná, ale jednoduchá vysvětlení toho, co návštěvníci uvidí na daném místě. Poznámky ke keši musí být doložitelné a musí se počítat s tím, že návštěvník nemá předchozí znalosti geologie. Vzdělávací text musí být napsán pro čtenáře ve věku středoškolského studenta (14 let). Vyhněte se přímému opisování z webových zdrojů (plagiátorství) a citujte použité zdroje, kde to je vhodné. Je možné přidat i další technické nebo vědecké poznámky pro odbornou veřejnost. Všechny poznámky mohou být zapsány v místním jazyce, ale zároveň musí být také v angličtině.
  3. Earthcache může být buď jednoduchá (jedno místo), nebo vícenásobná virtuální keš. Na místě se nesmí zanéchávat žádné předměty, krabičky nebo fyzické keše. Je nutné, abyste místo navštívili v nedávné době (ne více než před dvěma měsíci), zkontrolovali, že místo je bezpečné a vícekrát zaměřili GPS pozici, a ujistili se tak o přesnosti souřadnic. Jste zodpovědni za vyřazení keše z provozu („disable“), pokud se vlivem vnějších okolností změní přístup, bezpečnost či jiné záležitosti.
  4. Earthcache by měly upozorňovat na nějaký jedinečný úkaz. should highlight a unique feature. Earthcache, které kopírují informace existujících earthcachí o daném místě nebo souvisejících místech, mohou být odstraněny. Earthcache by měly být vytvářeny tak, aby návštěvníkovi daného regionu poskytly jedinečné zážitky. Vícenásobné earthcache zaměřené na stejný jev by měly být rušeny (nebo by mělo být bráněno jejich vzniku – v originále „should be avoided“, obojí překlad je možný, pozn. překl.). Základním pravidlem je tedy obsah spíše než blízkost keší.
  5. Stránky earthcache se řídí pravidly geacachingu a dodržují princip outdoorové etiky nezanechávat žádné stopy („Leave No Trace“). Používejte waypointy k zajištění toho, že kačeři použijí správné přístupové cesty. Používejte pouze existující cesty. Nevytvářejte nové cesty k místu, aby byl omezen negativní dopad na danou lokalitu. Stránky earthcache mají zdůraznit princip sbírání fotografií – ne vzorků. Pokud však nehrozí nebezpečí poškození místa, které je mimo systém veřejných pozemků, a pokud to povolil vlastník pozemku, mohou se sbírat malé vzorky jako součást zážitků z hledání keše.
  6. Logování earthcache musí zahrnovat aktivní účast návštěvníka při plnění vzdělávacího úkolu, který se vztahuje ke geologii daného místa. To může zahrnovat měření nebo odhad velikosti nějakého jevu nebo vlastnosti daného místa, sbírání a zapisování dat (např. čas přílivu) nebo zaslání e-mailu autorovi, ve kterém bude odpověď na geologické otázky, které lze vyčíst na informačních tabulích. Samotné pořízení fotografie nebo požadavek hledání informací na internetu nesplňují tato pravidla pro logování. Požadavky na zvláštní obsah fotografií (např. že mají ukazovat návštěvníkovu tvář) se budou považovat za dodatečné podmínky pro logování a musí být nepovinné. Vlastníci keší nesmějí smazat log návštěvníka keše založený výhradně na dobrovolných úkolech.
  7. Earthcache vytvořené na soukromých i veřejných pozemcích musejí mít před odesláním žádosti povolení od majitele pozemku (v závislosti na místních právních předpisech a zvycích). Pokud je to třeba, musí mít písemné schválení příslušného orgánu, který dané území spravuje. V době odeslání žádosti musí být v poznámce pro reviewera (Note to Reviewer) udáno jméno a kontaktní údaje osoby, od které máte povolení. Vytvořený text by měl být zaslán správci pozemku ke schválení. Povšimněte si prosím, že umístění earthcache v chráněném území Vás neopravňuje k používání jeho loga v textu. Například logo US National Park Service (NPS) se smí vkládat do textů stránek pouze earthcachí, které vytvořili zaměstnanci NPS.


  1. Všechny earthcache musí před zveřejněním schválit Americká geologická společnost (The Geological Society of America, GSA), která prověří vhodnost místa a vzdělávací standard textu.
  2. Poškození místa je nepřijatelné. Prosíme, berte ohled na křehké ekosystémy.
  3. GSA si ponechává právo editovat, měnit, mazat nebo archivovat jakoukoliv earthcache, která není v souladu s těmito pravidly, nebo právo k jakýmkoliv jiným záměrům, které její tým považuje za vhodné.

Titul EarthCache Master

Bronzový odznak EarthCache Master.

Provozovatel programu EarthCache uděluje titul Earthcache Master. Můžete o něj požádat poté, co splníte dané podmínky. Titul se uděluje ve čtyřech úrovních. Podmínky udělení jsou následující:

  • bronzová úroveň – navštívit nejméně 3 earthcache v alespoň 2 zemích;
  • stříbrná úroveň – navštívit nejméně 6 earthcachí v alespoň 3 zemích a založit alespoň 1 vlastní earthcache;
  • zlatá úroveň – navštívit nejméně 12 earthcachí v alespoň 4 zemích a založit alespoň 2 vlastní earthcache;
  • platinová úroveň – navštívit nejméně 20 earthcachí v alespoň 5 zemích a založit alespoň 3 vlastní earthcache.

O titul můžete požádat pomocí formuláře, v němž vyplníte své kontaktní údaje a uvedete kódy navštívených a založených earthcachí. U navštívených se uvádí též země. GSA vám zašle potvrzující e-mail, ve kterém bude uveden odkaz, který si můžete vložit do svého profilu na GC.com. V e-shopu si také můžete zakoupit odznak. (Od srpna 2010 se již z finančních důvodů odznaky neposílají automaticky každému, kdo o titul Earthcache Master požádá.)