Multi-Cache: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (Offset Multi-Cache: interpunkce)
(nové typy waypointů + změna editoru při vytváření multikeší)
Řádka 1: Řádka 1:
 
{{TypyCache}}
 
{{TypyCache}}
'''Multi-cache''' se skládá ze dvou nebo více částí. Je mnoho variant, ale většinou multi-cache obsahuje návod/výpočet k nalezení další cache či mezizastávky a druhá cache/mezizastávka má návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do [[vzorce]] ''(pro [[owner]]y: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat [[vzorce|konvence pro vzorce]], obvyklé v geocachingu, můžete přidat odkaz na [[ověřování finálních souřadnic]])''. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš). Jednotlivé mezizastávky se zpravidla označují [[stage]]. Posunutá cache (dojdete na místo a dostanete instrukce pro danou cache) se počítá též jako multi-cache.
+
'''Multi-cache''' se skládá ze dvou nebo více částí. V zásadě se dělí na dvě varianty: klasická Multi-cache a Offset Multi-cache.  
  
Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, [[Ciferace|ciferací]] (crossfoot), [[Prime Factor]] a další v závislosti na invenci autora.
+
'''Délka multi-cache''' není pravidly omezena. Skrze zakládací formulář lze zadat 9 [[Additional waypoints|waypointů]], další je nutné zadat přes položku ''Edit Waypoints'' v menu listingu po jeho založení. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný [[atributy|atribut]], aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multi, které se tímto neřídí. Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1KVVN Krkonose Crossing (GC1KVVN)] v Krkonoších. U dlouhých multi-cache je však dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.
  
Délka multi-cache není pravidly omezena. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný atribut, aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multi, které se tímto neřídí. Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1KVVN Krkonose Crossing (GC1KVVN)] v Krkonoších.
+
==Klasická Multi-Cache ==
 
+
Klasická Multi-cache se skládá z několika fyzických stagí. Začíná vždy na úvodních souřadnicích, kde je k nalezení obvykle krabička či plíšek obsahující souřadnice (/návod/výpočet) další fyzické zastávky a druhá zastávka má opět souřadnice/návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále až k souřadnicím finálky. Jednotlivé mezizastávky se zpravidla označují [[stage]] a v případě klasických multikeší jsou tyto stage (vyjma té na úvodních souřadnicích) označovány typem [[Additional waypoints|waypointu]] physical. Na všechny zastávky, úvodní souřadnice i finálku se vztahuje kolizní pravidlo.  
U dlouhých multi-cache je dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.
+
  
 
== Offset Multi-Cache ==
 
== Offset Multi-Cache ==
'''Offset Multi-Cache''' je neoficiální označení [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Multi-Cache Multi-Cache], která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. [[kolize]] s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Stage stage] s jednoduchým zjištěním číselných hodnot.
+
'''Offset Multi-Cache''' je neoficiální označení [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Multi-Cache Multi-Cache], která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. [[kolize]] s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu [http://wiki.geocaching.cz/wiki/Stage stage] s jednoduchým zjištěním číselných hodnot. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do [[vzorce]] ''(pro [[owner]]y: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat [[vzorce|konvence pro vzorce]], obvyklé v geocachingu, můžete přidat odkaz na [[ověřování finálních souřadnic]])''. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš).
 +
Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, [[Ciferace|ciferací]] (crossfoot), [[Prime Factor]] a další v závislosti na invenci autora.  
  
 
Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2G0YC Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC)] v Brně.
 
Příkladem může být [http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2G0YC Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC)] v Brně.

Verze z 14. 5. 2014, 15:41

Typy cache
Tradicni.gif Tradiční Cache
Multicache.gif Multi-Cache
Unknowncache.gif Mystery Cache
Earthcache.gif Earthcache
Lettercache.gif Letterbox hybrid
Wherigocache.gif Wherigo Cache
Virtualcache.gif Virtuální Cache
Webcamcache.gif Webcam Cache
Labs.png Lab Cache
Eventcache.gif Event cache
Cito.gif CITO event
Megaeventcache.gif Mega-Event cache
Giga 16.gif Giga-Event cache
Gpsadventures.gif GPS Adventures Maze Exhibit
Cce.gif Community Celebration Event
Groundspeak HQ ikona.gif Groundspeak Headquarters
Lostandfoundikona.gif Groundspeak Lost and Found Celebration
Blockparty.png Groundspeak Block Party
Event 10 ikona.png Lost and Found Event Cache
Projectape.gif Project A.P.E. Cache
Locationless.gif Locationless Cache
Benchmarkikona.gif NGS Benchmark

Multi-cache se skládá ze dvou nebo více částí. V zásadě se dělí na dvě varianty: klasická Multi-cache a Offset Multi-cache.

Délka multi-cache není pravidly omezena. Skrze zakládací formulář lze zadat 9 waypointů, další je nutné zadat přes položku Edit Waypoints v menu listingu po jeho založení. U dlouhé multi-cache je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný atribut, aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multi, které se tímto neřídí. Příkladem může být Krkonose Crossing (GC1KVVN) v Krkonoších. U dlouhých multi-cache je však dobré uvažovat o způsobu lovu cache a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.

Klasická Multi-Cache

Klasická Multi-cache se skládá z několika fyzických stagí. Začíná vždy na úvodních souřadnicích, kde je k nalezení obvykle krabička či plíšek obsahující souřadnice (/návod/výpočet) další fyzické zastávky a druhá zastávka má opět souřadnice/návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále až k souřadnicím finálky. Jednotlivé mezizastávky se zpravidla označují stage a v případě klasických multikeší jsou tyto stage (vyjma té na úvodních souřadnicích) označovány typem waypointu physical. Na všechny zastávky, úvodní souřadnice i finálku se vztahuje kolizní pravidlo.

Offset Multi-Cache

Offset Multi-Cache je neoficiální označení Multi-Cache, která má svoji finální stage nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. kolize s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má Offset Multi-Cache pouze jednu stage s jednoduchým zjištěním číselných hodnot. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Na základě těchto zjištěných indícií dosadíte do vzorce (pro ownery: snažte se při vymýšlení výpočtu souřadnic dodržovat konvence pro vzorce, obvyklé v geocachingu, můžete přidat odkaz na ověřování finálních souřadnic). Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá krabička(keš). Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, ciferací (crossfoot), Prime Factor a další v závislosti na invenci autora.

Příkladem může být Sloup kanclere Zderada (GC2G0YC) v Brně.