Etiketa: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
m (1 revizi)
m
 
(Není zobrazeno 22 mezilehlých verzí od 5 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
[[Etiketa]] anebo zásady slušného chování v [[geocaching]]u.
+
Etiketa a etika, anebo zásady slušného chování v [[geocaching]]u.
* Chovejte se ohleduplně. Neničte přírodu, budovy a podobně, abyste se dostali ke [[cache|cachi]]. Nepřelézejte ploty a ne zanechávejte po sobě nepořádek, který by dal [[geocaching]]u špatnou vizitku. Vezměte si příklad z [[CITO]].
+
* '''Pokud jsou v okolí keše cizí nezasvěcené osoby ([[mudla]]), kteří vás sledují, tak se nehledá''', aby nedošlo k prozrazení úkrytu, nebo dokonce ke zničení nebo ztrátě keše!
 +
* Chovejte se ohleduplně. Neničte přírodu, budovy a podobně, abyste se dostali ke [[cache|cachi]]. Nepřelézejte ploty a nezanechávejte po sobě nepořádek, který by dal [[geocaching]]u špatnou vizitku. Vezměte si příklad z [[CITO]].
 
* Nalezené [[travelbug]]y a [[geocoin]]y, tj. [[Aktivace travelbugu nebo geocoinu|aktivované]] předměty umístěné v [[cache|keši]] si neponechávejte příliš dlouho. Účelem těchto předmětů je cestovat a plnit určitý úkol a to se jim ve vašem šuplíku nepovede. Pokud budete mít tyto předměty v držení déle, informujte jejich majitele. V žádném případě si tyto předměty neponechávejte!  
 
* Nalezené [[travelbug]]y a [[geocoin]]y, tj. [[Aktivace travelbugu nebo geocoinu|aktivované]] předměty umístěné v [[cache|keši]] si neponechávejte příliš dlouho. Účelem těchto předmětů je cestovat a plnit určitý úkol a to se jim ve vašem šuplíku nepovede. Pokud budete mít tyto předměty v držení déle, informujte jejich majitele. V žádném případě si tyto předměty neponechávejte!  
* Další předměty umístěné v keši jsou povětšinou drobnosti určené k výměně (kterou ale nemusíte provádět), ev. prémie pro [[FTF]] nálezce nebo personalisované předměty (vložené většinou zakladatelem keše) určené ke sběratelským účelům - např. ze série CWG (Czech Wood Geocoin - viz katalog na http://www.volny.cz/jpa/katalog.html). Je slušností vložit do keše tolik předmětů, kolik jich nálezce vybírá (anebo více, pokud máte tu možnost a keš je prázdná).
+
* Další předměty umístěné v keši jsou povětšinou drobnosti určené k výměně (kterou ale nemusíte provádět), ev. prémie pro [[FTF]] nálezce nebo personalisované předměty (vložené většinou zakladatelem keše) určené ke sběratelským účelům - např. ze série CWG (Czech Wood Geocoin - viz katalog na http://www.volny.cz/jpa/katalog.html). Je slušností vložit do keše tolik předmětů, kolik jich nálezce vybírá (anebo více, pokud máte tu možnost a keš je prázdná), v každém případě ale přinejmenším o stejné nebo vyšší celkové hodnotě, než kterou si berete.
* [[Log]]ujte své nálezy. Vaše zápisy jsou tou jedinou odměnou co autor za [[založení cache]] má, měly být tedy i slušně formulované, i když se Vám keš (její umístění, obtížnost nebo obsah) nelíbila a chcete to autorovi sdělit.
+
* [[Log]]ujte své nálezy. Vaše zápisy jsou tou jedinou odměnou co autor za [[založení cache]] má, měly by být tedy i slušně formulované, i když se Vám keš (její umístění, obtížnost nebo obsah) nelíbila a chcete to autorovi sdělit. '''K zalogování nálezu opravdu nestačí jen keš vidět''' ("viděl jsem keš na stromě, ale se svým pupkem tam nevylezu"), '''opravdu musíte být zapsán v logbooku.'''.
* Je vhodné upozornit autora na jakékoli problémy, na které jste při hledání či vyzvedávání keše měli. Také je dobré popsat každé poškození keše, ev. její vyrabování, chybějící tužku nebo docházející nebo rozmočený [[logbook|deník - logbook]]. Pokud sebou nosíte [[repair kit]], každý autor ocení, když jeho keši poskytnete "první pomoc" - doplníte tužku, vysušíte obsah, vyměníte [[logbook|deník]], ev. zalepíte prasklinu.
+
* [[Log]]ujte na [[gc.com]] své NEnálezy. Zapsat si u keše [[Zkratky|DNF (Didn't find it)]] není ostudou, ani se za to žádné body neodečítají. Naopak, váš zápis o tom, že keš možná není tam, kde by měla být, pomůže ostatním a ownera upozorní na něco, co by měl zkontrolovat.
 +
* Ne[[log]]ujte si nález své vlastní krabičky, kterou jste si sami založili. To se považuje za neetické, ačkoliv to systém technicky umožňuje, a přinejmenším byste se stali terčem všeobecného posměchu. Když jste si ji sami uložili, tak ji přeci nemusíte hledat. U [[event]]ů tohle pravidlo neplatí, tam loguje návštěvu i [[owner]].
 +
* Je přinejmenším podivné logovat si nález u jedné keše, nebo eventu víckrát než jednou. Na jeden [[GC kód]] prostě jen '''jeden''' log Found It, nebo jen jeden log Attended, i když vám třeba [[owner]] takovou možnost v [[listing]]u přímo nabízí. Ani když je keš mezitím přemístěna na jiné místo. Je to nelogické a prostě se to nedělá. Ani [[Groundspeak]] to nepovoluje ("one time only" [http://support.groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=534 Found It]). Navíc pak takové duplicitní logy dělají záhadné počty ve statistikách a jejich dohledání dříve bylo velmi obtížné. Nyní se dá použít [http://project-gc.com/Profile/findbadlogs/ http://project-gc.com/Profile/findbadlogs/], kam stačí doplnit nick, a ono to vyhledá duplicitní, vícenásobné logy. A takové by měl smazat [[owner]] keše, když už to neudělá nálezce.
 +
* Pokud hledá a najde keš skupina několika nálezců, každý se zapíše do logbooku svým vlastním nickem, pod kterým bude logovat i na webu nebo v aplikaci. Zápis ad hoc společným "hromadným nickem" typu "BFLMPSVZ" nebo "kačeři z Krkonoš" je nepřípustný, protože z něj nelze identifikovat jednotlivé oprávněné nálezce. Jejich logy pak owner může (a také by měl) dle pravidel smazat. Často se tak děje pod záminkou šetření místa v logbooku, zejména na [[Power trail]], kde to owneři tolerují a někdy i doporučují. Přesto to nedělejte, zejména ne v jiných keších.
 +
* Je vhodné upozornit autora na jakékoli problémy, na které jste při hledání či vyzvedávání keše narazili. Také je dobré popsat každé poškození keše, ev. její vyrabování nebo docházející nebo rozmočený [[logbook|deník - logbook]]. Pokud sebou nosíte [[repair kit]], každý autor obvykle ocení, když jeho keši poskytnete "první pomoc" - doplníte tužku, vysušíte obsah, vyměníte [[logbook|deník]], ev. zalepíte prasklinu.
 +
* Neprozrazujte konkrétní místa ukrytí [[keš]]í, nebo provedení schránek, fotografiemi ani slovně, a to ani na fóru [[gc.cz]], ani na facebooku, ani nikde jinde. Zkazili byste tím ostatním radost z vlastního nálezu, a ani [[owner]] by nebyl potěšen.
 +
* [[Geocacher|Kačeři]] si mezi sebou zpravidla tykají, i když se vidí poprvé, a to bez ohledu na věk, pohlaví, nebo tituly. Všichni jsme přeci stejně postižení. Plati jak na [[:Kategorie:Servery_pro_geocaching|diskusním fóru]], tak i v reálné světě, když se potkají u nějaké [[keš]]e, nebo na [[event]]u.
 +
 
 +
[[kategorie:Měli byste znát]]

Aktuální verze z 16. 4. 2020, 02:26

Etiketa a etika, anebo zásady slušného chování v geocachingu.

  • Pokud jsou v okolí keše cizí nezasvěcené osoby (mudla), kteří vás sledují, tak se nehledá, aby nedošlo k prozrazení úkrytu, nebo dokonce ke zničení nebo ztrátě keše!
  • Chovejte se ohleduplně. Neničte přírodu, budovy a podobně, abyste se dostali ke cachi. Nepřelézejte ploty a nezanechávejte po sobě nepořádek, který by dal geocachingu špatnou vizitku. Vezměte si příklad z CITO.
  • Nalezené travelbugy a geocoiny, tj. aktivované předměty umístěné v keši si neponechávejte příliš dlouho. Účelem těchto předmětů je cestovat a plnit určitý úkol a to se jim ve vašem šuplíku nepovede. Pokud budete mít tyto předměty v držení déle, informujte jejich majitele. V žádném případě si tyto předměty neponechávejte!
  • Další předměty umístěné v keši jsou povětšinou drobnosti určené k výměně (kterou ale nemusíte provádět), ev. prémie pro FTF nálezce nebo personalisované předměty (vložené většinou zakladatelem keše) určené ke sběratelským účelům - např. ze série CWG (Czech Wood Geocoin - viz katalog na http://www.volny.cz/jpa/katalog.html). Je slušností vložit do keše tolik předmětů, kolik jich nálezce vybírá (anebo více, pokud máte tu možnost a keš je prázdná), v každém případě ale přinejmenším o stejné nebo vyšší celkové hodnotě, než kterou si berete.
  • Logujte své nálezy. Vaše zápisy jsou tou jedinou odměnou co autor za založení cache má, měly by být tedy i slušně formulované, i když se Vám keš (její umístění, obtížnost nebo obsah) nelíbila a chcete to autorovi sdělit. K zalogování nálezu opravdu nestačí jen keš vidět ("viděl jsem keš na stromě, ale se svým pupkem tam nevylezu"), opravdu musíte být zapsán v logbooku..
  • Logujte na gc.com své NEnálezy. Zapsat si u keše DNF (Didn't find it) není ostudou, ani se za to žádné body neodečítají. Naopak, váš zápis o tom, že keš možná není tam, kde by měla být, pomůže ostatním a ownera upozorní na něco, co by měl zkontrolovat.
  • Nelogujte si nález své vlastní krabičky, kterou jste si sami založili. To se považuje za neetické, ačkoliv to systém technicky umožňuje, a přinejmenším byste se stali terčem všeobecného posměchu. Když jste si ji sami uložili, tak ji přeci nemusíte hledat. U eventů tohle pravidlo neplatí, tam loguje návštěvu i owner.
  • Je přinejmenším podivné logovat si nález u jedné keše, nebo eventu víckrát než jednou. Na jeden GC kód prostě jen jeden log Found It, nebo jen jeden log Attended, i když vám třeba owner takovou možnost v listingu přímo nabízí. Ani když je keš mezitím přemístěna na jiné místo. Je to nelogické a prostě se to nedělá. Ani Groundspeak to nepovoluje ("one time only" Found It). Navíc pak takové duplicitní logy dělají záhadné počty ve statistikách a jejich dohledání dříve bylo velmi obtížné. Nyní se dá použít http://project-gc.com/Profile/findbadlogs/, kam stačí doplnit nick, a ono to vyhledá duplicitní, vícenásobné logy. A takové by měl smazat owner keše, když už to neudělá nálezce.
  • Pokud hledá a najde keš skupina několika nálezců, každý se zapíše do logbooku svým vlastním nickem, pod kterým bude logovat i na webu nebo v aplikaci. Zápis ad hoc společným "hromadným nickem" typu "BFLMPSVZ" nebo "kačeři z Krkonoš" je nepřípustný, protože z něj nelze identifikovat jednotlivé oprávněné nálezce. Jejich logy pak owner může (a také by měl) dle pravidel smazat. Často se tak děje pod záminkou šetření místa v logbooku, zejména na Power trail, kde to owneři tolerují a někdy i doporučují. Přesto to nedělejte, zejména ne v jiných keších.
  • Je vhodné upozornit autora na jakékoli problémy, na které jste při hledání či vyzvedávání keše narazili. Také je dobré popsat každé poškození keše, ev. její vyrabování nebo docházející nebo rozmočený deník - logbook. Pokud sebou nosíte repair kit, každý autor obvykle ocení, když jeho keši poskytnete "první pomoc" - doplníte tužku, vysušíte obsah, vyměníte deník, ev. zalepíte prasklinu.
  • Neprozrazujte konkrétní místa ukrytí keší, nebo provedení schránek, fotografiemi ani slovně, a to ani na fóru gc.cz, ani na facebooku, ani nikde jinde. Zkazili byste tím ostatním radost z vlastního nálezu, a ani owner by nebyl potěšen.
  • Kačeři si mezi sebou zpravidla tykají, i když se vidí poprvé, a to bez ohledu na věk, pohlaví, nebo tituly. Všichni jsme přeci stejně postižení. Plati jak na diskusním fóru, tak i v reálné světě, když se potkají u nějaké keše, nebo na eventu.