Nalezení cache: Porovnání verzí

Z GeoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(úprava stylu (např. slovu hint nemusí začátečník rozumět))
Řádka 3: Řádka 3:
 
== Příprava ==
 
== Příprava ==
  
Pro nalezení [[cache]] jsou potřeba její [[souřadnice]]. Ty lze získat na [[geocaching.com]] z [[listing]]u [[cache]]. Podle [[typy cache|typu cache]] lze získat [[souřadnice]] přímo, nebo je nutné je podle [[popis]]u vypočítat. Získané [[souřadnice]] se zadají do [[přijímač GPS|přijímače GPS]]. To lze buď ručně, nebo pomocí vhodného [[software]].  
+
Pro nalezení [[cache]] je potřeba znát její [[souřadnice]]. Ty lze získat na [[geocaching.com]] z [[listing]]u (popisu) cache. Podle [[typy cache|typu cache]] lze zjistit [[souřadnice]] buď přímo, nebo je nutné je podle [[popis]]u vypočítat či jinak získat splněním nějakého úkolu. Získané [[souřadnice]] se zadají do [[přijímač GPS|přijímače GPS]]. To lze buď ručně, nebo pomocí vhodného [[software]].
 +
 
 +
Některé cache lze najít bez navigačního přístroje pouze s využitím podrobné mapy (nepř. satelitní) a nápovědy. V místech, kde nejsou z mapy jasné objekty uložení (např. pařez v lese), podle kterých se můžeme v terénu orientovat, je hledání bez navigace velmi obtížné.
  
 
== Vlastní hledání ==
 
== Vlastní hledání ==
 
Nyní můžete vyrazit do terénu a hledat cache podle souřadnic uložené v GPS tak, že se na dané místo necháte vaší GPS navigovat. Pokud je cache v některém z chráněných území, prostudujte si '''[[pravidla pro cache v chráněných územích]]''', i když sám vlastník cache by měl při zakládání dbát na to, aby podmínky přístupu k cache nebyly v rozporu s těmito pravidly a uvést případná omezení přístupu do [[Listing (geocaching.com)|listingu]].
 
Nyní můžete vyrazit do terénu a hledat cache podle souřadnic uložené v GPS tak, že se na dané místo necháte vaší GPS navigovat. Pokud je cache v některém z chráněných území, prostudujte si '''[[pravidla pro cache v chráněných územích]]''', i když sám vlastník cache by měl při zakládání dbát na to, aby podmínky přístupu k cache nebyly v rozporu s těmito pravidly a uvést případná omezení přístupu do [[Listing (geocaching.com)|listingu]].
  
== Kdy použít hint? ==
+
'''Při hledání na jakémkoliv místě se chovej tak, abys nepoškodil přírodu či cizí majetek.'''
To záleží na tobě jako hledači, tj. jakou máš ještě chuť hledat, kolik máš času, zda už jsi prohledal oblast dost... prostě je to na tobě, někdo hint užije hned, někdo vůbec.
+
  
Někdy je také lepší raději použít hint, než zuřivým prohledáváním místa riskovat prozrazení nebo i zničení místa. Záleží na šikovnosti a zkušenosti hledače, jak konkrétní situaci vyhodnotí.
+
=== Kdy použít nápovědu? ===
 +
Na konci každého listingu je zašifrovaná [[nápověda]] (anglicky ''hint''). Záleží na tobě jako hledači, kdy a zda vůbec nápovědu použiješ, jakou máš ještě chuť hledat, kolik máš času, zda už jsi prohledal oblast dostatečně... Někdo nápovědu užije hned, někdo vůbec.
 +
 
 +
Někdy je také lepší nápovědu raději použít, než zuřivým prohledáváním místa riskovat prozrazení nebo i poškození přírody či majetku. Záleží na šikovnosti a zkušenosti hledače, jak konkrétní situaci vyhodnotí.
  
 
== Po nalezení ==
 
== Po nalezení ==
Po nalezení schránky se do papírového [[logbook]]u, který je uvnitř, zapíšou informace o návštěvě, případně se vymění [[geocoin]]y, [[travelbug]]y a věci určené na výměnu a [[cache]] se opět ukryje na správné místo a zamaskuje, aby se zabránilo náhodnému nálezu. '''Při vyzvednutí a skrytí cache je nutná zvýšená pozornost, aby se zabránilo prozrazení úkrytu.'''  
+
Po nalezení schránky do papírového [[logbook]]u (notýsku či jen předtištěného kusu papíru), který se nachází uvnitř, zapiš informace o své návštěvě. Můžeš [[Geocache#Výměna|vyměnit]] drobné předměty, případně vložit nebo odnést tzv. trasovatelné předměty ([[geocoin]]y a [[travelbug]]y). Schránku pak opět pečlivě ukryj na správné místo a zamaskuj, aby se zabránilo náhodnému nálezu a ztrátě.
 +
 
 +
'''Při vyzvedávání a ukrývání cache je nutná zvýšená pozornost, aby se zabránilo prozrazení úkrytu.'''  
  
Návštěva [[cache]] se ještě [[log|zaloguje]] na stránkách [[geocaching.com]]. Na [[listing]]u cache je vpravo nahoře odkaz "''Log your visit''", přes který se provede zápis návštěvy. Na stránce se zápisem logu vyberte typ zápisu "''Found it''", u Webcam cache vyberte "''Webcam Photo Taken''", po návštěvě [[Event cache|eventu]] pak "''Attended''", zvolte správné datum a zapište poznámku k nálezu či návštěvě [[Event cache|eventu]]. Pokud by v poznámce měly být nějaké [[spoiler]]y, tak příslušné části [[šifrování|zašifrujte]].
+
Návštěva [[cache]] pak ještě zaregistruj ([[log|zaloguj]]) na stránkách geocaching.com. V [[listing]]u cache je vpravo nahoře odkaz ''Log your visit'' (zapiš svoji návštěvu), přes který můžeš provést zápis návštěvy. Na stránce se zápisem [[log]]u vyber typ ''Found it'' (našel jsem ji). U [[Webcam Cache|webcam cache]] vyber ''Webcam Photo Taken'' (fotografie webovou kamerou pořízena). Po návštěvě [[Event cache|eventu]] (srazu geocacherů) pak ''Attended'' (navštíveno). Zvol správné datum a zapiš poznámku k nálezu či návštěvě eventu. Pokud by v poznámce měly být informace prozrazující překvapení či řešení úlohy ([[spoiler]]y), příslušné části [[šifrování|zašifruj]] (''encrypt''). Raději tam však takovéto věci vůbec nepiš. Majitelé cachí to nemívají rádi.
  
== Co dělat když nic nenajdu či najdu cache poškozenou ==
+
== Co dělat, když nic nenajdu či najdu cache poškozenou ==
Jestliže nic nenajdete a myslíte si, že jste hledali na správném místě, mohlo to být způsobeno ztrátou nebo zničením [[cache]]. Z toho důvodu je vhodné napsat ke cachi poznámku. Postupujte stejně jako při zápisu návštěvy, ale jako typ [[log]]u použijte "''Write note''" nebo "''Didn't find it''". Pokud cache sice naleznete, ale bude nějak poškozena, tak pak kromě nálezu (found) můžete dát autorovi o problému vědět logem typu ''Needs maintenance''. Autor nebo jiný [[geocacher]] tak budou informováni o možném problému a mohou oveřit, zda je [[cache]] v pořádku.
+
Jestliže nic nenajdeš a myslíš si, že jsi hledal na správném místě, mohlo to být způsobeno ztrátou nebo zničením [[cache]]. Z toho důvodu je vhodné napsat ke cachi poznámku. Postupujte stejně jako při zápisu návštěvy, ale jako typ [[log]]u použij ''Write note'' (zapiš poznámku) nebo ''Didn't find it'' (nenašel jsem ji). Pokud cache sice poškozenou cache, pak kromě nálezu (found) můžeš dát autorovi o problému vědět logem typu ''Needs maintenance'' (potřebuje opravu / údržbu). Autor nebo jiný [[geocacher]] tak budou informováni o možném problému a mohou ověřit, zda je [[cache]] v pořádku, případně zjednat nápravu.
  
  

Verze z 13. 2. 2011, 20:14

Nalezení cache je základním úkolem geocachera.

Obsah

Příprava

Pro nalezení cache je potřeba znát její souřadnice. Ty lze získat na geocaching.com z listingu (popisu) cache. Podle typu cache lze zjistit souřadnice buď přímo, nebo je nutné je podle popisu vypočítat či jinak získat splněním nějakého úkolu. Získané souřadnice se zadají do přijímače GPS. To lze buď ručně, nebo pomocí vhodného software.

Některé cache lze najít bez navigačního přístroje pouze s využitím podrobné mapy (nepř. satelitní) a nápovědy. V místech, kde nejsou z mapy jasné objekty uložení (např. pařez v lese), podle kterých se můžeme v terénu orientovat, je hledání bez navigace velmi obtížné.

Vlastní hledání

Nyní můžete vyrazit do terénu a hledat cache podle souřadnic uložené v GPS tak, že se na dané místo necháte vaší GPS navigovat. Pokud je cache v některém z chráněných území, prostudujte si pravidla pro cache v chráněných územích, i když sám vlastník cache by měl při zakládání dbát na to, aby podmínky přístupu k cache nebyly v rozporu s těmito pravidly a uvést případná omezení přístupu do listingu.

Při hledání na jakémkoliv místě se chovej tak, abys nepoškodil přírodu či cizí majetek.

Kdy použít nápovědu?

Na konci každého listingu je zašifrovaná nápověda (anglicky hint). Záleží na tobě jako hledači, kdy a zda vůbec nápovědu použiješ, jakou máš ještě chuť hledat, kolik máš času, zda už jsi prohledal oblast dostatečně... Někdo nápovědu užije hned, někdo vůbec.

Někdy je také lepší nápovědu raději použít, než zuřivým prohledáváním místa riskovat prozrazení nebo i poškození přírody či majetku. Záleží na šikovnosti a zkušenosti hledače, jak konkrétní situaci vyhodnotí.

Po nalezení

Po nalezení schránky do papírového logbooku (notýsku či jen předtištěného kusu papíru), který se nachází uvnitř, zapiš informace o své návštěvě. Můžeš vyměnit drobné předměty, případně vložit nebo odnést tzv. trasovatelné předměty (geocoiny a travelbugy). Schránku pak opět pečlivě ukryj na správné místo a zamaskuj, aby se zabránilo náhodnému nálezu a ztrátě.

Při vyzvedávání a ukrývání cache je nutná zvýšená pozornost, aby se zabránilo prozrazení úkrytu.

Návštěva cache pak ještě zaregistruj (zaloguj) na stránkách geocaching.com. V listingu cache je vpravo nahoře odkaz Log your visit (zapiš svoji návštěvu), přes který můžeš provést zápis návštěvy. Na stránce se zápisem logu vyber typ Found it (našel jsem ji). U webcam cache vyber Webcam Photo Taken (fotografie webovou kamerou pořízena). Po návštěvě eventu (srazu geocacherů) pak Attended (navštíveno). Zvol správné datum a zapiš poznámku k nálezu či návštěvě eventu. Pokud by v poznámce měly být informace prozrazující překvapení či řešení úlohy (spoilery), příslušné části zašifruj (encrypt). Raději tam však takovéto věci vůbec nepiš. Majitelé cachí to nemívají rádi.

Co dělat, když nic nenajdu či najdu cache poškozenou

Jestliže nic nenajdeš a myslíš si, že jsi hledal na správném místě, mohlo to být způsobeno ztrátou nebo zničením cache. Z toho důvodu je vhodné napsat ke cachi poznámku. Postupujte stejně jako při zápisu návštěvy, ale jako typ logu použij Write note (zapiš poznámku) nebo Didn't find it (nenašel jsem ji). Pokud cache sice poškozenou cache, pak kromě nálezu (found) můžeš dát autorovi o problému vědět logem typu Needs maintenance (potřebuje opravu / údržbu). Autor nebo jiný geocacher tak budou informováni o možném problému a mohou ověřit, zda je cache v pořádku, případně zjednat nápravu.



A takhle je to podrobněji popsáno na serveru geocaching.com (v angličtině):

Guide to finding Geocache