Založení cache
Z GeoWiki
Verze z 15. 11. 2009, 20:42; 20767-zbycz (diskuse | příspěvky)
Přečtěte si nejprve články s doporučeními pro zakládání, které vznikly na fórech geocaching.cz zejména jako rady začátečníkům od zkušených geocacherů a reviewerů:
Pěkné návody také zpracoval koloméďa v kešerům nejpřijatelnější formě - sérii Kačerova osvěta.
Dále je k dispozici postup založení vzniklý jako rozšířený upravený překlad postupu z geocaching.com:
Založení cache velice zjednodušeně v pár bodech
- Nastudovat pravidla (Česká verze pravidel) pro publikování cache
- Najít vhodné místo pro uložení skrýše. Toto místo by mělo být něčím zajímavé, přínosné (ale to bude v každém případě alespoň pro lovce bodů :-)). Při výběru místa se doporučuje přemýšlet, vyhodnotit spolehlivost úkrytu, bezpečnost při hledání, technické podmínky (možnost příjmu signálu GPS). Je-li místo v některém z chráněných území (CHKO, PR, NPR, NP,...), je vhodné si prostudovat pravidla pro cache v chráněných územích
- Zaměřit místo úkrytu. Optimálně provést více měření v různou dobu s dobrým signálem, naměřené hodnoty zpracovat a určit nejpřesnější souřadnice.
- Uložit cache. Důležité je dobře zvolit kontejner cache. Myslete na to, že chrání obsah cache před znehodnocením. Proto by měl mít nějakou odolnost před poškozením a neměl by propouštět vlhkost. Cache by měla obsahovat minimálně pravidla pro náhodné nálezce, logbook a tužku. U větších cachí bývá hezkým zvykem připravit pro nálezce nějaké věci na výměnu.
- zaregistrovat cache
- V názvu cache nepoužívejte diakritiku, protože znemožňuje vyhledávání těm, kdo nemají diakritiku k dispozici. Dnes sice už není diakritika na počítačích problém, ale myslete na uživatele mobilů a na cizince.
- Obrázky a tabulky vložené do popisu by neměly být širší než 600 pixelů, jinak bude při tisku oříznut nejen obrázek, ale i okolní text.
- Vhodné je doplnit i anglický překlad zadání, zejména v turisticky exponovaných oblastech. U tradiční cache přeložit alespoň hint.
- Při vyplňování listingu nezapomeňte správně vyplnit atributy obtížnost, terén a ostatní atributy keše. Návod na určení obtížnosti a terénu je zde: obtížnost | terén
- Pokud zakládáte složitější multi či častěji mystery cache, u niž je vhodné hledačům poskytnout možnost ověření souřadnic výsledku, aby si byli jistí spravným řešením, pak můžete přidat do listingu odkaz na Ověřování finálních souřadnic
- Yes, the listing is active: Pokud je volba zaškrtnutá, znamená to, že keš je připravena k provozu a je možné ji schválit reviewerem. Proto, pokud si jen rezervujete místo či připravujete listing a další náležitosti k němu patřící, zrušte zaškrtnutí. Zaškrtněte při editaci listingu až poté, co všechny náležitosti máte v listingu doplněny, cache je na místě a jsou splněny další pokyny z článku Založení cache-doporučení od reviewerů.
- Vyčkat na schválení, které provede reviewer. V případě nějakých nejasností nebo problému Vás bude kontaktovat prostřednictvím logu u schvalované cache se svými připomínkami.
- Teď se již můžete těšit na první návštěvníky
- Vámi zřízenou cache máte automaticky na watchlistu a proto dostáváte všechny zapsané logy.
Další odkazy související se zakládáním
Externí odkazy
- Hiding your first geocache - oficiální návod k založení na serveru geocaching.com
- navigovat.cz-zakládáme novou cache - podrobný návod k založení (autor: cacher marekl)
- http://www.geocaching.com/hide/report.aspx - registrační formulář nové cache